Safranbolu Kıtırı Yok Satıyor

Yayın: 01.02.2024 10:04
Paylaş:
A+ A-

Patenti Safranbolu Belediyesi’ne ait olan, diyetisyenlerin ara öğün olarak önerdiği, 2023 yılında 5 ton üretilen coğrafi işaretli Safranbolu Kıtırı, yurt içi ve yurt dışından gelen yoğun talepler sebebi ile yok satıyor.

İçeriğinde buğday kepeği, fındık, ceviz gibi ürünlerin yanı sıra Dünya’nın en pahalı baharatı ve Avrupa tescili alan coğrafi işaretli ilk Türk Baharatı safranın yer aldığı, patenti Safranbolu Belediyesi’ne ait olan coğrafi işaretli Safranbolu Kıtırı 2023 yılında yok sattı. Diyetisyenler tarafından ara öğünlerde tüketilmesi önerilen Safranbolu Kıtırı Safranbolu Belediyesi İşletme Müdürlüğü’ne bağlı kıtır üretim merkezinde gıda mühendislerinin denetiminde, işin uzmanları tarafından geçtiğimiz yıl 5 ton üretildi. 50gr, 100gr, 250 gr, 500 gr ve 1 kilogram olarak hazırlanan paketler İstanbul ve Marmaris’te önemli şirketlere satılırken, Safranbolu Belediyesi İşletme Müdürlüğü tarafından oluşturulan sipariş hattına Türkiye’den ve yurt dışından yoğun talep geliyor. Doğal lezzeti ile adı Safranbolu sınırlarını aşan Safranbolu kıtırının, İspanya, Amerika gibi Dünya ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de 81 ile satışı yapıldı. 2024 yılı ile satışlarına ara vermeden devam eden Safranbolu Belediyesi İşletme Müdürlüğü ekipleri üretilen kıtırları Türkiye ve Dünya ülkelerine kargolamaya devam ediyor. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BAŞKAN VERGİLİ; “EKMEĞİN SİYASETİ OLMAZ”

Yayın: 02.03.2024 18:23
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediyesi Halk Ekmek, Ramazan Ayında da vatandaşın yüzünü güldürecek.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin talimatı ile Halk Ekmek, Ramazan Pidesi satışlarına başlıyor. 8,5 Liradan satılacak olan pideler, Halk Ekmeğin mahallelerdeki büfelerinde de satışa sunulacak.

Günlük 35 Bin ekmek çıkartan Karabük Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, ramazanda ilk etapta yaklaşık 10 binini pide olarak üretecek.
Sade pidenin 16 liradan satılacağı bu ramazan ayında, 8 Buçuk liradan halk ekmeği satacağı pideler ile ilgili Başkan Vergili “Karabük halkına her alanda ucuz bir hayat sunmaya devam edeceğiz. Amacımız vatandaşın bütçesine az da olsa katkıda bulunmak. Pide üretimini talebe göre de arttırabiliriz.” Diye konuştu.

AK Parti Adayı Özkan Çetinkaya’nın “Halk Ekmeğin 3,75 lira olan fiyatı çok düşük. Biz gelince ekmek fiyatını 5,5 lira yapacağız.” Açıklamasına da cevap veren Rafet Vergili “Karabük Belediyesi ekmek üzerinden ticaret yapmaz, kar gözetmez. Halkın bütçesine ne kadar katkıda bulunuyoruz, cebinde ne kadar para arttırabiliyoruz ona bakarız. Piyasa da 16 lira’ya satılacak olan pideyi 8 buçuk liradan vatandaşa sunacağız. Onların, ‘kimleri nemalandırabiliriz, kendimize ne kadar kazandırabiliriz’ zihniyetini taşıdıkları, vatandaşın ekmeğine bile el uzattıklarından belli değil mi? Su, otobüs, ekmek gibi imkanlarımızla her Karabüklünün bütçesine ekstradan 2-3 bin lira katkı sağlıyoruz. Sağlamaya da devam edeceğiz.” dedi.