Mesleklerin Son Temsilcileri Sanatlarını İcra Etti

Mesleklerin Son Temsilcileri Sanatlarını İcra Etti

Yayın: 13.05.2015 09:54
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu ilçesinde, Ahilik Kültür Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcileri, sanatlarını icra etti.

11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Safranbolu Eski Çarşı Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe, Karabük Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muammer Dumaner,MHP Karabük Milletvekili adayı Durmuş Yalçın, sivil toplum örgütü temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşma yapan Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, “Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, kişilik ahlak ve doğruluğun bir karışımıdır. Toplumda en önemli konu, o toplumun sosyal ve ekonomik durumunun ahlakla bütünleşerek yükselmesidir. Bunu sağlayan en etkili kurum ahiliktir. Ayrıca, ahi ahlakı, Türk toplumunun genel simgesi halini almıştır. 13. Yüzyılda Anadolu’da yaşayan Türklerin esnaf ve sanatkarın dayanışmasını sağlamak ve bir araya getirmek için çatı olarak kurulan loncaların yerini şimdi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları almıştır. Ahlakla, sanatın ve onun kollarını bir araya getirip yoğurarak kişinin ruhunda özümlemiş bir kurum olan ahilik kültürünü, bizden sonraki nesillere bırakmaya, sanat ve mesleklerimizi özümüzden hiçbir şey kaybetmeden atalarımızın bize bırakmış olduğu ahilik ahlakı doğrultusunda devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy da, Safranbolu’nun bir ustalık eseri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “ Aslında Safranbolu’daki esnaflarımız ustalarımız hünerlerini yıl boyu yapıyor. Kentimizde yıl içinde kaybettiğimiz sanatkârlarımız oldu. Bazı sanatkârlarımız yaptıkları sanatla gittiler. Son evlatlarını sürdüren ustalarımız var ve onlara güzümüzün içi gibi bakıyoruz.”

Törende, demirci ustası Hüseyin Özdemir, Ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçen Sinan Alpboğa’ya şedini kuşatarak ustalığa terfi ettiğini duyurdu.

Yılın Ahisi seçilen Mehmet Değerli’ye ise Vali Yardımcısı Tarkan Keskin tarafından plaket verildiği törende kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcilerine protokol tarafından teşekkür plaketi verildi.

Törende daha sonra, aralarında sayacı, kalaycı, semerci ve yemenicinin de olduğu bazı mesleklerin kentteki son temsilcileri sanatlarını icra etti.

Öte yandan Esnaf Bayramı etkinliği kapsamında Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Atatürk anıtına çelenk sunularak saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da evin duvarına çarpan otomobildeki 4 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – Ordu'nun Fatsa ilçesinde meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 4 kişi yaralandı.

İlçenin, Buharı Mahallesi'nde, R.M. (54) idaresindeki 22 FR 146 plakalı otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki evin duvarına çarptı.

İhbar üzerine bölgeye, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Kazada yaralanan sürücü ile beraberindeki B.M. (21), H.M. (43) ve H.M. (15), olay yerindeki müdahalenin hastaneye kaldırıldı.