Bölgenin Sesi Gazetesi
 

SAFRANBOLU’DA “SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU” DÜZENLENİYOR

Yayın: 13.09.2023 15:58
Paylaş:
A+ A-

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” 17 Eylül Pazar günü saat 16:30’da toplanılacak ve saat 17:00’de Safranbolu Misak-ı Milli Demokrasi (Kent) Meydanı’nda başlayacak.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Safranbolu Gönüllü Koordinatörü Zülfiye Eraslan Özcan, gazetemize yaptığı açıklamada kentimizdeki tüm kadınların süslenip, bisikletlerini alıp gelmelerini istedi. Koordinatör Özcan: “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. Yıllar içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 200 şehirde, yaklaşık 32 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılacak. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. Özellikle Safranbolu gibi kent ölçeğinde korunan kentimizde motorlu araç kullanımı ile karbon salınımının canlı sağlığına ve tarihi dokusuna verdiği zararları en aza indirebilmek için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Kentlerin hala “Otomobil egemen” kültürü devam ediyor. Bu egemenliğin yerini bisikletlerin alması ve Safranbolu’da bisiklet yollarının oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle bisiklet kullanıcılarının ölümleri engellenecektir. Bisikletliler, artık trafikte göz ardı edilemeyecektir.” dedi.

 ‘Gülümseyen tur’

Koordinatör Özcan: “Etkinlik tamamen gönüllü kadınlar tarafından organize ediliyor. Kadınlar tura bireysel seçimlerini kullanarak tek tip olmayan şıklıklarıyla ve süsledikleri bisikletleriyle geliyor. Herhangi bir kuruluş, siyasi grup veya bisiklet grubu simgesi taşınmamasına özen gösteriliyor. Tur sırasında izleyenlere el sallayıp, tebessüm etmek olmazsa olmazlarından. “Gülümseyen Tur”a katılım için herhangi bir kayıt şartı veya para istenmiyor. Bizleri instagramdan safranboluskbt profilinden takip edebilir, bizlere mesaj gönderebilirsiniz.” diyerek kentimizdeki kadınların bisikletlerini alıp, Safranbolu kent meydanında bir arada olmak istediklerini belirtti. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sinop’ta “Aile Çalıştayı” düzenlendi

Yayın: 23.09.2023 08:36
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'ta Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğünce toplumsal sıkıntıların tespiti, tahlili, ailenin korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahın artırılması hedefiyle “Aile Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Vilayet Kültür Merkezi'nde düzenlenen çalıştayda, “Güçlü birey, güçlü aile, güçlü Türkiye” vizyonuyla Türkiye Yüzyılı gayeleri doğrultusunda ruhen ve bedenen sağlıklı jenerasyonlar yetiştirmek için el birliğiyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Ailenin toplumun kilit taşı, mayası, Türk milletinin en kutsal ocağı olduğuna işaret eden Özarslan, “Aile, aydınlık kuşakların anahtarı, millet varlığımızın temeli ve asli desteğidir. Hayat uzunluğu sahip olacağımız akıl ve ahlak temellerinin atıldığı, ruhlarımızın manevi bedellerle beslendiği sıcacık yuvamızdır.” sözünü kullandı.

Tarihe bakıldığında büyük devletlerin aileye çok büyük ehemmiyet verdiğinin görüldüğünü lisana getiren Özarslan, “Bir şaheserin meydana getirilmesinde o yapıtı ortaya çıkaran şahıslar ve kullanılan materyal ne kadar değerli ise bir milletin doğuşu ve varoluşunda da aile o derece değerli ve gereklidir. Bu sebeple aile bağları çözülmüş, aile mefhumu ortadan kalkmış bir toplum ne kadar varlıklı, ne kadar müreffeh olursa olsun ayakta kalması mümkün değildir.” dedi.

Özarslan, “Güçlü aile güçlü toplum” anlayışıyla ailelerin toplumsal meselelerinin tespiti ve tahlili, aile bağlarını güçlendirilerek sağlam temellere dayandırılması ve toplumsal refahın artırılması için çalışmalarını sürdüreceklerini vurgulayarak, “Aile yapısının güçlenmesi konusunda medyadan akademiye, polisten öğretmene kadar hepimize çok değerli sorumluluklar düşüyor. Aile kurumuna sahip çıkmak demek, bir milletin kendi geleceğine de sahip çıkması demektir.” diye konuştu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Melih Keleş de çalıştayda aile yapısının korunması, eşitlik ve adalet, toplumsal kalkınma ve refah, hayat uzunluğu gelişim ve öğrenme üzere mevzuları ele alarak sıkıntılar ve tahlil teklifleri ile aile odaklı toplumsal hizmet modelini güçlendirmek istediklerini kaydetti.