Milletvekili Şahin, KARDEMİR’in temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümünü kutladı

Milletvekili Şahin, KARDEMİR’in temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümünü kutladı

Yayın: 03.04.2024 11:34
Paylaş:
A+ A-

Milletvekili Şahin, KARDEMİR’in temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümünü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Ulusların tarihlerinde dönüm noktalarını ve atılımlarını simgeleyen gelişmeler vardır. KARDEMİR ve Karabük, Türk ulusunun tarihinde işte bu dönüm noktalarını ve atılımlarını simgeler.”

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, mesajında, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920’li yıllarda başlattığı ulusal sanayileşme hamlesi kapsamında ilk demir ve çelik fabrikasının temelinin dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın kurulacak fabrikanın yeri konusunda, “Düşman ordusunun top menziline düşmeyecek kadar içerlek, piyadenin ulaşamayacağı kadar kuytu, süvarinin dörtnala kalkamayacağı kadar sarp bir yerde kurulmalıdır.” demesi üzerine seçilen Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli köyünün 13 haneli Karabük Mahallesinde İsmet İnönü tarafından 3 Nisan 1937 tarihinde atıldığını hatırlattı.

Soğanlı ve Araç çaylarının arasında yer alan geniş çeltik tarlaları üzerinde kurulan fabrikanın 1939’da faaliyete geçtiğini ve aynı yıl ilk Türk demirinin imal edildiğini belirten Şahin, “Fabrika, başlangıçta yılda 150 bin ton kapasiteye sahipti. Yapılan yatırımlarla büyüyen, ülkenin dört bir köşesindeki tersane, liman, baraj, petrokimya tesisi, köprü, spor salonu ve endüstriyel tesislerin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları, ERDEMİR ve İSDEMİR gibi entegre demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol aldığı için ‘Fabrikalar Kuran Fabrika’ unvanını aldı.” ifadelerine yer verdi.

“Büyümeye devam edeceğine olan inancım tamdır.”

1994’te dönemin hükümeti tarafından zarar ettiği için kapatılmasına karar verilen KARDEMİR’i hemşehrilerinin verdiği mücadeleler sonunda özelleşttiğini ve 1 lira gibi sembolik bir rakama yöre halkına devredildiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:
“Süreç içinde fabrikayla birlikte büyüyen Karabük, 1995 yılında ülkemizin 78. ili oldu. 2000’li yıllara gelindiğinde yine ekonomik bir çıkmaza giren fabrikamız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde AK Parti hükümetleri tarafından desteklendi ve bugün ülkenin en büyük kuruluşları arasında yerini aldı. Yaklaşık 6 bin çalışanıyla ülke ekonomisine, yerli ve milli üretime, savunma sanayisine katkı veren, dünya standartlarını yakalamış ve ürün çeşitliliği artmış fabrikamız, yılda 3,5 milyon ton çelik üretimi hedefine hızla ilerliyor.
Ulusların tarihlerinde dönüm noktalarını ve atılımlarını simgeleyen gelişmeler vardır. KARDEMİR ve Karabük, Türk ulusunun tarihinde işte bu dönüm noktalarını ve atılımlarını simgeler.
Bu nedenle 3 Nisan’ın sadece cumhuriyet kenti Karabük için değil, ülkemiz için de önemli bir gün. Bu tarih her yıl kentimizin de kuruluşu olarak kutlanıyor.
Ben bu vesile ile KARDEMİR’in temellerinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıl dönümünü kutlarım. Fabrikamızın ekonomiye ve istihdama katkılarını artırarak büyümesine devam edeceğine olan inancım tamdır.”(Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.