Safranbolu’da öğrenciler ve veliler okul bahçesindeki geleneksel oyun alanında eğlendi

Safranbolu’da öğrenciler ve veliler okul bahçesindeki geleneksel oyun alanında eğlendi

Yayın: 28.05.2024 15:00
Paylaş:
A+ A-

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, unutulmaya yüz tutmuş oyunların yaşatılması amacıyla okulda oluşturulan alanda öğrenciler ve velileri eğlenceli vakit geçirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, geleneksel çocuk oyunlarının yaşatılması kapsamında Mustafa Antepoğlu İlkokulu bahçesinde yapılan oyun alanında “Dünya Oyun Oynama Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi. “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”ne katılan öğrenciler ve velileri, balon patlatma, sandalye kapmaca, yumurta taşıma, halat çekme ve çuval yarışı oynadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, gazetecilere, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”nde temel eğitimi güçlendirme konusunda en çok özen gösterilen konular arasında akademik alan ile sosyal ve kültürel etkinlik çalışmalarının yer aldığını söyledi.

Temel eğitimin, öğrencilerin hayata hazırlanması noktasında çok önemli olduğunu vurgulayan Akbaş, “Akademik, sosyal, kültürel ve sportif başarılarıyla temayüz etmiş il olarak geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin hayatı daha iyi tanıması ve yaşaması anlamında kültürel oyunlarımızı onlara tanıtıyoruz. Bu bağlamda Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’in direktifleriyle geleneksel oyunlar, ders aralarında ve beden eğitimi derslerinde okul bahçesinde oynanmaktadır.” diye konuştu.

Akbaş, öğrencilerin ekran bağımlılığı, obezite gibi birçok farklı sorunla mücadele etmesini kolaylaştırmak amacıyla unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş, “yağ satarım bal satarım, körebe, kutu kutu pense, istop, ip atlama, misket, yakan top, mangala, tombik, mendil kapmaca, seksek, aç kapıyı bezirgan başı ve üçtaş” gibi geleneksel oyunları yaşattıklarını anlattı.

Etkinliğe katılan velilerden Semih Gökmen, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Çocuklarımız ve veliler için oyunlar düzenlendi. Çocukluğumuzdaki oyunların hemen hemen hepsi oynandı. Sanki geçmişe döndük. Güzel oldu.” ifadesini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Aytemiz’den CarrefourSA müşterilerine akaryakıt indirimi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:22
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Aytemiz ve CarrefourSA iş birliğiyle hazırlanan akaryakıt indirimi kampanyasında, müşteriler benzin veya motorin alımlarında yüzde 4'e varan indirimden yararlanabilecek.

Aytemiz'den yapılan açıklamaya göre, market alışverişini CarrefourSA online ya da CarrefourSA mağazalarında yapan CarrefourSA Kart sahipleri, Aytemiz Vaay mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirecekleri benzin veya motorin alımlarında indirimden faydalanabilecek.

15 Temmuz'a kadar geçerli kampanya kapsamında bireysel CarrefourSA Kart sahipleri, Aytemiz istasyonlarında yapacakları motorin alışverişlerinde anında yüzde 3,5, benzin alışverişlerinde ise anında yüzde 4 özel indirimden faydalanabilecek.

Kampanyadaki indirimden yararlanmak için alışveriş sonrasında fişin altında yer alan kişiye özel kampanya kodunun Aytemiz Vaay mobil uygulamasında “katılım kodunu gir” alanına tanımlanması gerekiyor.

Aytemiz Vaay kullanıcıları ayrıca, CarrefourSA'dan yapacakları 1000 lira ve üzeri alışverişte de 100 liralık CarrefourSA puanı kazanıyor.

Bu fırsattan yararlanmak için Aytemiz Vaay uygulaması üzerinden temin edilecek kodların, CarrefourSA uygulaması ya da CarrefourSA kart web sitesinde yer alan “kampanya kodu ekle” bölümünden tanımlanması yeterli olacak.