Proje Kapsamında Ekimi Yapılan Karabuğdaylar Hasat Edildi

Proje Kapsamında Ekimi Yapılan Karabuğdaylar Hasat Edildi

Yayın: 11.07.2023 00:58
Paylaş:
A+ A-

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında ekimi yapılan karabuğdaylar hasat edildi.

İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile hayata geçirilen “El Ele Doğal Ürüne Projesi”nde il genelinde 136,8 dekar alanda karabuğday ekimi yapıldı.

Projede 1043 kilogram karabuğday tohumu, 2 bin 50 kilogram da organik gübre verilerek toplamda 13 çiftçi tarafından ilk ekim gerçekleştirildi.

Üretimin devamlılığını sağlayabilmek adına yapılan çalışmalar ve entegrasyon sürecinin devam ettiği anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sürecin tamamlanması ile ilimizi karabuğday üretiminde öncü hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda karabuğday yetiştiriciliğini ilimiz üreticilerine tanıtmak ve üretimi geliştirmek üzere Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Uzman Dr. Ahmet Güneş, Konya’da kurulu Bulvar gıdadan Genel Koordinatör Kemal Akdağ, Karabük Ziraat Odası Başkanı Hasan Benlioğlu, teknik personel ve üreticilerin katılımı ile merkez Belenköy’de Muhammet Özdemir arazisinde hasat etkinliği yapıldı. Eflani ilçesinde de Bostancılar köyünde Zafer Albaş arazisinde eğitim programı gerçekleştirildi.”(AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

En Karlı Yatırım Aracı Külçe Altın Oldu

Yayın: 13.04.2024 17:27
Paylaş:
A+ A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ait finansal yatırım araçlarının gerçek getiri oranlarını açıkladı. Bu verilere göre, külçe altın en karlı yatırım aracı olarak öne çıktı.

Mart ayında, külçe altının reel getirisi, yurt içi üretici fiyat endeksi ile %11,43, tüketici fiyat endeksi ile %11,57 olarak hesaplandı. Bu durum, külçe altının yatırımcılar için en kazançlı seçenek olduğunu gösterdi.

Üç aylık ve altı aylık değerlendirmelerde de külçe altın, en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Üç aylık dönemde %5,29, altı aylık dönemde ise %11,69 oranında getiri elde edildi.

Yıllık değerlendirmede de en yüksek kar külçe altında yaşandı.

Yıllık olarak yapılan değerlendirmelerde ise yine külçe altın en yüksek reel getiriyi sunan yatırım aracı oldu. BIST 100 endeksi %15,14, Euro %12,91 ve Amerikan Doları %11,24 oranında yatırımcısına getiri sağladı. Ancak, mevduat faizi (brüt) %24,46 ve DİBS %49,38 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. (Kaynak: Sevgi Özdemir)