Milletveki Öğüt’ten Başbakan Davutoğlu’na Önerge

Milletveki Öğüt’ten Başbakan Davutoğlu’na Önerge

Yayın: 07.05.2015 10:11
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu İlçesi’nde bir grup köylünün, enerji nakil hatlarının organik sebze ve meyve yetiştirdikleri tarlalarından geçmesini protesto eylemi Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması için verdiği önergede nakil hatlarının neden organik tarım yapan çiftçilerin bahçesinden geçirildiğini sordu.
Sinop’tan başlayıp Kastamonu ve Safranbolu İlçesi’ne ulaşan enerji nakil hatlarının organik sebze ve meyve yetiştirdikleri tarlalarından geçmesini istemeyen köylülerin eyleminin kamuoyuna da yansıdığını belirten Öğüt, bahçelerden geçecek olan yüksek gerilim hattı ile bölgedeki tohumları 150-200 yıllık olan ve organik sebze meyve yetiştiren köylülerin ürünlerinin radyasyona maruz kalacağını dile getirdi.
“Tüm dünya organik tarıma yönelirken söz konusu projede ısrar edilecek midir?” diye soran CHP’li Öğüt, yüksek gerilim hattının bahçelerden geçmesinin ürünlere zarar verecek olmasının yanı sıra insanlar için de tehlike arz ettiğini ifade etti.

Önergesinde “Yağışlı ve nemli havalarda sonu ölüm ve yaralanma ile neticelenebilecek elektrik çarpma ihtimali artmaktadır.” İfadelerine yer veren Öğüt, “Dolayısıyla hatların ilk projede yer alan güzergahtan geçirilmesi böylece tarım arazilerinin zarar görmemesi düşünülmekte midir?” diye sordu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

INVAMED Başkanı Dinç’ten 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

Anadolu Ajansı
Yayın: 20.05.2024 08:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – INVAMED Başkanı Raşit Dinç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Dinç, mesajında, INVAMED ailesi olarak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı minnet, gurur ve geleceğe olan inançlarıyla kutladıklarını belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 105 yıl önce, milletin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı uğruna vereceği mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktığını aktaran Dinç, “INVAMED olarak, Atatürk'ün, 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' sözünü parola alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dinç, o günlerde memleketin her bölgesinin işgal altında olduğunu belirterek, mesajında şunları kaydetti:

“Milleti ayağa kaldırmak ve sömürgecileri topraklarımızdan kovmak için Samsun gemisine binenlerin büyük bir cesareti, kararlılığı ve inancı vardı. Samsun'da işaret fişeğini yakarak başlayan, İzmir'de düşmanı denize dökmeye ve oradan da Cumhuriyet'in ilanına kadar giden uzun yol bizlere anlamlı bir miras bırakmıştır. Bugün 19 Mayıs'ın 105. yılında INVAMED ailesi olarak bu inanç ve kararlılık ile ülkemiz için çalışıyoruz.

'Üreten Bir Gelecek' vizyonuyla sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olan bilim, teknoloji ve inovasyona sağlık için yatırım yaparak, Türkiye'yi daha müreffeh yarınlara taşıma kararlılığı içindeyiz. Dün Samsun'a adım atılırken bilim yol gösteriyordu. Bugün de yolumuzu bilim aydınlatıyor. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıl dönümünü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetimiz uğruna mücadele eden herkesi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”