Recep Çakıcı 3. Dönem muhtarlık için kolları sıvadı

Yayın: 11.02.2024 15:33
Paylaş:
A+ A-

Beşbinevler 75. Yıl Mahallesi Muhtarı Recep Çakıcı 3. Dönem muhtarlık için aday olduğunu azaları ve yakın çalışma ekibi ile düzenlediği toplantıda açıkladı.

Beşbinevler 75. Yıl Mahallesi’ndeki Ormancılar Parkı’nda düzenlenen ve meşalelerle karşılandığı toplantıda yeni dönem için mahalle sakinlerinden bir kez daha yetki isteyen Çakıcı, “Geride bırakmaya hazırlandığımız 10 yılda hep işimizin başında oldu bu süreçte ciddi tecrübeler edindik. Yeni dönemde de mahallemizi çok daha ileri noktalara taşıyacak hizmetlere imza atmak istiyorum” dedi.

Aza ve yaklaşık 100 kişilik çalışma ekibine hitaben yaptığı konuşmada, 31 Mart seçimlerini başarı ile tamamlayacaklarına inandığını vurgulayan 75. Yıl Mahallesi Muhtarı Recep Çakıcı, “10 yıldır beraberce yürüttüğümüz muhtarlık çalışmalarımızda bana göstermiş olduğunuz teveccüh ve alakanıza layık olmak için elimden gelen çabayı göstermeye çalıştım. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçiminde tekrar Beşbinevler 75. Yıl Mahallesi Muhtarlığı için aday olduğumu huzurlarınızda açıklamak istiyorum.

Geçmiş 10 yılda mahallemizin problemleri ve mahalle sakinlerimizin dertleri ile elimden geldiğince ilgilenmeye ve sizlere hizmet etmeye gayret gösterdim. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz hizmetlerin devamı ve edindiğimiz tecrübeler sonucu Önümüzdeki 5 yılda daha güzel ve daha iyi yaşanabilir bir mahallemiz olması için hizmetlerimize devam etmek istiyoruz.

Allah’ın inayeti, sizlerin destek ve yardımlarıyla bu seçimi de başarı ile tamamlayacağımıza inanıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”