Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Şehit öğretmen Aybüke’nin babasından terörle topyekun mücadele çağrısı

Yayın: 23.11.2022 16:34
Paylaş:
A+ A-

Batman’ın Kozluk ilçesinde, Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına yönelik terör saldırısında şehit olan 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ın Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan babası Sadık Yalçın, kızı olmadan geçireceği beşinci Öğretmenler Günü’nde duygularını anlattı.

Baba Yalçın, , kızı olmadan beşinci Öğretmenler Günü’nü geçireceklerini, yaşasaydı onu kutlayarak sevincini paylaşmış olacaklarını söyledi.

Kızının şehit olmasının ardından ne onun arkadaşlarının ne de devletin kendilerini yalnız bıraktığını anlatan Yalçın, “Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretenler Günü’nü kutluyorum. Ülkemizin dört bir yanında çalışan öğretmenlerimize başarılar diliyor, mutlu bir yaşam sürmelerini Cenabı Allah’tan dilerim. Öğretmenlerimize çok görev düşüyor. ‘Bayrağımızın dalgalandığı her yer bizimdir, vatanımızdır.’ diyerek, bu görev şuuru ile görev yapmalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

İstanbul ve Gaziantep’te YPG/PKK’lı teröristlerin saldırısında öğretmenlerin hayatını kaybettiğini hatırlatan Yalçın, şöyle devam etti:

Bu hain PKK, içeriden ve dışarıdan beslemeli bunlar. Maalesef 40 yıldır Türk milletinin herhalde sabrının olmadığı düşüncesindeler ama her şeyin bir sonu ve sabrı vardır. Bunların da bir gün defterleri kapanacak. Önemli olan bizim millet olarak uyanık, tedbirli olmamız, devletin her organına sahip çıkmamız lazım. Askerlerimize, polislerimize, güvenlik güçlerimize, terör bölgelerinde görev yapan memurlarımıza, insanımıza, maddi ve manevi her türlü destek verilerek sahip çıkmamız lazım.”

– “Mutlaka defterleri dürülecek”

Terörle mücadelede devletin asli unsuru olan milletin devletine destek vermesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, şöyle konuştu:

“Topyekun güç birliği oluşturulması kanaatindeyim. Bazı sivil toplum örgütlerinin farklı görüşlerine maalesef şahit oluyoruz. Bunun en büyük örneği de Türk Tabipleri Birliği başkanı olan ‘hanımefendi’ diyeceğim ama ona ne kadar yakışır bu sıfat bilemiyorum. İsminde Türk yazan bir birliğin maalesef farklı emeller ile mücadele etmek için ele geçirilmesi, teşkilatın tamamın onlardan oluşması da garip bir durum. Bunların sadece devletin mücadelesi ile kapanacağına inanmıyorum, topyekun mücadele lazım.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.