Ormanlara Komando Böcekler Girecek

Ormanlara Komando Böcekler Girecek

Yayın: 09.07.2015 10:16
Paylaş:
A+ A-

Orman İşletme müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, Karabük’ün yüzde 70’inin ormanlarla kaplı olduğunu, bu ormanları zararlılardan korumak için biyolojik mücadele başlattıklarını ifade etti.

Karabük Orman İşletme Müdürlüğü, orman zararlarıyla biyolojik mücadele kapsamında laboratuarlarda ürettiği Latince adı Thanasimus formicarius olan yırtıcı (komanda) böcekleri önümüzdeki günlerde ormanlara bırakılacak.

Karabük Orman İşletme Müdürü Mehmet Emin Uzunsoy, 4 yıl önce faaliyete soktukları laboratuarda ürettikleri yırtıcı komanda böceklerini ağaçları kurutan böceklere karşı ormana salacaklarını belirterek “En az orman yangınları kadar tehlikeli olan kabuk böceği zararlısına karşı önlem almak ve mücadele etmek için kendi laboratuarlarımızda ürettiğimiz faydalı böcekleri ormanlarımıza salıyoruz. Dört yıl önce Karabük Orman İşletme Müdürlüğümüzde özellikle köknar kabuk böceklerine karşı faydalı böcek üretimi sağlanması için laboratuar kurduk. Bu laboratuarda her yıl belli sayıda faydalı böcekleri üretip ormanlarımızın korunması adına doğaya salıyoruz” dedi.

Köknar kabuk böceği özellikle yetişme ortamının iyi olmadığı yerlerde köknar ağaçlarında çok ciddi şekilde hasarlara yol açıp ağaçların kurumasına yol açtığını da anlatan Uzunsoy, “Önümüzdeki günlerde komando böcekleri ormanlarımıza salacağız. Komanda böceği köknar ağaçlarında ve kısmen çamlarda bulunan kabuk böceğini yiyerek besleniyor.Geçtiğimiz sene bu böcekler sayesinde ciddi bir kaybı önledik” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

  1. MAĞDUR

    Bir haftadır bu sayfalarda bir temsilci hikayesidir anlatılıp duruyor.Gerçekten doğrumu bu yazılanlar ?Bizler işsiz ve mağdur durumdayken sayın SAHİN DİKİLİTAŞ bukadar kıssa bir zaman sürecinde nasıl söylediğiniz gibi 8 tane daire ve sıfır jeep sahibi olabiliyor.Hayretler içindeyim adeta.Bizler bunun gibi vatandaşa inanıp nasıl işimizden ve ailemizden olacak kadar körleşmişiz ki peşine düşmüşüz.herşeyimizi kaybederken Sayın ŞAHİN DİKİLİTAŞ SORUYORUM SANA HİÇMİ VİJDANIN SIZLAMADI?Yazıklar olsun sana şiddetle kınıyorum seni!!!!!!!!!!!!!!!!!! SAYIN Orman İşletme Müdürü MEHMET EMİN UZUN BEY sizden rica etsem acaba ŞAHİN DİKİLİTAŞ GİBİ İNSANLARIN ÜZERİNDEN ve HAKLARINDAN FAYDALANARAK zengin olan İNSAN ASALAK BÖCEKLERİ içinde şu labaratuvarlarınızda bir böcek yetiştirsenizde ŞAHİN DİKİLİTAŞ VE bu aynı zihniyetteki ÇELİKİŞ SENDİKASINDAKİ sendikacılarıda temizleyiverseniz KARABÜK İçin en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Leapmotor International’daki yetki süreci tamamlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 20.05.2024 08:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, Leapmotor International'daki yetki sürecinin tamamlandığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, Leapmotor ile gerekli tüm yetkileri tamamladığını ve yüzde 51/49 hisseyle Stellantis liderliğinde ortak girişim olan Leapmotor International'ın kuruluşunun gerçekleştiğini açıkladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, kullanıcılara beklentilerin ötesinde rekabetçi ve teknoloji odaklı elektrikli otomobiller sunabileceklerini belirterek, “Leapmotor International'ın kurulması, dünya genelindeki önemli pazarlarda, Çinli markalarla rekabet edecek ileri teknoloji ürünü batarya elektrikli otomobil modelleriyle küresel ısınma sorununun çözümüne yardımcı olma noktasında geleceğe dönük atılmış önemli bir adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Tavares, Leapmotor'un büyümesini desteklemek ve ortaklar için değer yaratmak üzere satış kanallarını artırmak için Tianshu Xin liderliğinde güçlü bir ticari ve endüstriyel strateji oluşturduklarını kaydetti.

Leapmotor Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jiangming Zhu da Leapmotor ve Stellantis arasındaki ortaklığın, Çin'in akıllı elektrikli otomobil endüstrisinin küresel entegrasyonunda yeni bir sayfa açacağını ifade etti.

Ortaklığın iki şirket için de üst düzey verimlilik sağlayacağını belirten Zhu, “Leapmotor'un ileri teknolojileri ve ürünleri ile Stellantis'in denizaşırı kanallar, hizmetler ve pazarlama alanlarındaki desteğinden yararlanarak, tüm dünyadaki kullanıcıların Leapmotor ürünlerinin üstün niteliklerini ve sürüş özelliklerini deneyimlemelerini umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Leapmotor International, Eylül 2024 itibarıyla Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Belçika, Yunanistan ve Romanya olmak üzere Avrupa'da faaliyete geçecek. Şirket, yıl sonuna kadar 200 satış noktasına ulaşacak.

Dördüncü çeyrekten itibaren de Hindistan ve Asya Pasifik, Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika'da genişlemeyi planlayan şirket, bu kapsamda ilk olarak T03 ve C10 modelleri piyasaya sürülecek ve gelecek üç yıl içinde her yıl en az bir yeni model tanıtacak.

A segmentinde yer alan T03 modeli, B segmenti seviyesindeki iç hacmi ve 265 kilometre WLTP menziliyle kentsel kullanımda öne çıkıyor.

C10 ise 420 kilometre WLTP menzili ve E-NCAP'tan aldığı 5 yıldız ile dikkati çekiyor. Model, tam donanımlı ve aile odaklı bir D segmenti model olarak öne çıkıyor.