Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Ormanlara Komando Böcekler Girecek

Yayın: 09.07.2015 10:16
Paylaş:
A+ A-

Orman İşletme müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, Karabük’ün yüzde 70’inin ormanlarla kaplı olduğunu, bu ormanları zararlılardan korumak için biyolojik mücadele başlattıklarını ifade etti.

Karabük Orman İşletme Müdürlüğü, orman zararlarıyla biyolojik mücadele kapsamında laboratuarlarda ürettiği Latince adı Thanasimus formicarius olan yırtıcı (komanda) böcekleri önümüzdeki günlerde ormanlara bırakılacak.

Karabük Orman İşletme Müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, 4 yıl önce faaliyete soktukları laboratuarda ürettikleri yırtıcı komanda böceklerini ağaçları kurutan böceklere karşı ormana salacaklarını belirterek “En az orman yangınları kadar tehlikeli olan kabuk böceği zararlısına karşı önlem almak ve mücadele etmek için kendi laboratuarlarımızda ürettiğimiz faydalı böcekleri ormanlarımıza salıyoruz. Dört yıl önce Karabük Orman İşletme Müdürlüğümüzde özellikle köknar kabuk böceklerine karşı faydalı böcek üretimi sağlanması için laboratuar kurduk. Bu laboratuarda her yıl belli sayıda faydalı böcekleri üretip ormanlarımızın korunması adına doğaya salıyoruz” dedi.

Köknar kabuk böceği özellikle yetişme ortamının iyi olmadığı yerlerde köknar ağaçlarında çok ciddi şekilde hasarlara yol açıp ağaçların kurumasına yol açtığını da anlatan Uzunsoy, “Önümüzdeki günlerde komando böcekleri ormanlarımıza salacağız. Komanda böceği köknar ağaçlarında ve kısmen çamlarda bulunan kabuk böceğini yiyerek besleniyor.Geçtiğimiz sene bu böcekler sayesinde ciddi bir kaybı önledik” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

  1. MAĞDUR

    Bir haftadır bu sayfalarda bir temsilci hikayesidir anlatılıp duruyor.Gerçekten doğrumu bu yazılanlar ?Bizler işsiz ve mağdur durumdayken sayın SAHİN DİKİLİTAŞ bukadar kıssa bir zaman sürecinde nasıl söylediğiniz gibi 8 tane daire ve sıfır jeep sahibi olabiliyor.Hayretler içindeyim adeta.Bizler bunun gibi vatandaşa inanıp nasıl işimizden ve ailemizden olacak kadar körleşmişiz ki peşine düşmüşüz.herşeyimizi kaybederken Sayın ŞAHİN DİKİLİTAŞ SORUYORUM SANA HİÇMİ VİJDANIN SIZLAMADI?Yazıklar olsun sana şiddetle kınıyorum seni!!!!!!!!!!!!!!!!!! SAYIN Orman İşletme Müdürü MEHMET EMİN UZUN BEY sizden rica etsem acaba ŞAHİN DİKİLİTAŞ GİBİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN ve HAKLARINDAN FAYDALANARAK zengin olan İNSAN ASALAK BÖCEKLERİ içinde şu labaratuvarlarınızda bir böcek yetiştirsenizde ŞAHİN DİKİLİTAŞ VE bu aynı zihniyetteki ÇELİKİŞ SENDİKASINDAKİ sendikacılarıda temizleyiverseniz KARABÜK İçin en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.