Safranbolu Misakı Milli İlköğretim Okulu’nun Tadilatı Vatandaşları Çileden Çıkarıyor

Yayın: 06.02.2024 17:19
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Misakı Milli İlköğretim Okulu’nun yaklaşık 70 yıllık binasında, ilk olarak 25 yıl önce tadilat başladı. Ardından bina depreme dayanıklı olmadığı için yıkımı gerçekleştirildi. Bugünlerde yeniden tadilatı gerçekleştirilen okulun şantiye görüntüsünü görenler, duygu dolu anlar yaşıyor.

Okulun eski binasından ve bahçesinden hiç eser kalmayan alanda güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğundan serzenişte bulunan mahalle sakinleri, kimi zaman yolun tamamen inşaat malzemeleriyle dolu olduğunu ifade etti.

Bu konuda çok sayıda şikayet oluştuğunu söyleyen vatandaşlar, binanın yapımı sırasında inşaat malzemelerinin yol trafiğini olumsuz etkilediğini işaret etti. İnşaat malzemelerinin yola taşması sonucu, kontrollü geçiş sağlanamadığından trafik akışının çoğu zaman engellendiği açıklandı. Yıllardır okulun tadilatının bir şekilde devam ettiği ve bitmediği konusunda serzenişte bulunan vatandaşlar, hem yaya hem de arabayla geçerken devam eden şantiye alanı için tepkili oldukları öğrenildi. Yoldan geçen vatandaşlar, daha bu toplanmış hali, okulun tadilatı çoğu zaman yola taştı, diyerek tepki gösterdi.

Misakı Milli İlköğretim Okulu’nun Eski Halleri,

Misakı Milli İlköğretim Okulu’nun Yeni Hali. Yıllar içerisinde tek katlı binadan, üç katlı bina haline geldiği görülüyor. Vatandaşlar okulun öğrenci sesleriyle dolu günlerini özlüyor. (Esra Oğuzkağan Özkan)

 

 

2 kişi görüş bildirdi

  1. Ufuk

    Çok önemli bir haber bu vah vah işiniz yok galiba sanki adam kafasına göre yapıyor kamu ihalesi bu

  2. gökhan

    Hiç mi depreme dayanıklı kamu binası yokmuş Karabük te , ya güçlendirme yapıldı ya da yenisi yapıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

“Hatt-ı Müstakim” hüsnühat sergisi Kastamonu’da açıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 20:00
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da “Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi” açıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta yaptığı konuşmada, Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar dendiğinde en başta geldiğini söyledi.

Bu sanatların bir üstattan öğrenilmesi gerektiğini aktaran Dallı, “'Ben önüme alırım, birkaç esere bakarım ve yazarım' diye öğrenilebilecek bir şey değil.” dedi.

Kastamonu'nun çok köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Dallı, “İnşallah Kastamonu'muzu bu yönleriyle de bundan sonrada daha iyi tanıtma fırsatı buluruz. Bu tür etkinliklerin büyük katkısı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor ise geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan ve hat sanatına gönül veren 37 hat sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu'nun birbirinden kıymetli hat sanatçısı yetiştirdiğini vurgulayan Çonkar, “37 plakalı Kastamonu'da 37 hat sanatı eserinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ile kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sergi Vali Dallı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ve davetliler tarafından açıldı.

Kutluhan davetlilere eserler hakkında bilgi verdi.

Sergi 8 Mart Cuma gününe kadar açık kalacak.