Safranbolu’nun Trafik Sorununa Son Vermek Şart!

Safranbolu’nun Trafik Sorununa Son Vermek Şart!

Yayın: 13.05.2024 10:59 |Güncelleme: 20.05.2024 10:54
Paylaş:
A+ A-

Kültür turizmi ile göz dolduran UNESCO’nun Dünya Mirası Kenti unvanıyla tanınan Safranbolu’da trafik sorunu çözülmüyor. Hafta sonu tur otobüsleri ve münferit araçların sayısı arttıkça tarihi çarşı yolu da geçit vermiyor. Ancak, turist yoğunluğunda yaşanan trafik sorunu, turistlerin ziyaretlerini de olumsuz yönde etkiliyor.

Turistlerden edinilen bilgilere göre: “Safranbolu, kültür turizmi ile ünlü olan ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan bir şehir. Özellikle hafta sonları artan tur otobüsleri ve araç trafiği, tarihi çarşı yolu üzerinde büyük sıkıntılara yol açıyor. Bu yollarda beklemek zorunda kalıyoruz. Tarihi çarşı yolu, Safranbolu’nun en önemli turistik noktalarından biri olmasına rağmen, yoğun araç trafiği nedeniyle turistlerin keyfini kaçırıyor. Araçların sıkışık olduğu bu dar yolda yürümek dahi zor olabiliyor. Hem turistler hem de şehir sakinleri bu durumdan şikayetçi. Bunu yetkililere bildiriniz lütfen.” denildi.

Çözüm bulunması gereken trafik sorunu, Safranbolu’nun turizm potansiyelini olumsuz yönde etkiliyor. Şehir yönetiminden, trafik sorununu çözmek için acil adımlar atmasını ve tarihi şehirde turistlerin rahatça ulaşabilmesi isteniyor. Bunun için gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılması bekleniyor.

Safranbolu’nun tarihi ve kültürel zenginliklerini koruyarak, turistlere sunduğu deneyimi arttırmak için trafik sorununu çözmek önemli bir adım olacak. Şehrin tarihi çarşı yolunu karşılama merkezinde çözerek, tur otobüslerine trafiğe kapatma veya sınırlama gibi çözümler üzerinde çalışılmalı ve bu güzel şehrin turizmine en etkili biçimde düzenlemeler yapılarak, ülke turizmine katkı sağlanması önem taşıyor. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri’ne başvurular e-devlet üzerinden yapılacak

Anadolu Ajansı
Yayın: 21.05.2024 16:12
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri'ne (TOHM) başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağını duyurdu.

Müdürlüğün X hesabından yapılan açıklamada, TOHM'a sporcu alımında yeni bir dönemin başladığı belirtilerek, “Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, TOHM’a yapılacak sporcu başvurularının Spor Bilgi Sistemi’ne aktarılması amacıyla başvuru ve entegrasyon çalışmasını e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirme kararı aldı. Buna göre TOHM bünyesinde bulunan spor dallarında, 2024 yılı itibarıyla ilgili federasyonların hazırlamış oldukları seçme kriterleri doğrultusunda ilan edilen tarihler arasında sporcu alım başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak ve Spor Bilgi Sistemi üzerinden incelenerek kayıt süreci tamamlanacak.” ifadeleri kullanıldı.