Orman İşletme müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, Karabük’ün yüzde 70’inin ormanlarla kaplı olduğunu, bu ormanları zararlılardan korumak için biyolojik mücadele başlattıklarını ifade etti.
Karabük Orman İşletme Müdürlüğü, orman zararlarıyla biyolojik mücadele kapsamında laboratuarlarda ürettiği Latince adı Thanasimus formicarius olan yırtıcı (komanda) böcekleri önümüzdeki günlerde ormanlara bırakılacak.
Karabük Orman İşletme Müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, 4 yıl önce faaliyete soktukları laboratuarda ürettikleri yırtıcı komanda böceklerini ağaçları kurutan böceklere karşı ormana salacaklarını belirterek “En az orman yangınları kadar tehlikeli olan kabuk böceği zararlısına karşı önlem almak ve mücadele etmek için kendi laboratuarlarımızda ürettiğimiz faydalı böcekleri ormanlarımıza salıyoruz. Dört yıl önce Karabük Orman İşletme Müdürlüğümüzde özellikle köknar kabuk böceklerine karşı faydalı böcek üretimi sağlanması için laboratuar kurduk. Bu laboratuarda her yıl belli sayıda faydalı böcekleri üretip ormanlarımızın korunması adına doğaya salıyoruz” dedi.
Köknar kabuk böceği özellikle yetişme ortamının iyi olmadığı yerlerde köknar ağaçlarında çok ciddi şekilde hasarlara yol açıp ağaçların kurumasına yol açtığını da anlatan Uzunsoy, “Önümüzdeki günlerde komando böcekleri ormanlarımıza salacağız. Komanda böceği köknar ağaçlarında ve kısmen çamlarda bulunan kabuk böceğini yiyerek besleniyor.Geçtiğimiz sene bu böcekler sayesinde ciddi bir kaybı önledik” ifadelerine yer verdi.
MAĞDUR
Bir haftadır bu sayfalarda bir temsilci hikayesidir anlatılıp duruyor.Gerçekten doğrumu bu yazılanlar ?Bizler işsiz ve mağdur durumdayken sayın SAHİN DİKİLİTAŞ bukadar kıssa bir zaman sürecinde nasıl söylediğiniz gibi 8 tane daire ve sıfır jeep sahibi olabiliyor.Hayretler içindeyim adeta.Bizler bunun gibi vatandaşa inanıp nasıl işimizden ve ailemizden olacak kadar körleşmişiz ki peşine düşmüşüz.herşeyimizi kaybederken Sayın ŞAHİN DİKİLİTAŞ SORUYORUM SANA HİÇMİ VİJDANIN SIZLAMADI?Yazıklar olsun sana şiddetle kınıyorum seni!!!!!!!!!!!!!!!!!! SAYIN Orman İşletme Müdürü MEHMET EMİN UZUN BEY sizden rica etsem acaba ŞAHİN DİKİLİTAŞ GİBİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN ve HAKLARINDAN FAYDALANARAK zengin olan İNSAN ASALAK BÖCEKLERİ içinde şu labaratuvarlarınızda bir böcek yetiştirsenizde ŞAHİN DİKİLİTAŞ VE bu aynı zihniyetteki ÇELİKİŞ SENDİKASINDAKİ sendikacılarıda temizleyiverseniz KARABÜK İçin en büyük iyiliği yapmış olursunuz.