Parkinson hastalığının etkilerini spor ve sanatla hafifletiyor

Parkinson hastalığının etkilerini spor ve sanatla hafifletiyor

Yayın: 26.03.2023 13:13
Paylaş:
A+ A-
Karabük’te huzurevinde yaşayan 63 yaşındaki esnaf emeklisi Hasan Kurt, 5 yıl önce yakalandığı parkinson hastalığının etkilerini spor ve sanatla azaltıyor.

Çocuk yaşta ailesiyle Kayseri’den Karabük’e gelen Kurt, hiç evlenmedi. Yaklaşık 5 yıl önce parkinson tanısı konulan ve hastalığı nedeniyle zor zamanlar geçiren Kurt geçen sene kentte bulunan Yücel Huzurevi’ne yerleştirildi.
Huzurevinde yürütülen faaliyetlere katılmak isteyen Kurt resim sanatıyla uğraşmaya başladı.
Resim yaptığı zamanlarda hastalığının etkilerinin azaldığını fark eden Kurt’a huzurevinde çalışmalarını sürdürebileceği bir oda ayrıldı.

Resmin yanında bocce sporuyla uğraşarak kasılma, titreme ve depresyonu kontrol altına alan Kurt turnuvalarda başarılar elde etti, yaptığı resimlerle huzurevinde sergi açtı.
Azmiyle parkinson hastalarına ve huzurevi sakinlerine örnek olan Kurt, resim ve bocce yaparak hem keyifli vakit geçiriyor hem de moral buluyor.

– “Hayata bakış açım değişti”
Hasan Kurt, , hastalığının ilk dönemlerinde zorluklar yaşadğını söyledi.
Hareket zorluğu bulunduğunu, kendi ihtiyaçlarını gideremediğini ve içine kapandığını anlatan Kurt daha sonra yerleştiği huzurevinde sporla ve resimle uğraşmaya başladığını kaydetti.
Kurt, bu sayede hastalığın etkilerinin azaldığını dile getirerek “Çok güzel işler başardık burada. 4-5 aydır resim yapıyorum. Güzel yerlere geldim. Hayata bakış açım değişti. İnsanlarla daha barışık oldum, daha güzel şeyler oldu, meşgalem var.” dedi.

Titremesinin yok denecek kadar azaldığına değinen Kurt, “Bir titreme yok, bir heyecan yok. Panik atak vardı, panik atağı da yendim. Yani yükseklere çıkabiliyorum, merdivenlerden inebiliyorum, rahat konuşabiliyorum. Önceden bir iki kişinin yanında konuşamıyordum doğru düzgün. Kendimi bir hasta gibi görmüyorum. Gayet dincim. Keşke bu çalışmalarla bu hastalığı yendiğimi birtakım kişilere gösterebilsem. Onlar da sebeplenseler daha güzel olur.” diye konuştu.

Kurt, daha önceden resim deneyiminin olmadığını aktararak “Elimin titremesi nedeniyle cetvelle çiziyordum, o da kalmadı. Bunları atlattım, rahatladım. İstediğim resmi çizebiliyorum. Görenler inanamıyor. Resimlerim normal bir tablo gibi değil. Çok ince çizgili, canlı gibi gözüküyor, fotoğraf çekimi gibi gözüküyor. Çok ince çalışıyorum. Hocamız da çok mutlu, çok beğeniyor. Şaşırdı, artık bana bıraktı, hiç karışmıyor.” ifadesini kullandı.
Huzurevi sakinlerine yardımcı olduğunu, birlikte resim yaparak keyifli vakit geçirdiklerini belirten Kurt, ortaya çıkardıkları eserlerle sergi de açtıklarını sözlerine ekledi.(A.A)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta çıkan yangında 3 katlı evin üst katı zarar gördü

Anadolu Ajansı
Yayın: 13.04.2024 20:36
Paylaş:
A+ A-

ZONGULDAK (AA) – Zonguldak'ta çıkan yangında 3 katlı evin üst katı kullanılmaz hale gelirken, dumandan etkilenen 1 kişi hastanede tedavi altına alındı.

Meşrutiyet Mahallesi Rüzgarlımeşe Sokak'ta, 3 katlı evin üst katında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Dumanları fark edenler durumu itfaiye, sağlık ve jandarma ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen itfaiye erlerince kısa sürede söndürülen yangında 3 katlı evin üst katı kullanılmaz hale geldi.

Binada ikamet eden bir kişi dumandan etkilendiği gerekçesiyle tedbir amaçlı Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis ekipleri binanın çevresinde güvenlik önlemi alırken, bazı vatandaşlar yangına müdahale eden ekipleri evlerinin balkon ve pencerelerinden izledi.