Rusya pazarı açıldı, üzüm üreticisi umutlandı

Rusya pazarı açıldı, üzüm üreticisi umutlandı

Yayın: 31.07.2017 00:18
Paylaş:
A+ A-

Rusya’ya ihracatın önünün açılması üzüm üreticilerini umutlandırırken, Sarıgöl Ovası’nın dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümünde tatlı telaş başladı. Sultaniye üzümlerindeki kalite ve veriminin yüksekliği de pazar için gün sayan üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sarıgöl ve çevresinde 110 bin dekarlık alanda yetiştirilen dünyaca ünlü sofralık Sultaniye üzüm bağlarında ve üzüm salkımlarında son çalışmaların yapıldığını belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Bağlarımızda şu an yaprakların aralanması, salımlarda düzeltme, yanık tanelerin toplanması gibi çalışmalar aralıksız yapılıyor. Bağlarda üzümlerin verimi ve kalitesi çok güzel. Bu yıl yaş üzümden umutluyuz. Zira Rusya pazarı açıldı” dedi.

“Üzümlerin yüzde 85’i yaş olarak ihraç ediliyor”

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ülgen, üzümlerin yüzde 85’inin yaş olarak ihraç edildiğini belirterek, “İlçe genelinde yetiştirilen Sultaniye üzümlerimizin yüzde 85’i yaş olarak başta Rusya olmak üzere Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Bu ihracatlar bizim için çok önemli. Yaş üzümlerimizin ihraç edilmesi nedeniyle de üzüm üreticilerimiz her geçen yıl daha kaliteli üzüm elde etmek için yenilikler uygulamakta ve iyi tarıma yönelmektedir. Kaliteli üzüm için mutlaka bilinçli uygulama şart. Üzüm hasadına ağustos ayının 20’sinde başlanır, aralık ayının sonuna kadar devam eder” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Havza’da Voleybol Halk Turnuvası sona erdi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:36
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun'un Havza ilçesinde Gençlik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen Voleybol Halk Turnuvası, sona erdi.

Havza Kaymakamlığı, Havza Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Havza Yerel Eylem Grubu Derneği (YEG) ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ve 8 takımın mücadele ettiği turnuva, 25 Mayıs Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Final maçında rakibi Ekmek Spor'u 3-2 mağlup eden Fa-Ce Orman Spor, birinci oldu.

Turnuvada üçüncülüğü Funda Sigorta, dördüncülüğü ise Hastane takımları elde etti.

Final maçı sonrası dereceye giren takımları kupa ve madalyaları Kaymakam Mustafa Ayvat, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cafer Uzun, Gençlik Merkezi Müdürü Burak Becer ile Havza YEG Müdürü Özgür Atala tarafından verildi.

Ayvat, turnuvaya katılan tüm takımlara ve oyunculara teşekkür ederek, “19 Mayıs 1919'un yıl dönümünde birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek amacıyla düzenlediğimiz turnuvamıza emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.