Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Mehmet Ali Şahin’den Gündem Değerlendirmesi

Yayın: 15.02.2016 10:21
Paylaş:
A+ A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak görmedikleri yönündeki açıklamalarını değerlendirerek, “Biz duruşumuzu muhafaza edeceğiz. İnanıyorum ki, ABD yetkililerini bir gün bu konuda ikna ederiz” dedi.

Şahin, Karabük’te emekliler için yapılacak olan TOKİ konutlarının kura çekimi sonrası gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

SAVAŞ TEMENNİ EDEN BİR AÇIKLAMA DEĞİL

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Suriye konusunda uzlaşma sağlanamadığı takdirde yeni bir dünya savaşı çıkabileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Mehmet Ali Şahin, “Medvedev’in açıklamasının bütününün değerlendirildiğinde savaş temenni eden bir açıklama değil. Bu aslında barış temenni eden bir açıklamadır. Zaten sorumlu devlet adamlarına düşen de budur, bu olmalıdır. Bir an önce Suriye sorununa bir çözüm bulunmalıdır diyor. Doğrusu biz de Türkiye olarak Suriye sorununa bir an önce bir çözüm bulunmalıdır diye düşünüyoruz. Çünkü Suriye’de meydana gelen olaylardan en çok etkilenen ülke Türkiye’dir. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Esad yönetimi kendi halkına karşı zalimane diyebileceğimiz girişimlerde bulununca insanların büyük çoğunluğu bize geldi. Bize gelenlerin bir kısmı Avrupa’ya doğru gitme ihtiyacı duydular. Ege’de birçoğu hayatını kaybetti ve o çocukların ölümleri dünyanın gündemine oturdu. O nedenle Suriye sorununa çözüm bulunması öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin sorumluluğundadır. Başta ABD olmak üzere buradaki daimi ülkelerdir. Onların soruna bir an önce çözüm bulması ve Suriye halkının kendi iradesiyle oluşabilecek olan yeni bir yönetimin yolunu açacak çözümler üzerinde yoğunlaşılmalıdır” dedi.

BEŞAR ESAD’IN VARLIĞI ÜZERİNE PLANLARINI İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Suriye’de mutlaka bir ateşkesin sağlanması ve ondan sonra da adımların atılması gerektiğini kaydeden Şahin, “Biz Türkiye olarak Beşar Esad yönetiminin Suriye’nin geleceğinde bir rolünün olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü bütün bu badireleleri Suriye halkının başına açan kendisidir. Ama bazı ülkeler başta Rusya olmak üzere Suriye’nin geleceğinde Beşar Esad’ın varlığı üzerine planlarını inşa etmeye çalışıyorlar. Rusya gelmiş havadan bombardıman yapıyor, bir takım üsler kuruyor. Halbuki Rusya’nın Suriye ile hiçbir ortak sınırı yok. O bakımdan bu sorun bir an önce çözülmelidir diyenlerin ki bunu söyleyen Medvedev’in bu sorunu çözmek için önce kendilerinin adım atması, samimi bir takım gayretler içerisinde olması gerekir diye değerlendiriyorum” diye konuştu.

BU ARKADAŞLARIMIZI KOVSANIZ, AK PARTİ’DEN AYRILMAZLAR

AK Parti’de çatlak seslerin oluştuğu iddialarını ve Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’le görüşmelerini de değerlendiren Şahin, “Bazı arkadaşlarımız düşüncelerini basın yolu ile paylaştılar. İşte Bülent bey, Hüseyin Çelik bey, bir takım değerlendirmeler oldu. Eleştirel, değerlendirmeler de oldu. Bu her iki arkadaşımız da bizim partimizin kurucuları arasındadır ve gerçekten AK Parti içinde, hükümetlerinde çok önemli sorumluluklar üstlenmiş arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızı kovsanız, AK Parti’den ayrılmazlar. O bakımdan kimse elini ovuşturmaya falan kalkmasın. Bu açıklamalara dayanarak ‘AK Parti acaba bölünüyor mu? AK Parti içerisinde bir hizipleşme mi var’ diye hiç böyle bir düşünceyi kafasında muhafaza etmesin. Bu arkadaşlarımızla biz görüşüyoruz. Hatta dün Hüseyin bey genel merkezde beni ziyarete gelmişti. Orada da konuştuk. Biz bu arkadaşlarımızdan eğer partimizin çalışmaları ile ilgili, hükümet çalışmaları ile ilgili bize yol gösterici uyarıları varsa, bizzat gelip bize söylerlerse çok daha şık olur. Biz bu zamana kadar basın yoluyla konuşmadık. Bundan sonra da basın yoluyla konuşmayalım dedik” diye ifade etti.

BİZE SÖYLEYECEKLERİNİ BASIN YOLU İLE YAPMALARI YANLIŞ

Şahin, Arınç ve Çelik’in kendilerine bizzat gelerek söyleyeceklerini, basın yoluyla söylemelerinin bir eksiklik ve kendisine göre yanlış olduğunu da belirterek, “İnanıyorum ki bundan sonra bunu yapmayacaklardır. Biz AK Parti olarak kendi içerisinde uyumlu ve gerçekten birbirlerine saygı duyan bireylerden oluşan bir teşkilatız. O bakımdan ülkemize hizmet etmenin dışında başka bir derdimiz yoktur. Şu anda partide görevi olmayan, hükümette de görevi olmayan arkadaşlarımızdan biz parti olarak yine de yararlanacağız, yararlanmaya devam edeceğiz. Bülent beyden de, Hüseyin beyden de, diğer arkadaşlarımızdan yararlanacağız ve parti çalışmalarında, bölge toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Bölge toplantılarında kendisinden yararlanacağız. Birikimlerinden yararlanacağız. Bizim bu arkadaşlarımızın açıklamalarından olumsuz bir sonuç çıkarma düşüncemiz yok, olamaz” dedi.

ABD YETKİLİLERİNİ BİR GÜN BU KONUDA İKNA EDERİZ

Şahin, ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak görmedikleri yönünde yaptıkları açıklamalarını da değerlendirerek şunları söyledi: “Biz bu konuda PYD ile ilgili düşüncelerimizi her zeminde söylemeye devam edeceğiz. Elimizdeki bilgi, belge ve delilleri müttefikimiz durumundaki ülke yöneticilerini, bu konuda aydınlatmaya devam edeceğiz. Eğer politik davranmıyorlarsa, farklı amaçları yoksa bizim PYD ile ilgili ortaya koymuş olduğumuz bilgi ve belgelerin muhataplarımızı tatmin etmesini düşünüyoruz. Biraz da daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum bu konuda. Türkiye’de her şey şeffaf olduğu gibi uluslararası politikalar da şeffaf hale geliyor. Hükümet sözcüleri ülkelerin duruşu ile ilgili her gün basına açıklamalar yapıyorlar. Ülkeler arasındaki siyasi gelişmeler de şeffaf hale geldi. Biz duruşumuzu muhafaza edeceğiz. İnanıyorum ki, ABD yetkililerini bir gün bu konuda ikna ederiz.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Çorum’da şarampole devrilen otomobildeki 3 kişi yaralandı

Yayın: 07.12.2023 04:00
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

ÇORUM (AA) – Çorum'da otomobilin şarampole devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı.

Şükrü M. (20) idaresindeki 34 FGU 338 plakalı otomobil, Çorum-Ortaköy yolu Karacaköy mevkisinde şarampole devrildi.

İhbar üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Kazada, sürücü ile Bahar K. (18) ile Ali B. (36) yaralandı.

İtfaiye personeli tarafından araçtan çıkarılan yaralılar, sağlık ekiplerince yapılan müdahalenin ardından Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.