Mart Ayı Ekonomik Güven Endeksi 100 oldu

Mart Ayı Ekonomik Güven Endeksi 100 oldu

Yayın: 02.04.2024 22:14
Paylaş:
A+ A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi verilerini açıkladı, Ekonomik Güven Endeksi önceki aya oranla %1,0 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre, Şubat ayında 99,0 olan Ekonomik Güven Endeksi, Mart ayında %1,0 artarak 100,0 değerine yükseldi. Aynı dönemde Tüketici Güven Endeksi %0,02 artışla 79,4’e yükseldi.

İmalat-sanayi sektöründe güven endeksi %1,5 artarak 103,5’e çıkarken, hizmet sektöründe bu artış %1,5 ile 120,4’e ulaştı. Ancak perakende ticaret sektöründe %1,0 azalışla 113,3’e geriledi. İnşaat sektörü ise %3,6’lık düşüşle en çok güven kaybı yaşayan sektör oldu.

Ekonomik anlamda toparlanmanın bir işareti olan ekonomik güven endeksindeki artış imalat, sanayi ve hizmet sektörlerine olan güvenin arttığını, ancak ticaret ve inşaat sektörlerinde güvenin azaldığını gösteriyor. Bu durum, ekonomik toparlanmanın işaretlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ekonomik Güven Endeksi, bir ülkenin ekonomik durumuna ve gelecek beklentileri hakkında halkın düşüncelerini ölçen önemli bir göstergedir. Genellikle anketler aracılığıyla belirlenen bu endeks, ekonomik büyüme potansiyeli, tüketim eğilimleri, yatırım davranışları ve genel ekonomik istikrarı değerlendirmek için kullanılır.

0 ile 200 arasında bir değer alabilen güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik durumla ilgili iyimserliği yansıtırken, 100’den küçük olması ise genel ekonomik durumla ilgili kötümserliği gösterir. (Kaynak: Sevgi Özdemir)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdüründen Birlik Medya’ya ziyaret

Yayın: 18.04.2024 13:38
Paylaş:
A+ A-

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ali Rıza Özcan Birlik Medyayı ziyaret etti. Geçtiğimiz aylarda Karabük’e tayini çıkan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ali Rıza Özcan Birlik Medya’ya iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette Birlik Medya Yöneticisi İsmail Akça ile görüşen Özcan “ Birlik Medya çalışanlarını sizin vezninizde tebrik ediyorum. Karabük’te hem yazılı hem de internet ortamında hizmet veriyorsunuz. Bizlerin gözü kulağı oluyorsunuz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memmuniyeti dile getiren Birlik Medya Yöneticisi İsmail Akça ise “ Bu nazik ziyaretiniz için sizlere teşekkür ediyorum.Birlik Medya olarak tüm kurumu ve kuruluşların her zaman yanındanız, Yapacağınız her türlü çalışmalarınızda hem gazetelerimiz de hem de internet sitelerimizde sizlere destek olacağız” dedi.