Son Dakika: TÜİK Mayıs Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

Son Dakika: TÜİK Mayıs Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı

Yayın: 03.06.2024 10:58
Paylaş:
A+ A-

Türkiye’nin Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. TÜİK’e göre, enflasyon Mayıs ayında aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda ise yüzde 75,45 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon oranı son 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyonda doğalgaz desteğinin sona ermesinin etkisi de hissedildi.

Bağımsız araştırma grubu ENAG’ın verilerine göre, tüketici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,66 arttı. ENAG’a göre yıllık enflasyon ise yüzde 120,66 oldu.

TÜİK Verileri Detayları

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Mayıs ayında TÜFE’deki değişim şu şekilde gerçekleşti:

  • Aylık bazda yüzde 3,37
  • Yıllık bazda yüzde 75,45
  • Beş aylık enflasyon farkı yüzde 22,72
  • 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51

ENAG Verileri

ENAG’a göre, Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 5,66 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 120,66 olarak gerçekleşti.

Ana Harcama Gruplarındaki Değişimler

Mayıs ayında yıllık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 50,85 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, en yüksek artış yüzde 104,80 ile eğitim grubunda görüldü. Aylık bazda ise en az artış yüzde 1,01 ile haberleşme grubunda gerçekleşirken, en yüksek artış yüzde 9,60 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

Temel Başlıklardaki Değişimler

Mayıs ayı itibarıyla endekste kapsanan 143 temel başlıktan 23’ünün endeksinde düşüş, 6’sında değişim olmadı ve 114’ünde artış gerçekleşti.

Çekirdek Enflasyon

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim:

  • Aylık yüzde 3,77
  • Yıllık yüzde 72,99
  • On iki aylık ortalamalara göre yüzde 66,53

Yİ-ÜFE Verileri

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Mayıs ayında şu değişimleri gösterdi:

  • Aylık yüzde 1,96 artış
  • Yıllık yüzde 57,68 artış
  • On iki aylık ortalamalara göre yüzde 47,24 artış

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akçaabat’ta voleybol turnuvası sona erdi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Akçaabat ilçesinde organize edilen voleybol turnuvası tamamlandı.

Akçaabat Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçe genelinde ortaokullar ve liseler arasında her sene geleneksel hale gelen yıl sonu voleybol turnuvasının Akçaabat Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi'nde tamamlandığı belirtildi.

Turnuvada ortaokul kategorisinde Yaylacık Ortaokulu birinci, Yıldızlı Ortaokulu ikinci, Mevlüt Selami Yardım Ortaokulu ise üçüncü oldu. Lise kategorisinde 17 Şubat Anadolu Lisesi birinciliği, Akçaabat Borsa İstanbul Anadolu Lisesi ikinciliği, Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi de üçüncülüğü elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, turnuvaya yoğun katılım olduğunu ifade etti.

Katılımcılara teşekkür eden Ekim, şu değerlendirmede bulundu:

“Heyecan, azim, disiplin ve stratejinin bir arada harmanlandığı maçlar oynandı. Tabiri caizse 'filenin Akçaabatlı sultanları' filede ter döktüler. Düzenlediğimiz sportif organizasyonlara Akçaabat'taki gençlerin ilgisi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerin sporla ilgilenmeleri ve iç içe olmaları bizler için gurur kaynağı oluyor, çalışma şevkimizi pekiştiriyor. Turnuvamıza katılan sporcuların her birini ve ödül alan takımları tebrik ediyorum. Gençlerin spora olan ilgisini destekleyecek sportif faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek.”