Safranbolu Kent Mezarlığında Define Aranıyor

Safranbolu Kent Mezarlığında Define Aranıyor

Yayın: 04.07.2024 10:36
Paylaş:
A+ A-

Hattat Niyazi Ünal’ın Tespiti

Safranbolu Kent Mezarlığı’nda Osmanlı dönemi hattatları hakkında araştırma yapan Hattat Sanatçısı Niyazi Ünal, dikkat çekici bir keşifte bulundu. Ünal, mezarlıkta yaptığı incelemeler sırasında bazı mezar taşlarının kazıldığını tespit etti.

Niyazi Ünal, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla şu açıklamalarda bulundu:

“Müslüman mezarlığında define aramışlar… Safranbolu Kent Mezarlığında Osmanlı dönemi Safranbolulu hattatlar ile alakalı araştırma yaparken tevafuk yerde gördüğüm bir mezar taşı… Mezar taşı kitabesine göre; burada yatan zat Seyyid Mustafa Reşid Efendi ve hanımı Şerife Nefise Hanım. Peygamber soyundan gelen bu zat, bir dönem Safranbolu kaymakamlığı ve emniyet amirliği yapmış bir kişidir. Rikab-ı Humayun yani Padişahın bir yere gidişi durumunda maiyetinde bulunan kişi. Eşinin mezar taşı altında gömülü kalmış mezar taşı ise ayaktaşı olduğunu düşünüyorum.”

Hattat Niyazi Ünal, bu durumun yetkililer tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu konuda gereği yapılması gerekiyor. Yetkililere ve ilgililere duyurulur…” ifadelerini kullandı.

Haber videosu için TIKLAYINIZ!

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Giresun’da otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.07.2024 08:52
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Giresun'un Alucra ilçesinde otomobil ile hafif ticari aracın çarpıştığı kazada, 2 kişi yaralandı.

Alucra Çevre Yolu'nun Yüksekokul mevkisi kavşağında, Ersin Aydoğan yönetimindeki 28 ADD 386 plakalı otomobil ile Mustafa Aydın idaresindeki 34 ENT 045 plakalı hafif ticari araç çarpıştı.

Kazada yaralanan sürücüler sağlık ekiplerince Alucra Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.