Sinop’ta kadınlar rekreatif ve egzersiz antrenmanlarıyla sağlıklarına kavuşuyor

Sinop’ta kadınlar rekreatif ve egzersiz antrenmanlarıyla sağlıklarına kavuşuyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 31.03.2024 00:36
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU – Sinop'ta nefes darlığı, kas güçsüzlüğü ve yürüme güçlüğü gibi sağlık sorunları yaşayan kadınlar, rekreatif ve egzersiz antrenmanlarıyla zinde kalıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca uygulamaya geçirilen rekreatif ve egzersiz antrenmanlarına 40'ın üzerinde kadın katılıyor. Haftanın üç günü yapılan etkinlikte alanında uzman antrenörler tarafından kadınlara rekreatif ve egzersiz antrenmanları yaptırılıyor.

Çeşitli sağlık sorunları yaşayan kadınların katıldığı spor etkinliğinin, talep üzerine erkeklere yönelik de uygulanması planlanıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görevli rekreatif ve egzersiz antrenörü Samet Soylu, AA muhabirine, yaklaşık 2 yıldır bu tür faaliyetlerle kadınları sporla buluşturduklarını söyledi.

İlk başlarda katılımın fazla olmadığını ancak gün geçtikçe kadınların etkinliğe merakının arttığını vurgulayan Soylu, 40'ın üzerinde katılımcıyla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Etkinliğe katılmak için sırada bekleyenler de bulunduğuna işaret eden Soylu, “Bedenimizdeki değişimler ortaya çıkınca, yaptığımız egzersizlerle kalp, solunum, kas sisteminde farklılıklar meydana gelince sayılarımız arttı.” dedi.

Antrenmanların uygulanması sürecinde bilimsel çalışmalardan da faydalandıklarını belirten Soylu, etkinliğe 18-70 yaş arası kadınların katıldığını ifade etti.

Soylu, antrenmanların fayda sağladığını görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Spor alanı bayağı gelişti. Bilimsel çalışmalar arttı. Bilimsel çalışmalar sürecinde takip ettiğimiz, fayda sağlayacağını düşündüğümüz hareketler var, onları alıyoruz ve burada uygulama yaptırıyoruz. Hareketleri orta, kolay, zor olarak üç seviyeye bölüyorum. Kadınlarımızdan aldığımız geri dönüşler bizi mutlu ediyor tabii. Bir ablamız vardı. 'Hocam ben eskiden mutfağa gidemezdim, şimdi iki kilometre yol gidiyorum' demişti. O bizi çok etkilemişti. Yaş olarak da ilerlemiş yaş safhasındaydı. 'Çaydanlık tutamıyordum, şimdi bileklerim çaydanlık tutacak seviyeye geldi' gibi paylaşımlar alıyoruz. Bu gibi dönüşler bizi ziyadesiyle mutlu ediyor.”

– “Bir iki kat merdiven çıkarken, şu an beş katı çok rahat çıkabiliyorum”

Kaslarındaki güçsüzlük nedeniyle 7 ay önce etkinliğe katılmaya karar verdiğini belirten 43 yaşındaki Gülten Azgeri, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine etkinlikten haberdar olduğunu söyledi.

Azgeri, “Kol kaslarımda güçsüzlük vardı. Buraya geldikten sonra kollarıma yavaş yavaş güç gelmeye başladı. Kolum şu an gayet iyi, hiç hareket ettiremiyordum. Hatta 6 ayda bir kortizon oluyordum, şimdi onu bıraktım. Bütün kan değerlerim de bozuktu. Bir süre sonra kan verdim, baktım bütün kan değerlerim yerine gelmiş.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katıldıktan sonra hem vücudunda hem de nefes alışverişinde iyi yönde değişiklik yaşadığını söyleyen 52 yaşındaki emekli öğretmen Satu Aktaş, sağlıklı yaşam sürebilmek için sporun çok önemli olduğunu anladığını kaydetti.

Aktaş, “Spora gelmeye başladıktan sonra vücudumuzda ciddi anlamda değişiklikler olmaya başladığını fark ettik. Daha öncesinde vücudumuz daha eğik iken, şimdi daha dik durabiliyoruz. Kendi adıma bir iki kat merdiven çıkarken, şu an beş katı çok rahat çıkabiliyorum. Hiç soluk alıp verme şikayeti yaşamıyorum. Burada olmaktan mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.