Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Safranbolu’da Trafik Güvenliği İçin Boyama Çalışmaları Yapılıyor

Yayın: 06.11.2023 13:58
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu’da yaya geçitleri yeniden boyandı. Safranbolu Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ortaklığına yaya geçitleri için daha önce üç boyutlu çalışmalar başlatılmıştı. Safranbolulu Grafiker ve Dövme Sanatçısı Nursel Yeşilçam tarafından gerçekleştirilen ayırıcı, ada gibi trafiği yönlendiren sınırlayıcı üç boyutlu çizimler ve boyamalar yapılmaya devam ediyor.

Çalışmalarını yaparken görüntülenen Grafiker Yeşilçam, “Safranbolu’da üç boyutlu yaya geçitleri boyandı ve şimdi de taşıtları ayırıcı, ada gibi alanları kavşak noktasında tek tek taşlara uygulayarak, renklendirme çalışması yapıyoruz. Burada boyanın üzerine sıvı cam uygulaması yapılarak, zemindeki taşlar rengârenk boyandı. Burada yağmura ve kar yağışına karşı dayanıklı bir boya kullandık. Üç boyutlu çalışmalarda boyaların tonlarını tutturmak da biraz zorlandık. Ama anlaşılabilir bir derinlik ve çok boyutluluk olduğu gözle görülebiliyor. Kentimize hayırlı olsun.” dedi.

Trafik güvenliği için gerekli olan yaya geçitlerinin belirginleştirilmesi için boyama çalışmaları yapılmaya başlandı.
Ekipler, asfalt yolların çizgi boyama ile trafik işaret levhalarının montaj ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar için okulların yoğun olduğu caddeler öncelikle yapıldı. Kimi zaman trafik akışına kapatılan caddelerde ihtiyaç duyulan trafik güvenliği için boyama çalışmalarının tamamlandığı ifade edildi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Video için burayı>>>> tıklayınız...

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.