LastikPark’tan bayram öncesi güvenli seyahat önerisi

LastikPark’tan bayram öncesi güvenli seyahat önerisi

Anadolu Ajansı
Yayın: 04.04.2024 12:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – LastikPark, bayram tatili öncesi güvenli yolculuk için sürücülere uyarılarda bulundu.

LastikPark'tan yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı öncesi yolculuk yapmaya hazırlanan sürücüler için güvenli seyahat önerileri paylaşıldı.

LastikPark'ın paylaştığı seyahat önerileri şu şekilde sıralandı:

“Sürücüler, yolculuk öncesinde aracınızın periyodik bakımını aksatmamalı, motor soğutma sıvısı, motor yağı ve cam suyu kontrol seviyelerinin doğru olduğundan emin olmalı. Araç bakımının yanı sıra güvenli bir yolculuk için hayati önem taşıyan lastiklerinizin mevsime olan uygunluğunu, basıncını, ebadını, hasar durumunu ve diş derinliğini mutlaka kontrol ettirmeli.

Hava sıcaklıklarının giderek arttığı bu dönemde kış lastiklerinizi değiştirmeli ve yaz lastiklerine geçiş yapılmalı. Yolculuk öncesi lastik basıncı, yüklü duruma getirilmeli, seyahat şartlarına göre düzenlenmeli.

Sürücüler, yolculuk öncesi yol tutuş, frenleme ve yol güvenliği için lastiklerinizin diş derinliği kontrolünü aksatmamalı, 1,6 milimetreye indiğinde lastiklerinizi kullanmayı bırakmamalı. Sürüş öncesi lastik hasar kontrolü ile lastiğin sadece görünen yüzeyi değil, görünmeyen yüzeyi de kontrol edilmeli. Seyahat öncesinde ön takıma yapılan rot, jant ve lastiğe yapılan balans ayarının kontrolü sağlanmalı. Güvenli bir sürüşün en kritik noktalarından birinin fren olduğunu unutulmamalı ve yolculuk öncesi fren kontrolünü yaptırmalı.

Sürücüler, uzun yolculuklar esnasında hız limitlerine ve trafik kurallarına uymaya özen göstermeli, dikkati dağıtabilecek etkenler azaltmalı. Mümkünse her iki saatte bir mola verilmeli ve yolculuk boyunca bol sıvı tüketmeli. Ayrıca, tüm yolcuların emniyet kemerleri takılı olmalı.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.