Sarıçam “Anket sonuçlarını genel müdürlüğümüze göndereceğiz”

Sarıçam “Anket sonuçlarını genel müdürlüğümüze göndereceğiz”

Yayın: 07.05.2024 11:15
Paylaş:
A+ A-

Karabük Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) İl Müdürü Ferhat Sarıçam 17 Mayıs tarihinde sona erecek olan  işgücü piyasa talep araştırma anket sonuçlarını genel müdürlüğe göndereceklerini söyledi.

Karabük’te bulunan işverenleri yüz yüze ziyaret ederek yapılan araştırmanın amacının istihdam ve eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Ferhat Sarıçam “ Bu çalışmaya 15 Nisan tarihinde başladık ve 17 Mayıs tarihinde sona erecek. Amacımız istihdam ve eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek.  Şu anda   i ş gücü piyasası araştırması devam ediyor.Her yıl iş ve meslek danışmanlarımız marifetiyle gerçekleştirilen iş gücü piyasası araştırması eleman temininde güçlük çekilen mesleklerin tespiti, işverenlerin açık iş talepleri, işverenlerin hangi kanallar aracılığıyla işçi aradıkları, bir yıl içerisinde ilave yatırımlarının olup olmadığı ve yeşil enerji kaynakları ile ilgili soruların yer aldığı aynı zamanda geleceğin meslekleri gibi konular çerçevesinde kendilerine yöneltilen sorularla işverenlerimizin görüş ve önerilerini alarak Karabük İŞKUR olarak *ilimizin* iş gücü piyasasına yön veren çalışmalarımıza devam ediyoruz. *Araştırma kapsamında 239 işyeri ziyaret edilecektir. Karabük ilinin tamamında yüzyüze gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile* *birlikte Karabük işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve anket sonuçlarının raporlaştırılması ile Karabük işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınıp Genel Müdürlüğümüze göndereceğiz” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

Yayın: 21.05.2024 16:07
Paylaş:
A+ A-

Laodikya Antik Kenti’nde hijyen ve sağlık tanrıçası Hygieia’ya atfedilen heykel başı bulundu

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde antik dönemde temizlik ve sağlık tanrıçası olarak bilinen Hygieia’ya atfedilen heykele ait baş bölümü gün yüzüne çıkarıldı.

Geçmişi milattan önce 5500’lü yıllara uzanan Laodikya’da Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü Geleceğe Miras Projesi kapsamında kazı ve restorasyon çalışmaları, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında devam ediyor.

Milattan önce 2’inci yüzyıla tarihlenen Batı Tiyatrosu sahne binasındaki kazı çalışmalarında 2 bin 100 yıl öncesine ait irili ufaklı çok sayıda heykel parçası bulundu.

Bu heykeller arasında bulunan sağlık ve hijyen tarnıçası Hygieia’a atfedilen heykel başı ise ticaret kenti olarak bilinen Laodikya’nın aynı zamanda bir tıp okuluna sahip olduğu tezini güçlendirdi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, batı tiyatrosundaki kazıların heyecan verici sonuçlar verdiğini ifade etti.

Kazılarda antik çağda tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia heykelinin baş bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Şimşek, heykelin kalan bölümü bulmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İnce işçilikli bir eser

Hygieia’nın hijyen kelimesinin kökeni olduğunu, o dönemde bu tanrıçanın hastalıklara deva bulduğu inancının var olduğunu aktaran Şimşek, birçok kaynakta Laodikya ve çevresinde bir tıp okulu bulunduğuna yönelik bilgiler bulunduğunu, bu heykel başının bu savı desteklediğini aktardı.

Şimşek, “Bu tıp okulunda yetişen birçok doktordan antik kaynaklar söz ediyor. Hristiyanlığın yayıldığı dönemde bir göz merheminden söz ediliyor. Dolayısıyla göz doktorlarının da çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu yönüyle Hygieia heykeli çok önemli.” dedi.

Heykel başının yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğunun tahmin edildiğini, özel bir işçilikle yapıldığının görüldüğünü ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Normal boyutlardan biraz büyük olduğunu düşündüğümüz bir baş. İnce gözenekli, beyaz mermerden yapılmış. Bu bölgede tıbbın ne kadar önemli olduğunu, sağlıkla ilgili özellikle de önemli doktorların olduğunu zaten antik kaynaklardan biliyorduk. Yakın bir tarihte ben ümit ediyorum heykelin alt bölümü de bulunacak. Buradaki tıp faaliyetleri olduğunu destekler şekilde sağlık tanrıçası Hygieia’nin heykel başını bulmamız gerçekten bizi kazı ekibi olarak çok heyecanlandırdı.

Bir de erken döneme ait bir baş olması itibarıyla bizi çok heyecanlandırdı. Özellikle de Geç Helenistik ve İmparator Augustus dediğimiz yani klasik sanatın tekrar canlandırıldığı çok ince işçilikli bir eser olması bakımından önemli diye düşünüyorum.”