Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Sırada babalarının yerine işe girecekler var..

Yayın: 06.11.2023 14:46
Paylaş:
A+ A-

Kardemir’de 5 yıl önce işe giren ve İşbaşı Eğitim programları (İEP) kapsamında işbaşı yapan 100 işçinin merakla beklediği müjdeyi Sendika Başkanı Yılmaz duyurdu

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, 1 Ekim 2018 tarihinde İşe Yerleştirme Programı (İEP) kapsamında KARDEMİR’de işbaşı yapan 100 işçinin merakla beklediği müjdeyi açıkladı.

Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada, işçilerin beklentilerinin karşılanarak, kademe geçişlerinin yapıldığını duyurdu.

Sendika Başkanı Yılmaz konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “1 Ekim 2018 tarihinde İşe Yerleştirme Programı kapsamında işe alınan üyelerimizin, bizlerden yoğun bir talebi vardı. İEP süresini kapsayan 6 aylık zamanın da kıdemden sayılmasını ve böylelikle bir üst kademeye geçişlerinin yapılmasını istiyorlardı. Aksi takdirde kademe geçişlerinin yapılabilmesi için 1 Nisan 2024 tarihini beklemek zorunda kalacaklardı. Üyelerimizin desteğiyle, Şubemizin özverili çalışmalarıyla, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin işverenlerle yapmış olduğu kararlı ve ikna edici görüşmelerle, işveren tarafımızın ise yapıcı ve anlayışlı bakış açısıyla, bu beklentimiz karşılanmış oldu. Buna göre 1 Ekim 2018’te İEP kapsamında işbaşı yaptırılan üyelerimizin, İEP süresi kıdemden sayıldı ve böylelikle 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle kademe geçişleri yapıldı. Üyelerimiz adına müjde niteliğindeki bu talebimizin hayata geçmesinde, her zaman arkamızda duran üyelerimize, bu süreçte destek ve katkılarını esirgemeyen ve her türlü girişimde bulunan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuza, şube yöneticilerime ve Karabük teşkilatımız ile işverenlerimize teşekkür ediyor, bu güzel gelişmenin tüm taraflara hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

GÖZLER EMEKLİ OLACAK İŞÇİLERDE

Yılmaz’ın bu açıklamasının ardından gözler, Kardemir’de çalışan ve emekli olmaya hak kazanan işçilerin emekli olarak yerlerine çocuklarının işe girmesi konusuna çevrildi.

Yaklaşık 200 işçi sendikadan gelecek müjdeyi bekliyor.

Kaynak.Bölgenin Sesi Gazetesi

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.