“Srebrenitsa Soykırımı insanlık tarihinin kara lekesi”

“Srebrenitsa Soykırımı insanlık tarihinin kara lekesi”

Yayın: 11.07.2024 12:03
Paylaş:
A+ A-

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihinin kara lekesi olarak hafızalarımızda yerini koruyor.” ifadesini kullandı.

Bakan Fidan, 29 yıl önce Sırplarca yapılan Srebrenitsa soykırımı hakkında X hesabından paylaşım yaptı. 29 yıl önce dünyanın gözü önünde bir halkın katledildiğini hatırlatan Fidan, paylaşımında şunları kaydetti:

“29 yıl önce dünyanın gözü önünde, Avrupa’nın ortasında bir halk katledildi. Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihinin kara lekesi olarak hafızalarımızda yerini koruyor. ‘Ne yaparsanız yapın, soykırımı unutmayın’ şuuruyla ülkemizde her yıl 11 Temmuz’u “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak yad edeceğiz. Şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyor, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.”

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Casper Excalibur’un masaüstü modellerinde 6 yeni teknoloji

Anadolu Ajansı
Yayın: 22.07.2024 20:22
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Casper Excalibur, E650 ve E750 masaüstü modellerinde oyunseverlere yeni teknolojiler sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, binlerce çeşit donanım seçeneği arasından oyuncuların dilediği konfigürasyonu gerçekleştirebilmesini mümkün kılan Excalibur, kişiselleştirilmiş bilgisayara olanak sağlıyor.

Casper'ın Excalibur, E650 ve E750 masaüstü modellerinde, oyunseverleri heyecanlandıran 6 yeni teknoloji bulunuyor.

Casper'ın internet sitesinde, binlerce konfigürasyon seçeneği sunan “KUR-AL” uygulamasıyla kullanıcılar, diledikleri kişiselleştirmeyi yapıp, dakikalar içerisinde sipariş verebiliyor. Sipariş verildiği anda kişiye özel olarak üretilen Excalibur E650 ve E750, anakart, kasa, güç kaynakları ve soğutma sistemlerini ısı ve performans testlerinden geçerek kullanıcılarla buluşuyor.

UV ışın teknolojisiyle, bilgisayar kasalarına modern bir görünüm kazandıran Excalibur, aynı zamanda dayanıklılığı da artırarak kasanın uzun süre yeni gibi kalmasını sağlıyor. Kir tutmayan yapısıyla kolay temizlenebilme özelliğini kazandıran UV ışın teknolojisi, çizilmelere karşı da üstün koruma sağlıyor.

Ön cam yüzeyde “sınırsızlık” tasarımıyla bir araya gelen RGB ledler, isteğe göre soğutucu sistemlerine de taşınabiliyor. Oyuncular, RGB deneyimini dahili 3 adet 120mm özel aydınlatmalı RGB fan ile yaşıyor. İşlemci fanı için de 240mm veya 360mm RGB ışıklı opsiyonlardan seçim yapılarak bilgisayarın soğutma sistemi güçlendiriliyor. Özel soğutmalı RGB RAM tercihi hızı artırırken, oyun ortamını daha da renklendirebiliyor.

İki çekirdek mikro mimariyi tek bir işlemci kalıbında birleştiren Intel'in 13. ve 14. nesil işlemcileri, oyun tutkunlarının ve profesyonellerin tüm hayallerini gerçek kılıyor. “Raptor Lake S Refresh” teknolojisine dayanan işlemciler, çoklu görevler ve yüksek performans gerektiren uygulamalar için ideal seçenekler arasında yer alıyor.

Excalibur'un uzun saatler akıcı oyun deneyimi sunan soğutucu sistem seçenekleri, en yüksek performansta bile donma veya takılma sorunu yaşamanın önüne geçiyor. Kullanıcı tercihlerine göre özelleştirilebilen hava soğutma fanları, sıvı soğutma sistemleri ve özel olarak geliştirilmiş turbo fanlar, yüksek performans gerektiren durumlarda ekstra soğutma sağlayarak, bilgisayarın ısısını dengede tutuyor. Bilgisayarın ömrünü de uzatan soğutma sistemleri, oyunculara uzun vadede maliyetten tasarruf sağlıyor.

“NVIDIA ADA LoveLace” mimarisiyle geliştirilen “RTX4090” ekran kartı, yenilenen yapay zeka destekli “DLSS 3.5” fonksiyonları ile desteklenerek, yüksek FPS ve grafik performansı ile eşsiz bir grafik gücü sağlıyor. Bu sayede, iki kata kadar performans ve enerji tasarrufu sağlanıyor.