Safranbolulu Ünlü Yönetmen Hayatını Kaybetti

Safranbolulu Ünlü Yönetmen Hayatını Kaybetti

Yayın: 02.04.2024 20:36
Paylaş:
A+ A-

Bakan Koca, 2 saat önce hastaneye kaldırılan Türk sinemasının önemli isimlerinden Türker İnanoğlu’nun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gören Bay Sinema, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından “Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük.” ifadelerine yer verdi.

2021 yılında inşasına başlanan ve Türker İnanoğlu’nun kendi adını taşıyan Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi için Safranbolu’ya borcumu ödüyorum diyen ünlü yönetmen, “Benim için büyük bir heyecan, büyük bir gurur. Eğitime son derece önem veren biri olarak katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Benim adımın verildiği bir okuldan mezun olacak öğrencilerle, sette buluşacak olmanın hayali mutluluk verici.” sözleriyle fakülte için heyecanını ve mutluluğunu ifade etmişti.

Türker İnanoğlu Kimdir?

Türker İnanoğlu, 18 Mayıs 1936’da Safranbolu’da dünyaya gelmiştir. Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan İnanoğlu, film yönetmeni, yapımcı, senaryo yazarı, film ve televizyon yapımcısı olarak tanınır. Uzun metraj ve belgesel filmlerin yanı sıra Amerikan, Japon, Fransız ve Alman yapımcıların yürütücü yapımcılığını üstlenmiştir. Erler Film, Türkiye’de hala faaliyet gösteren en eski ve en uzun ömürlü film şirketidir ve İnanoğlu’nun kurduğu bir yapımdır. Türker İnanoğlu’nun kariyeri boyunca 66 uzun metrajlı sinema filmine yönetmen olarak imza atmıştır.

İnanoğlu’nun Türk sinemasındaki önemli eserleri arasında “Hababam Sınıfı” serisi, “Davaro”, “Şabanoğlu Şaban”, “Kibar Feyzo”, “Çöpçüler Kralı” gibi filmler bulunmaktadır. Ayrıca, “Sultan”, “Yılanların Öcü”, “Bizim Aile” gibi televizyon dizileri de yapımcılığını üstlendiği projeler arasındadır. (Kaynak: Sevgi Özdemir)

 

 

 

 

 

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.