Ladik MYO’da 1500 fidan toprakla buluştu

Ladik MYO’da 1500 fidan toprakla buluştu

Anadolu Ajansı
Yayın: 05.04.2024 12:12
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ladik yerleşkesinde “Dünya Ormancılık Haftası” dolayısıyla fidan dikme töreni gerçekleştirildi.

Ladik Meslek Yüksekokulunu (MYO) bünyesinde bulunduran Ladik Yerleşkesinde OMÜ ve Amasya Orman İşletme Müdürlüğü’nün (OGM) iş birliğiyle 1500 fidan toprakla buluşturuldu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, törende yaptığı konuşmada, üniversite kampüslerinde ormanlık alanın olması gerektiğini söyledi.

Dünyadaki değişimle birlikte ormanlardaki yaşam alanlarının da tahrip olduğunu dile getiren Ünal, “Her kampüste belli oranda orman alanı bulunmasını istiyoruz. Bu alanların sadece ağaçlarla değil, yaşanılabilir ormanlar haline gelmesini de arzuluyoruz. Bu nedenle burada 50 dönümlük bir alanın ağaçlandırılmasını planladık. Üniversitenin genel kampüs yapısının orman içerisinde olması ve orman bölgesinde bulunması da oldukça önemli. Bu alanlar, sadece üniversite öğrencileri için değil, aynı zamanda şehir sakinlerinin de dinlenme ve piknik alanı olarak kullanabileceği yerler olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Sahada sadece ağaç dikmenin değil, dikilen ağaçların bakılmasının da önemli olduğunu söyleyen Ünal, şunları kaydetti:

“Bu süreç, belki iki veya üç yıl sürebilir ancak yüzlerce yıl boyunca bize hizmet edecek ağaçlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin bu etkinlikte yer alması, sadece bir ağaç dikme deneyimi değil, aynı zamanda bir farkındalık eğitimidir. Öğrencilerimizin bu deneyimden sonra doğaya olan saygıları artacak ve çevreye daha duyarlı bireyler olacaklarına inanıyorum. Arzumuz yeşillenecek çevreyle eğitimin sadece sınıf içinde değil, kampüs ortamında da devam etmesidir.”

Etkinliğe, Amasya Orman Bölge Müdürü Ferdi Özer, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çayıroğlu, Ladik Milli Eğitim Müdürü Aykan Sancı, TUAM Müdürü Doç. Dr. Hasan Akay, Havza MYO Müdürü Ercan Tural, Yeşilyurt MYO Müdürü Kemal Yıldızlı, Ladik Sulama Birliği Başkanı Ümit Çataloğlu, Kavak Orman İşletme Müdürü Emin Tiryaki, LAODİKA Kadın Kooperatifi, OGM Personelleri, iş insanları, akademisyenler ve öğrencinler katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

AK Parti Karabük milletvekillerinden “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” mesajı:

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:22
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK (AA) – AK Parti Karabük Milletvekilleri Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şahin, mesajında, 15 Temmuz 2016 gecesi bayraklarının gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş aziz milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde bir bütün olarak ve dik durarak canları pahasına hain kalkışmayı engellediğini belirtti.

15 Temmuz'un, şanlı tarihlerinin en büyük destanlarından biri olarak hafızalara kazındığını, milletin cesaretini, azmini ve vatan sevgisini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini vurgulayan, Şahin, şunları kaydetti:

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, demokrasimize kasteden hainlere karşı toplumsal hafızamızın diri tutulması, demokrasimizin güçlenmesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırlanması için önem arz etmektedir. Vatanımızın birlik ve beraberliğine kasteden hain darbe girişimini, 8'inci yıl dönümünde bir kez daha lanetliyor, demokrasimize ve özgürlüğümüze sahip çıkan aziz milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimize şükranlarımı sunuyorum. Başta Karabüklü Metin Arslan ve Barış Efe olmak üzere FETÖ ihanet çetesi mensubu hainler tarafından şehit edilen kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanarak gazilikle şereflenen tüm vatandaşlarımıza sıhhat ve afiyet, darbecilere geçit vermeyen milletimizin her bir ferdine de teşekkür ediyorum.”

Keskinkılıç da mesajında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, aziz milletimizin bayrak ve vatan sevdası için sokaklara çıkması ile 15 Temmuz hain darbe girişimini püskürten milletimizi en kalbi duygularımla kutlarım. 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren meydanlara çıkan Karabüklü hemşehrilerimizin milli iradeye bağlılıkları ayrıca takdire şayandır. Bu cennet vatanımız için kendi canı pahasına bir saniye bile tereddüt etmeden vatan uğruna can veren demokrasi şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.