Renault Group, “döngüsel ekonomi” çalışmalarına hız veriyor

Renault Group, “döngüsel ekonomi” çalışmalarına hız veriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.03.2024 16:24
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Renault Group, The Future Is NEUTRAL iştirakiyle “döngüsel ekonomi” çalışmalarına hızlandırıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Renault Group ve iştiraki, 25-27 Mart arasında Paris'teki Grand Palais Ephemere'de düzenlenecek ChangeNow Zirvesi'nde şirketin döngüsel ekonomi hedef ve ilerlemelerini paylaşacak.

Otomotiv sektöründen uzmanlar, iştirakin standında “döngüsel ekonomi”nin sunduğu aracın ömrünün her aşamasında geri dönüşüm, yenileme, sektöre destek gibi olanakları tanıtacak.

Zirve öncesinde döngüsel ekonomi faaliyetlerine dair gelişmeleri paylaşan şirket, 2022'de kurulan iştirakinin elektrikli güç aktarma organlarına uyarlanmış üç parçadan oluşan yeni bir yeniden üretim faaliyetini başlattığını duyurdu.

Otomotivde Avrupa'da ilk defa gerçekleşen bir uygulamayla elektrikli araçları olan müşteriler artık yeni orijinal parçalar veya daha erişilebilir bir dizi yenilenmiş ürün arasında seçim yapabilecek ve böylece kaynaklar üzerindeki etkinin ve karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilecek.

Şirket, yüzde 100 elektrikli ürün gamının herkes için ulaşılabilir hale gelmesi ve yaygınlaşmasını desteklemek için yenilenmiş elektrik motoru, güç elektroniği ve çekme bataryası ürünleri için bir satış sonrası teklifi sunacak. İştirak, bu yıldan itibaren Fransa'daki Flins fabrikasında elektrikli araçlara özel 3 binden fazla yenilenmiş parça üretme kapasitesine sahip olacak.

– “Döngüsel ekonomi” çözümleri ekosistemini 4 ana eksende hayata geçirecek

Şirket, Flins'ten Bursa ve Sevilla'ya kadar endüstriyel ve iş birliğine dayalı bir “döngüsel ekonomi” çözümleri ekosistemini uygulamaya alıyor. Bu ekosistem, parçalar ve ürünlerden becerilerin dönüşümüne kadar uzanan dört öncelikli başlık etrafında yapılandırıldı.

Buna göre araçların ömrünü uzatmayı hedefleyen “yenileme (re-trofit)”, yeşil enerjinin üretilmesi, depolanması ve yönetimini sağlayacak “yeniden enerji (re-energy)”, parçaların ve malzemelerin geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması için de “geri dönüşüm (re-cycle)” kullanılacak. Ayrıca şirket, değişimi desteklemek ve “döngüsel ekonomi”yle sürdürülebilir hareketlilik sektörünü yapılandırmak için ise “yeniden başlatma (re-start)” olarak belirlenen ve toplamda 4 ana eksenden oluşan döngüsel ekonomi çözümleri ekosistemini hayata geçirecek.

Araçların ve parçaların ömrünü uzatmak, onarmak, yenilemek ve geri dönüştürmek gibi hedefleri olan bu çalışmalarla şirket, “döngüsel ekonomi” çalışmalarına hız kazandıracak.

Bu faaliyetler, şirketin 2030'a kadar “döngüsel ekonomi”den elde edilen malzemelerin yüzde 33'ünü yeni araçlara dahil etme ve 2040'a kadar Avrupa'da ve 2050'ye kadar dünya çapındaki tüm faaliyetlerinde “net sıfır karbon” ayak izi elde etme hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.