Mehmet Ali Şahin’den Gündem Değerlendirmesi

Yayın: 15.02.2016 10:21
Paylaş:
A+ A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak görmedikleri yönündeki açıklamalarını değerlendirerek, “Biz duruşumuzu muhafaza edeceğiz. İnanıyorum ki, ABD yetkililerini bir gün bu konuda ikna ederiz” dedi.

Şahin, Karabük’te emekliler için yapılacak olan TOKİ konutlarının kura çekimi sonrası gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

SAVAŞ TEMENNİ EDEN BİR AÇIKLAMA DEĞİL

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Suriye konusunda uzlaşma sağlanamadığı takdirde yeni bir dünya savaşı çıkabileceği yönündeki açıklamasını değerlendiren Mehmet Ali Şahin, “Medvedev’in açıklamasının bütününün değerlendirildiğinde savaş temenni eden bir açıklama değil. Bu aslında barış temenni eden bir açıklamadır. Zaten sorumlu devlet adamlarına düşen de budur, bu olmalıdır. Bir an önce Suriye sorununa bir çözüm bulunmalıdır diyor. Doğrusu biz de Türkiye olarak Suriye sorununa bir an önce bir çözüm bulunmalıdır diye düşünüyoruz. Çünkü Suriye’de meydana gelen olaylardan en çok etkilenen ülke Türkiye’dir. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Esad yönetimi kendi halkına karşı zalimane diyebileceğimiz girişimlerde bulununca insanların büyük çoğunluğu bize geldi. Bize gelenlerin bir kısmı Avrupa’ya doğru gitme ihtiyacı duydular. Ege’de birçoğu hayatını kaybetti ve o çocukların ölümleri dünyanın gündemine oturdu. O nedenle Suriye sorununa çözüm bulunması öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin sorumluluğundadır. Başta ABD olmak üzere buradaki daimi ülkelerdir. Onların soruna bir an önce çözüm bulması ve Suriye halkının kendi iradesiyle oluşabilecek olan yeni bir yönetimin yolunu açacak çözümler üzerinde yoğunlaşılmalıdır” dedi.

BEŞAR ESAD’IN VARLIĞI ÜZERİNE PLANLARINI İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Suriye’de mutlaka bir ateşkesin sağlanması ve ondan sonra da adımların atılması gerektiğini kaydeden Şahin, “Biz Türkiye olarak Beşar Esad yönetiminin Suriye’nin geleceğinde bir rolünün olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü bütün bu badireleleri Suriye halkının başına açan kendisidir. Ama bazı ülkeler başta Rusya olmak üzere Suriye’nin geleceğinde Beşar Esad’ın varlığı üzerine planlarını inşa etmeye çalışıyorlar. Rusya gelmiş havadan bombardıman yapıyor, bir takım üsler kuruyor. Halbuki Rusya’nın Suriye ile hiçbir ortak sınırı yok. O bakımdan bu sorun bir an önce çözülmelidir diyenlerin ki bunu söyleyen Medvedev’in bu sorunu çözmek için önce kendilerinin adım atması, samimi bir takım gayretler içerisinde olması gerekir diye değerlendiriyorum” diye konuştu.

BU ARKADAŞLARIMIZI KOVSANIZ, AK PARTİ’DEN AYRILMAZLAR

AK Parti’de çatlak seslerin oluştuğu iddialarını ve Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’le görüşmelerini de değerlendiren Şahin, “Bazı arkadaşlarımız düşüncelerini basın yolu ile paylaştılar. İşte Bülent bey, Hüseyin Çelik bey, bir takım değerlendirmeler oldu. Eleştirel, değerlendirmeler de oldu. Bu her iki arkadaşımız da bizim partimizin kurucuları arasındadır ve gerçekten AK Parti içinde, hükümetlerinde çok önemli sorumluluklar üstlenmiş arkadaşlarımızdır. Bu arkadaşlarımızı kovsanız, AK Parti’den ayrılmazlar. O bakımdan kimse elini ovuşturmaya falan kalkmasın. Bu açıklamalara dayanarak ‘AK Parti acaba bölünüyor mu? AK Parti içerisinde bir hizipleşme mi var’ diye hiç böyle bir düşünceyi kafasında muhafaza etmesin. Bu arkadaşlarımızla biz görüşüyoruz. Hatta dün Hüseyin bey genel merkezde beni ziyarete gelmişti. Orada da konuştuk. Biz bu arkadaşlarımızdan eğer partimizin çalışmaları ile ilgili, hükümet çalışmaları ile ilgili bize yol gösterici uyarıları varsa, bizzat gelip bize söylerlerse çok daha şık olur. Biz bu zamana kadar basın yoluyla konuşmadık. Bundan sonra da basın yoluyla konuşmayalım dedik” diye ifade etti.

BİZE SÖYLEYECEKLERİNİ BASIN YOLU İLE YAPMALARI YANLIŞ

Şahin, Arınç ve Çelik’in kendilerine bizzat gelerek söyleyeceklerini, basın yoluyla söylemelerinin bir eksiklik ve kendisine göre yanlış olduğunu da belirterek, “İnanıyorum ki bundan sonra bunu yapmayacaklardır. Biz AK Parti olarak kendi içerisinde uyumlu ve gerçekten birbirlerine saygı duyan bireylerden oluşan bir teşkilatız. O bakımdan ülkemize hizmet etmenin dışında başka bir derdimiz yoktur. Şu anda partide görevi olmayan, hükümette de görevi olmayan arkadaşlarımızdan biz parti olarak yine de yararlanacağız, yararlanmaya devam edeceğiz. Bülent beyden de, Hüseyin beyden de, diğer arkadaşlarımızdan yararlanacağız ve parti çalışmalarında, bölge toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Bölge toplantılarında kendisinden yararlanacağız. Birikimlerinden yararlanacağız. Bizim bu arkadaşlarımızın açıklamalarından olumsuz bir sonuç çıkarma düşüncemiz yok, olamaz” dedi.

ABD YETKİLİLERİNİ BİR GÜN BU KONUDA İKNA EDERİZ

Şahin, ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak görmedikleri yönünde yaptıkları açıklamalarını da değerlendirerek şunları söyledi: “Biz bu konuda PYD ile ilgili düşüncelerimizi her zeminde söylemeye devam edeceğiz. Elimizdeki bilgi, belge ve delilleri müttefikimiz durumundaki ülke yöneticilerini, bu konuda aydınlatmaya devam edeceğiz. Eğer politik davranmıyorlarsa, farklı amaçları yoksa bizim PYD ile ilgili ortaya koymuş olduğumuz bilgi ve belgelerin muhataplarımızı tatmin etmesini düşünüyoruz. Biraz da daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum bu konuda. Türkiye’de her şey şeffaf olduğu gibi uluslararası politikalar da şeffaf hale geliyor. Hükümet sözcüleri ülkelerin duruşu ile ilgili her gün basına açıklamalar yapıyorlar. Ülkeler arasındaki siyasi gelişmeler de şeffaf hale geldi. Biz duruşumuzu muhafaza edeceğiz. İnanıyorum ki, ABD yetkililerini bir gün bu konuda ikna ederiz.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.