Kuruluş Yıldönümümüzü Kutlayacağız

Kuruluş Yıldönümümüzü Kutlayacağız

Yayın: 02.04.2024 15:12
Paylaş:
A+ A-

3 Nisan 1937 tarihinde Türkiye’nin ilk kalkınma hamlesinin başlangıcı olarak Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ile küçük bir yerleşim yeri olan Karabük, bugün 250 Bin nüfuslu modern bir Cumhuriyet Kenti haline gelirken, adeta Bölgenin de Parlayan Yıldızı oldu.

Fabrikalar yapan fabrika onurunu yaşayan, Türkiye’nin kalkınma hamlesine büyük katkılar veren  Demir Çelik Fabrikaları, o zamanlar sadece küçük bir köy konumun da olan Karabük’ün de gelişmesine ve büyümesine büyük katkılar verdi.  Türkiye’de bir ilk olarak kurtuluş yıldönümünü değil, kuruluş yıldönümünü kutlayan tek kent konumunda olan Karabük, bunun haklı onur ve gururunu yaşıyor ama, geçmiş yıllarda yapılan kutlama etkinliklerine de özlem duyuyor. Çünkü geçmişte Karabük’ün kuruluşu oldukça görkemli bir şekilde kutlanırken, adeta şehir bayram yerine dönerdi bugün ise sadece düzenlenen bir kaç göstermelik  etkinliklerle kutlamalar geçiştiriliyor.

Karabük’ün ekonomisine yön veren, Fabrikalar yapan Fabrika ünvanına sahip Türkiye’nin ilk Demir Çelik Fabrikasının temellerinin atılışının ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıldönümü etkinlikleri kapsamında bugün Karabük Valiliği Atatürk Anıtına saat 11..00’de çelenk sunulacak.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalar yapılacak. Yarışmalarda birinci olan şiir ve kompozisyon okunacak daha sonra ödül alan öğrencilere hediyeleri verilecek. Halk oyunları gösterisinin ardından saat 12.00’de Karabük Valiliği Fuaye Alanında “Fotoğraflarla Cumhuriyet’in Sanayileşme Öyküsü” sergisi açılacak. saat 12.30’da Yenişehir camiinde Mevlid okutulacak.

Son yıllarda kutlamalar eski özelliğini yitirirken, Karabük’ün o günlerine şahitlik edenler ile Karabük’ün dününü çok iyi bilen Karabük’ün önde gelen isimleri ve vatandaşlar kutlamalarla ilgili olarak  “Karabük eski ruhunu kaybediyor. Dününü unutmaya başladı, üzüntülüyüz” şeklinde yorum yaptılar.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Of ilçesindeki Şehit Hüsnü Uyan Anaokulu öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

Okulun bahçesine çizilen trafik parkurunda minik öğrenciler trafik işaret ve levhalarını uygulamalı şekilde öğrendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ve Şube Müdürü Hasan Tekke, anaokulunu ziyaret ederek eğitimine katılan öğrencilerle sohbet etti.

Kabahasanoğlu, trafik bilincinin önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ölümlü kazaların büyük kısmı trafik bilgisi ve bilincinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda geleceğimizin güvencesi ve umudu olan yavrularımızın böylesine anlamlı ve güzel ortamda trafik eğitimi almalarını çok önemsiyoruz. Hayatın her alanında eğitim parolamız ile eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yaşlarda oluşacak bilinçle geleceğe daha umutlu bakıyoruz. Okul idaremizi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”