SAFRANBOLU’DA “SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU” DÜZENLENİYOR

SAFRANBOLU’DA “SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU” DÜZENLENİYOR

Yayın: 13.09.2023 15:58 |Güncelleme: 27.12.2023 16:41
Paylaş:
A+ A-

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” 17 Eylül Pazar günü saat 16:30’da toplanılacak ve saat 17:00’de Safranbolu Misak-ı Milli Demokrasi (Kent) Meydanı’nda başlayacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Safranbolu Gönüllü Koordinatörü Zülfiye Eraslan Özcan, gazetemize yaptığı açıklamada kentimizdeki tüm kadınların süslenip, bisikletlerini alıp gelmelerini istedi. Koordinatör Özcan: “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. Yıllar içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 200 şehirde, yaklaşık 32 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılacak. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. Özellikle Safranbolu gibi kent ölçeğinde korunan kentimizde motorlu araç kullanımı ile karbon salınımının canlı sağlığına ve tarihi dokusuna verdiği zararları en aza indirebilmek için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Kentlerin hala “Otomobil egemen” kültürü devam ediyor. Bu egemenliğin yerini bisikletlerin alması ve Safranbolu’da bisiklet yollarının oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle bisiklet kullanıcılarının ölümleri engellenecektir. Bisikletliler, artık trafikte göz ardı edilemeyecektir.” dedi.

 ‘Gülümseyen tur’

Koordinatör Özcan: “Etkinlik tamamen gönüllü kadınlar tarafından organize ediliyor. Kadınlar tura bireysel seçimlerini kullanarak tek tip olmayan şıklıklarıyla ve süsledikleri bisikletleriyle geliyor. Herhangi bir kuruluş, siyasi grup veya bisiklet grubu simgesi taşınmamasına özen gösteriliyor. Tur sırasında izleyenlere el sallayıp, tebessüm etmek olmazsa olmazlarından. “Gülümseyen Tur”a katılım için herhangi bir kayıt şartı veya para istenmiyor. Bizleri instagramdan safranboluskbt profilinden takip edebilir, bizlere mesaj gönderebilirsiniz.” diyerek kentimizdeki kadınların bisikletlerini alıp, Safranbolu kent meydanında bir arada olmak istediklerini belirtti. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te trafik kazalarında 5 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.06.2024 04:52
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK (AA) – Karabük'te meydana gelen üç ayrı trafik kazasında 5 kişi yaralandı.

Safranbolu Sadri Artunç Caddesi'nde seyreden M.A. idaresindeki 35 BUC 508 plakalı otomobil, M.Ç. yönetimindeki 78 ABV 310 plakalı motosikletle çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü, Safranbolu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Merkez 100. Yıl Mahallesi'ndeki kazada ise M.C. idaresindeki 78 BV 952 plakalı motosiklet ile sürücüsünün ismi öğrenilemeyen 78 DD 060 plakalı kamyonet çarpıştı.

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü ile arkasındaki İ.Y, ambulansla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis ekipleri, kaza yerinden uzaklaşan diğer sürücünün yakalanması için çalışma başlattı.

Fevzi Çakmak Mahallesi Yıldız Caddesi'nde de H.K. yönetimindeki 06 RPS 88 plakalı motosiklet, kontrolden çıkarak devrildi.

Kazada yaralanan sürücü ile arkasındaki S.G, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Sürücünün 1,31 promil alkollü ve ehliyetinin olmadığı tespit edildi.