Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Özcan, Ticaret ve Sanayi Şurasına Katıldı

Yayın: 10.04.2015 09:38
Paylaş:
A+ A-

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Özcan, Meclis Başkanı Timurçin Saylar ve TOBB Akdemik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Şahin VIII. Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı. Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ve birçok Bakanın katıldığı Şura’da, Başkan Özcan Karabük’ün ekonomik sorunları ve ihtiyaçları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

TURİZM TEŞVİK PAKETİ
TSO Başkanı Özcan katıldığı Şura’da Karabük ve İlçelerin genel durumu ile ilgili yaptığı sunumda, “Karabük; Eskipazar, Yenice, Eflani, Ovacık ve Safranbolu ilçeleri sayesinde ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir. Tarihi ve doğal dokusuyla turistlerin ilgisini çeken Karabük’e yönelik tüm ili kapsayacak şekilde bir turizm teşvik programının hayata geçirilmesi 2023’te 50 milyon turisti hedefleyen Türkiye’ye ciddi katkı yapması düşünülmektedir. Safranbolu merkez olmak üzere, Eskipazar, Yenice, Ovacık ve Eflani ilçelerini bir bütün olarak kapsayan ortak turizm projelerinin yapılması, hem Karabük’e gelen hem de Karabük’te konaklayan turist sayısında önemli bir artışa neden olacaktır.

ULAŞIM İMKANLARININ ARTIRILMASI
Ankara, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerinin kesişme noktası olan Karabük’ün ulaşım bağlantılarının etkin bir şekilde yapılması kentin hem turizm hem de lojistik altyapısını güçlendirecektir. Diğer taraftan bir sanayi kenti olan Karabük’ün çevre illerle ulaşım süresini kısaltan yolların yapımıyla şehrin Pazar hinterlandı daha da büyüyecektir. Önemli bir diğer konu ise havayolu projesidir. Karabük Üniversitesi bünyesinde açılan Sivil Havacılık Yüksek Okulu Karabük’te sivil havacılığın gelişmesine yetişmiş insan gücü bakımından katkı sağlayacağı muhtemeldir. Bu noktada Karabük’te yapılacak bir havaalanı ilin turizm ve sanayi yönünden ulusal ve uluslar arası pazarlanmasına rekabetçi bir katkı sağlayacaktır. Gerek karayolu ve demiryolu gerekse de havayolu altyapısıyla desteklenen bir Karabük’ün rekabetçi yapısının güçleneceği ortadadır. Kuşkusuz, yeterli ulaşım imkanlarından yoksun bir ilden sosyal, kültürel ve iktisadi bir gelişme beklenemez.

ESKİPAZAR METAL VE METAL ÜRÜNLERİ İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGE KURULMASI
Karabük’ün sanayisi demir-çelik sektörüne endekslenmiş durumdadır. İhracatının tamamına yakın kısmı bu sektörün temsilcileri tarafından yapılmaktadır. İhracatın daha üst seviyelere taşınabilmesi için katma değeri yüksek ürünlere öncelik verilmelidir. Bu nedenle bir sanayi kenti Karabük için en acil ihtiyaç; dış pazarlara açılabilen, rekabet yaratabilen ve sektöre yeni ürünler kazandırabilen organize olmuş bir sanayi bölgesidir. Karabük’ün Eskipazar ilçesinde kurulması planlanan organize sanayi bölgesi bu ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Karadeniz Otoyolu proje alanında yer alan “Eskipazar Sanayi Bölgesi” Bartın Limanı’na 138 km, proje halindeki Filyos Limanı’na 100 km, Ankara-İstanbul Otoyolu’na 30 km mesafede yer almaktadır. Görüldüğü üzere, “Eskipazar Sanayi Bölgesi” ulusal ve uluslar arası pazarlara açılabilecek ulaşım imkanlarına sahiptir. Üniversite-Sanayi işbirliğinin etkin olarak kurulmasıyla; nitelikli işgücü istihdamı, Ar-Ge ve inovasyon gibi temel sorunlar da aşılmış olacaktır”dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BinBin, Dünya Arabasız Kentler Günü’nde herkesi anahtar bırakmaya davet ediyor

Yayın: 23.09.2023 00:36
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Etrafa hassas teknolojiler geliştirerek karbon salımını azaltmayı amaçlayan BinBin, 22 Eylül Cuma günü (bugün) faaliyet gösterdiği tüm kentlerde kullanıcılardan açılış fiyatı almayacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, akıllı kent teknolojileri ve mikro-mobilite alanında çevreci tahliller sunan BinBin, tüm dünyada ekolojik istikrarın uygunlaştırılması hedefiyle özel otomobil kullanımından vazgeçilerek karbondioksit salımının azaltılmasının teşvik edildiği 22 Eylül Dünya Arabasız Kentler Günü’ne özel bir kampanya düzenliyor.

Bu kampanya kapsamında, şirketin faaliyet gösterdiği 5 ülkede 19 kentte kullanıcılar açılış fiyatı olmaksızın kısa aralı seyahatlerini keyifli hale getirecek.

Kurulduğu günden bu yana hibrit çalışma modelini benimseyen şirket, birebir vakitte 22 Eylül günü tüm ofis çalışanlarına konuttan çalışma imkânı sunuyor.

BinBin, etrafa ve sürdürülebilir bir geleceğin değerine dikkati çekmek için attığı bu adımla bireylerin toplu taşıma ve çevreci ulaşım metotlarını tercih etmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.