StarGate ve Aktif Portföy, PlayGate Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurdu

StarGate ve Aktif Portföy, PlayGate Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurdu

Anadolu Ajansı
Yayın: 04.05.2024 04:00
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – StarGate Üst Yöneticisi (CEO) Mustafa Cihat Durmuş, Türkiye'nin oyun endüstrisinin gelişimi noktasında önemli bir kaldıraç olacağına inandıklarını belirterek, “Fonumuz yerel ve global tüm yatırımcılara açık bir fon olacak. Özellikle global yatırımcıların bu endüstriye olan ilgisini fonumuz aracılığıyla ülkemize getirmeyi öngörüyoruz.” dedi.

Dijital oyun endüstrisindeki girişimcilere destek verecek olan PlayGate Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun (GYSF) tanıtım toplantısı StarGate'in Maslak'taki merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan StarGate CEO'su Mustafa Cihat Durmuş, dijital oyun endüstrisinin ülke ekonomilerini besleyen en güçlü endüstrilerden biri haline geldiğini söyledi.

Dünya üzerinde 3 milyar kişinin dijital oyun oynadığını kaydeden Durmuş, bu oyunların ekonomiye kazandırdığı değer 185 milyar dolar olduğunu 2026 yılında bu pazar payının 206 milyar dolar olmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Durmuş, Türkiye'nin, gerek oyuncu sayısı gerekse geliştirici sayısıyla global pazardan ciddi bir pay almayı başardığını aktardı.

Türkiye'de dijital oyunun yatırım yapılana alanların başında geldiğini ifade eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Avrupa'da 2023 yılında yatırım anlaşmalarında işlem hacmi bakımından beşinci, işlem sayısı olarak birinci sırada yer aldık. Dünyada ve Türkiye'de giderek büyüyen oyun endüstrisi artık bacasız dev bir ekonomi. Biz de hızla büyüyen bu endüstride hızla büyüyen yatırımcı, yayıncı ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirmek amacıyla StartGate'i 200 milyon liralık bir yatırımla kurduk.

Ülkemizde 5 yıl içinde 3 unicorn çıkarma hedefiyle çıktığımız bu yolda, gururla belirtmeliyim ki kuruluşumuzun birinci yılı dolmadan kurmuş olduğumuz ekosistem yapımız sayesinde önemli bir yol kat ettik. Oyun endüstrisinin büyümesi ve gelişmesi için de Aktif Portföy ile stratejik bir iş birliğine imza atarak PlayGate Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nu kurduk. Fonun, Türkiye oyun endüstrisinin gelişimi noktasında önemli bir kaldıraç olacağına inanıyoruz. Fonumuz yerel ve global tüm yatırımcılara açık bir fon olacak. Özellikle global yatırımcıların bu endüstriye olan ilgisini fonumuz aracılığıyla ülkemize getirmeyi öngörüyoruz.”

– “PlayGate'in 750 milyon lira büyüklüğe ulaşmasını hedefliyoruz”

Durmuş, dijital oyun alanındaki yatırımların ciddi kazanç getirdiğini ve yatırımcıların da yatırımlarını doğru bir kanalla güçlü oyunculara yapmak istediğini belirtti.

PlayGate GYSF'nin, StarGate'in endüstri gücünü de arkasına alarak çoklu katılım sayısı ile bölgenin en büyük yatırım fonu olacağına inandıklarını vurgulayan Durmuş, “Fon büyüklüğümüzün orta vadede 750 milyon lira büyüklüğe ulaşmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Aktif Portföy Genel Müdürü Yasin Atikler de Aktif Bank iştiraki Aktif Portföy olarak, girişimcilik ekosistemini desteklemeyi ve yeniliklere öncülük etmeyi önemsediklerini söyledi.

Türkiye için çok önemli olduğuna inandıkları oyun endüstrisinin PlayGate GYSF ile ivme kazanacağına inandıklarını kaydeden Atikler, bu işbirliğinde emeği geçen StartGate ekibine teşekkür etti.

Toplantıya StarGate CEO'su Mustafa Cihat Durmuş ve Aktif Portföy Genel Müdürü Yasin Atikler'in yanı sıra, StarGate Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammed Faruk Durmuş, Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca Oğan, bazı şirket çalışanları ve davetliler katıldı.

Büyüklüğünün 750 milyon liraya ulaşacağı öngörülen PlayGate GYSF ile başarı potansiyeli olan dijital oyun ve oyun teknolojileri girişimcilerine yatırım yapılması amaçlanıyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Aras Kargo’ya “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Kargo Şirketi” ödülü

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:52
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Aras Kargo, e-ticaretin en iyilerinin ödüllendirildiği ECHO Awards'ta 5'inci kez kargo sektöründe “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Şirket Ödülü”ne layık görüldü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aras Kargo, bu yıl altıncısı gerçekleştirilen ve “E-Ticaretin En İyileri”nin belirlendiği ECHO Awards'ta, Marketing Türkiye ve Akademetre Research and Strategic Planning işbirliğiyle, kargo kategorisinde bir kez daha ödül aldı.

Markaların başarılarının taçlandırıldığı “ECHO Awards ödülleri”, İstanbul'da bir otelde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

– “Kişiselleştirilmiş hizmetler vermeye odaklandık”

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Selda Özacar, Aras Kargo olarak, ilk günden itibaren müşterilerin beklenti ve memnuniyetine öncelik verdiklerini hizmetlerinin yelpazesini bu doğrultuda geliştirdiklerini belirtti.

Özacar, e-ticaret ekosisteminde, teslimat ve iade noktasında kargo sektörünün önemli rol üstlendiğini aktararak, “Biz de son yıllarda değişen tüketici beklentilerini karşılamak için hizmetlerimizi ileri taşımak üzere önemli yapısal ve teknolojik yatırımlar gerçekleştirdik. Büyük verinin yapay zeka ile işlenmesine ve bu sayede kişiselleştirilmiş hizmetler vermeye odaklandık. Ülkemizin dört bir yanına ulaşmakla kalmayarak yurt dışına açılıp teknoloji ihraç eden çok dinamik bir yapı inşa ettik.” açıklamalarında bulundu.

E-ticaretin en önemli bileşenlerinden birinin teslimat sürecinde esneklik ve kişiselleştirme olduğuna dikkati çeken Özacar bu doğrultuda, kargo teslimatlarını zaman ve mekandan bağımsız esnek bir modele taşımak için yeni ürünlere yatırımlar yapmaya devam ettiklerini aktardı.

Özacar, Aras Rotalama Platformu ile müşterilerinin, kargolarını canlı olarak takip ederek kargonun teslimin zamanını değiştirebildikleri bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Bu sayede müşteriler kargosunu Aras Burası esnaf ve dolap noktalarımıza, komşusuna ya da istediği şubemize yönlendirebiliyor. Aras Kargo olarak, teknoloji yatırımlarını genişletirken hızlı ve pratik çözümler geliştirmeyi sürdüreceğiz. E-ticaret ekosisteminin güvenilir ve etkili bir iş ortağı olarak konumlandığımız ve bu yıl 5'inci kez aldığımız ödül için mutluyuz. Bu başarımızda büyük emekleri olan çalışma arkadaşlarıma ve e-ticaret tarafındaki iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”