Provokatif paylaşımları yapan yönetici görevinden alındı

Provokatif paylaşımları yapan yönetici görevinden alındı

Yayın: 24.03.2024 13:37
Paylaş:
A+ A-

Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Arif Koç’un sosyal medya hesabından Karabük Üniversitesi’nde okuyan kız öğrencilere yönelik yapmış olduğu provokatif sözler, büyük tepkilere neden oldu. Koç’un sözleri sosyal medyada hızla yayıldı ve kullanıcılar tarafından büyük öfkeyle karşılandı. Arif Koç’un hesabı ise tepkiler üzerine kapatıldı. Ancak tepkiler devam etti ve Kızılay yetkilileri konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Arif Koç’un görevden alındığı belirtildi. Bu gelişmelerin ardından Kızılay, Koç’un sözlerine karşı net bir tavır aldı ve bu tür provokatif ve hakaret içerikli söylemleri kabul etmeyeceğini ifade etti.

Sosyal medyada bir itiraf sayfasında yer alan açıklamaların ardından Türkiye gündeminde ilk sıralara yükselen Karabük Üniversitesi’ndeki Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişkiye girenlerde bulaşıcı hastalıkların arttığı yönünde oldu. Ardından Karabük İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklaması geldi. Karabük’te HIV ve HPV vakalarında anlamlı bir değişiklik olmadığı açıklandı.

Ancak X’te Kızılay yönetim kurulu üyesi olduğu belirten Arif Koç’un hesabından, Karabük Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrencilere yönelik: “Karabük’te okuyan ve HIV kapan kızlar bu gönderiyi okuyorsanız eğer beter olun ailenizin yüzüne bakamayın zinacı şerefsizler.” paylaşımı halktan tepki aldı. Ardından Kızılay bir açıklama yaptı. Kızılay, Koç’un bir Kızılay şubesinde yedek yönetim kurulu üyesi olduğunu vurguladı. Kızılay’ın açıklamasına göre: Söz konusu şahsın yazdıkları kesinlikle Kızılay ilkeleri ile bağdaşmayan ifadelerdir. Paylaşımı üzerine derhal inceleme başlatılmış olup süreç sona erene kadar görevden el çektirilmiştir.”  ifadelerine yer verildi. (Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük Üniversitesi kasım ayında “Sağlıkfest” düzenleyecek

Yayın: 18.04.2024 10:29
Paylaş:
A+ A-

Karabük Üniversitesince sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla düzenlenecek Sağlık Bilimleri Festivali (Sağlıkfest), Türkiye’deki birçok paydaşın katılımıyla 6-7 Kasım’da yapılacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Sağlıkfest’in ele alındığı koordinasyon toplantısında konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, sağlık alanında yeni yaklaşımlar ortaya konması vizyonu doğrultusunda ilgili birçok paydaşı ortak zeminde buluşturacak festivale ev sahipliği yapmaktan ötürü heyecanlı olduklarını belirtti.

Sağlıkfest’in sadece akademisyenlerin, profesyonellerin ve öğrencilerin bir araya gelmesini sağlamakla kalmayacağını aynı zamanda sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştireceğini, mevcut yapıyı geliştiren yenilikçi model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacağını anlatan Kırışık, “Sağlıkfest, sektördeki son gelişmeleri takip etmek, deneyimleri paylaşmak ve geleceğin sağlık profesyonellerini buluşturmak için önemli fırsat sunacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırışık, Sağlıkfest’in yarışma ve festival olmak üzere 2 boyutta düzenleneceğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Mesleki, kültürel, sanatsal, eğitsel ve sportif içerikli alan etkinlikleri düzenlenecek. Atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları; kurumsal paydaşların tanıtım, stant ve sergi uygulamaları; imza, söyleşi ve canlı yayın şeklinde çok sayıda etkinlik planlıyoruz. Katılımcılar, sağlık alanında önemli çalışmalar yapan akademisyenlerden, fikir ve kanaat önderlerinden edinecekleri bilgi ve deneyimlerle sağlık konularında bilgi sahibi olacak.”

Model tasarım yarışmalarıyla gençleri, Türkiye’nin ve dünyanın sağlık alanındaki sorunlarına çözüm üretmeye teşvik edeceklerini aktaran Kırışık, “Sağlıkfest, yarışma boyutunda sağlık alanındaki bulguları, araştırmaları ve gelişmeleri paylaşma imkanı sunuyor, Türkiye Yüzyılı’nda emin adımlarla ilerlememize zemin hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu anlamda, gençlerimiz sağlık alanına dair sorunlara çözüm üretecek, tasarladıkları sosyal modelleri proje haline getirerek yarışmalarımıza başvurabilecek.” ifadesini kullandı.

Kırışık, yarışma başvuru süreçleriyle ilgili bilgileri kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.