Sigortam.net’ten bebek planlayan ailelere öneriler

Anadolu Ajansı
Yayın: 31.01.2024 08:00
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Sigortam.net, hamilelik, doğum ve sonrası süreçleri önceden planlamanın önemine dikkati çekerek, ebeveyn adaylarının sağlıkta güvence için göz önünde bulundurması gereken bilgileri paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Sigortam.net, yeni yılda bebek sahibi olmak ve ailesini genişletmek isteyenler için sağlık sigortalarına eklenebilecek ek paket ve teminatların altını çiziyor.

İhtiyaca göre tercih edilen doğum, yeni doğan ve bebek sağlık sigortalarıyla hem annelerin hem de bebeklerin sağlıkları güvence altına alınabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Sigortam.net Üst Yöneticisi (CEO) Ataman Kalkan, aileye yeni katılan bir bebeği sigortaya almanın herkesin önceliği olduğunu belirtti.

Herhangi bir sağlık sigortası ya da konuya ilişkin ek teminat bulunmaması halinde doğum ve sağlık kontrolü maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu kaydeden Kalkan, şu ifadeleri kullandı:

“Sigortam.net olarak, anne ve baba adaylarının herhangi maddi bir kaygı yaşamadan, istedikleri hastaneyi ve doktoru seçme özgürlüğüne sahip olabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. Müşterilerimizin sağlık sigortası gibi karmaşık bir dünyada bilinçli ve güvende hissetmeleri adına onlara rehberlik ediyoruz. Aileler, Sigortam.net web sitesinde hamilelik, doğum ve doğum sonrası tüm süreçler için sigortacılık ürünlerini kolayca bulup teminatları kıyaslayarak kendilerine en uygun olan seçeneği değerlendirebilirler.”

– Doğum teminatlı sağlık sigortası, özel hastanelerden ücretsiz ya da uygun fiyatlarla yararlanmayı sağlıyor

Açıklamada hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerinde ihtiyaç duyulacak sigorta türlerine de yer verildi.

Buna göre, doğum sigortası; hamilelik boyunca anne ve bebek sağlığı için haftalık ve aylık olarak yapılması gereken kontrolleri, doğum şekline göre ortaya çıkan (sezaryen ya da normal doğum) masrafları, lohusalık ve yenidoğan kontrollerini kapsıyor.

Doğum teminatlı sağlık sigortası, özel hastanelerden ücretsiz ya da uygun fiyatlarla yararlanmayı sağlıyor.

Doğum paketi, özel sağlık sigortasına ekletilebiliyor ya da tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak doğum teminatı şeklinde satın alınabiliyor. SGK destekli bir sigorta türü olan tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde nitelikli sağlık hizmetinden yararlanma fırsatı da sunuyor. Üstelik doğum için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıldığında ödenmesi gereken prim, özel sağlık sigortasına göre çok daha düşük oluyor.

Doğum sigortası yaptırırken hamilelik süreci başlamadan önce bu teminatı poliçeye ekletmek gerekiyor. Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası için hamile kaldıktan sonra sigorta yaptırmak ile hamile kalmadan önce poliçeye eklenen doğum teminatı arasında fiyat farkı bulunuyor.

– Bebekler annenin sigortasına eklenerek sisteme dahil ediliyor

Yenidoğan teminatı, doğum sigortası içerisinde yer alan ve kısa süreli bir teminat olarak öne çıkıyor. Bu ek teminatla bebeğin doğum sonrası ilk muayenesi ücretsiz olarak sigorta şirketi tarafından karşılanabiliyor. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarında gerçekleşen doğum işlemlerinde yararlanılabilen yenidoğan teminatı, bebeğin doğumuyla aktif hale geliyor. Teminatın karşılayabildiği sağlık hizmetleri genel olarak kuvöz, rutin takip, yenidoğan aşıları, testler ve tetkikler olarak sıralanıyor.

Bebek sağlık sigortalarında, genel olarak bebeklerin ihtiyaç duydukları tedavilerin masrafları sigorta şirketlerince karşılanıyor. Böylece aileler, özel hastanelerde tedavi ücreti ödemeden bebekleri için sağlık hizmeti alabiliyor. Bebekler hem anne karnındayken hem de doğduklarında annenin sigortasına eklemeler yapılarak sigorta sistemine dahil ediliyor.

Doğumla birlikte aktif hale gelen bebek sigortası, aile sigortası içinde de yer alabiliyor. Aile sigortası ürünlerinde, özel ya da tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri, aile içerisindeki bireyleri kapsayacak şekilde yaptırılabiliyor ve önemli avantajlar sağlanabiliyor. Fakat aileye yeni katılan üyeler varsa ya da yeni bir evlilik yapıldıysa, bu bireylerin sigorta kapsamına dahil edilebilmesi için yeni eş, yeni doğmuş veya evlat edinilmiş çocuk olduğu mutlaka belgelenmesi gerekiyor.

– Bebeklere özel sağlık sigortaları

Bebeklere özel sağlık sigortası kapsamında, ayakta tedavi, yatarak tedavi, yoğun bakım işlemleri ve evde bakım hizmetleri gibi bir dizi sağlık hizmeti yer alıyor. Bebek sigortalarında genellikle kuvöz gibi yetişkin sigortalarında görünmeyen ifadeler ile karşılaşılabiliyor.

Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası ise SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde yararlanılabilen, kişilerin fark ücreti ödemeden hizmet almasını sağlıyor. Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortaları doğumdan sonra 15. gün itibarıyla aktif olabiliyor.

Anne aracılığıyla yapılabilen sigorta işlemleri içinse tamamlayıcı sağlık sigortalarında yenidoğan teminatı gibi özel teminatlar genellikle istenmiyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.