Kütüphane ve Teknoloji Festivali’nde dijitalleştirme konuşuldu

Kütüphane ve Teknoloji Festivali’nde dijitalleştirme konuşuldu

Yayın: 26.03.2024 11:52
Paylaş:
A+ A-

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Rami Kütüphanesi’nde düzenlenen “Uluslararası Kütüphane ve Teknoloji Festivali” kapsamında dijitalleştirme teknolojileri ele alındı.

Sanal gerçeklikten yapay zekaya, akıllı mimariden robotik uygulamalara gençleri ve 7’den 70’e kütüphane kullanıcılarını yeni teknolojilerle tanıştıracak etkinlik, “Dijital Geleceğin Anahtarı: Yapay Zeka Temelli Akıllı Kütüphaneler” ana temasıyla düzenleniyor.

Anadolu Ajansı (AA) Yazılım Geliştirme Müdür Yardımcısı Hüseyin Ünal, “Veri Yönetimi ve Dijital Dönüşüm” seminerinde gerçekleştirdiği “Dijitalleştirme ve Temel Prensipleri” başlıklı sunumunda dijital dönüşümü, dijitalleştirme kavramlarını ve teknolojilerini anlattı.

Dijitalleştirmenin temel prensipleriyle ilgili kütüphanelere odaklanan sunumunda görsel ve basılı materyallerin dijitalleştirilmesiyle ilgili teknolojilerin kullanımına değinen Ünal, dijitalleştirmede kullanılan temel kavramlara ilişkin de bilgiler paylaştı.

“Dijitalleştirilen verilerin analog kayıtlarla örtüşmesi önemli”

Ünal, dijitalleştirmenin fonksiyonunun temel olarak analog ortamdaki bilgi kaynaklarının veya materyallerin makine tarafından anlaşılabilir hale sağlamak olduğunu belirterek, “Dijital verilerin analoğu ne kadar temsil ettiği çok önemli. Yani dijitale aktardığınızda analogdan alacağınız veriler, analog ortamdaki gerçek kayıtlarla ne kadar örtüşüyorsa dijitalleştirme işleminiz o kadar başarılı olmuş demektir.” şeklinde konuştu.

Festival kapsamında yapay zeka ile ilgili konuların da gündeme geldiğine işaret eden Ünal, görseli metne dönüştüren ocr teknolojisinde rengin önemli olmadığını, fakat yüz tanıma nesne tanıma gibi teknolojilerde renklerin ve kalitenin öne çıktığını anlattı.

Medya sektöründe arşivdeki fotoğraf ve videoların indekslenmesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Ünal, “Hangi kişinin, hangi fotoğraf veya videoda geçtiğini bulabilmeniz için mesela yüz tanıma sistemi kullanmanız gerekebilir. Yüz tanıma sisteminde ışık, renk kalitesi ve çözünürlük önemli.” dedi.

Yapay zeka ile videoların indekslenmesi istendiğinde, görüntüdeki kişilere ilişkin de çeşitli bilgilerin otomatik olarak alınabileceğine değinen Ünal, “Ne kadar kaliteli dijitalleştirme, o kadar kaliteli otomasyon.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından katılımcıların sorularını cevaplayan Ünal’a, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Şenol Karadeniz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. (AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 08:24
Paylaş:
A+ A-

Salon: Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka

Hakemler: Orhan Çağrı Hekimoğlu, Murat Ciner, İsmail Binbir

Pınar Karşıyaka: Kenan Sipahi 11, Thomas Akyazılı 10, Martin 13, Vitto Brown 14, Deniz Kılıçlı 2, Jaylon Brown 9, McCollum 9, Furkan Haltalı 4, Hakan Sayılı 11, Efe Ergi Tırpancı 4, Mert Celep 8, Demircan Demir 8

Reeder Samsunspor: Bora Satır 17, Arda Berk Kaya 12, Göktuğ Baş 9, Tarık Sezgün 12, Muhammed Doğan Şenli 6, Mehmet Batuğ Gür, Alp Atlas Günyeli, Crawford 10, Mehmet Öngel 5

1. Periyot: 25-22

Devre: 53-32

3. Periyot: 77-47

İZMİR (AA) – Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi'nin 27. haftasında Pınar Karşıyaka, küme düşmesi daha önce kesinleşen Reeder Samsunspor'u 103-71 yendi.

İlk 4 dakikayı 15-7 önde geçen Reeder Samsunspor karşısında son bölümde daha etkili olan Pınar Karşıyaka bitime 2 dakika kala Mert'in smaç basketiyle 20-20 eşitliği sağladı. Ev sahibi ekip, Kenan ve Furkan'ın sayılarıyla periyodu 25-22 üstün tamamladı.

İkinci periyoda daha etkili başlayan Pınar Karşıyaka, soyunma odasına 21 sayı farkla 53-32 önde gitti.

Üçüncü periyodun başında 8-0'lık seri yakalayan ev sahibi ekip, son 5 dakikasına 65-36 önde girdiği çeyreği 77-47 üstün tamamladı.

Pınar Karşıyaka, müsabakadan 103-71 galip ayrıldı.