SAFRANBOLU’NUN TARİHİ VE LEZZETİ MÜZE’DE BULUŞTU

SAFRANBOLU’NUN TARİHİ VE LEZZETİ MÜZE’DE BULUŞTU

Yayın: 29.08.2023 15:41 |Güncelleme: 07.11.2023 13:26
Paylaş:
A+ A-

 

Lokum ve Safran Müzesi İşletme Sahibi Onur Şen, Safranbolu’nun üç güzelinin bir arada olduğu müzenin kapılarının minik öğrencilere açılacağını duyurdu. İşletme Sahibi Şen, müzedeki çalışmaları hakkında gazetemize şu bilgileri verdi: “Müzemiz altı aydır hizmet veriyor. Safranbolu’nun üç güzeli dediğimiz Safranbolu Evi, Safranbolu Lokumu ve Safranbolu Safranını burada bulabilirsiniz. Tarihi konağımız 200 yıllıktır. Konak, üç katlı olup ilk iki katında lokumun tarihini, son katında ise safranın üretim aşamalarını gösteriyoruz. Coğrafi işaretli lokum ve safran ile kaliteli üretimin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler veriyoruz. Burada bahçemizde safran soğanı diktik, hasadını kentimizdeki minik öğrencilerle yapmak istiyoruz. Aslında Milli Eğitim Müdürlükleriyle henüz yazışmalar olmadı ama müzenin çocuklarla buluşturulması tek temennim. Ücretsiz gezsinler, misafir olsunlar. Yaşadıkları şehrin önemini bilerek büyüsünler istiyorum.”  diyerek lokumun ve safranın önemine değindi.

Milattan önce Mısır medeniyetinin Kraliçesi Kleopatra’nın safran bitkisini kullandığını, Eski Fransız İmparatoru Napoléon Bonaparte’nin 18. yüzyılda kasa kasa lokum aldığını, Ressam Pablo Picasso’nun 20. yüzyılda lokum yiyerek eşsiz çalışmalar yaptığını anlatan Şen, Osmanlı döneminde safran ihracatının yapıldığına dair bilgiler verdi. Bu yıl safran üreticilerinden ürettikleri safranı değerinde satın almaya talip olduklarını da vurguladı. Şen konuşmasında: “Tarım müdürlüğünün Safranova projesi çok güzel bir uygulama alanı, bunun yanında özellikle safran soğanı dikimi için şehir dışından gelenler var. Değeri her zaman artan bir bitki. Bu yıl içinde devletin safran soğanı desteğinin olmadığını biliyorum. Bizler safran üreticilerini ziyaret ediyoruz. Ürettikleri ürünleri değerinde satın almak istiyoruz. Emeklerinin karşılıklarını vermeye hazırız.” dedi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkeli’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'un Türkeli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mevlit programı düzenlendi.

Merkez Camisi'nde düzenlenen programa Kaymakam Safa Kahraman ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının kılınması ve İlçe Müftüsü Halil İbrahim Kömürcü'nün şehitler için dua etmesinin ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.