Özyeğin Üniversitesi’nin “Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı” başvuruları başladı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.02.2024 12:12
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Özyeğin Üniversitesi ve Türkiye İş Bankası ortaklığında, teknoloji odaklı yenilikçi iş fikrine sahip girişimcilerin 900 bin lira yatırıma erişebileceği “Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı” başvuruları başladı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası ile Workup by Türkiye İş Bankası işbirliğiyle yürütülen programa 15 Şubat'a kadar başvuru yapılabilecek. Program kapsamında, hızlı büyüme potansiyeline sahip yenilikçi girişimcilere kapsamlı destekler sunulacak.

“Yatırım Tabanlı Girişimcilik Destek Programı” kapsamında TÜBİTAK tarafından açılan “BİGG Yatırım 2024-1 Çağrısı” ile, uygulayıcı kuruluşlar tarafından desteklenen girişimciler arasından 2. aşamada “TÜBİTAK Değerlendirme Panelleri”nde desteğe (Mükemmeliyet Mühürü) uygun bulunan girişimlere, kuracakları şirketin yüzde 3 hissesi karşılığında TÜBİTAK tarafından 900 bin lira yatırım yapılacak.

2015 yılından bu yana 60'tan fazla girişimcinin TÜBİTAK BİGG desteğine ulaşmasına katkı veren “Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı”, akıllı ulaşım, enerji ve temiz teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, iletişim ve sayısal dönüşüm, sağlık ve iyi yaşam ile sürdürülebilir tarım ve beslenme alanlarında, girişimcileri destekleyecek.

Programa seçilen girişimciler, eğitim ve mentör desteğinin yanı sıra önde gelen teknoloji sağlayıcılarının hizmetlerinden ücretsiz veya yüksek indirimlerle yararlanılabilecek. Programa, üniversitelerin herhangi ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenciler veya mezunlar başvurabiliyor.

Başvuru koşulları arasında, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 ve 1812 Programları 2. aşaması kapsamında destek almamak ile herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak yer alıyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”