Suçlular Ortaya Çıkarılsın

Suçlular Ortaya Çıkarılsın

Yayın: 07.09.2015 10:54
Paylaş:
A+ A-

Son aylarda Karabük gündeminde bomba etkisi yapan,”NAYLON FATURA”olayı ile ilgili bazı demir tüccarlarının bir araya gelerek, AK Partinin etkin isimlerinden olan, TBMM eski başkanı Mehmet Ali Şahin’e gittikleri haberleri verildi.

Önceki yıllarda da gündeme gelen, son aylarda ise iyiden iyiye ayyuka çıkan ve daha çok İSKENDERUN-PAYAS kaynaklı olduğu haber verilen, “NAYLON FATURA” olayı ile ilgili son olarak bazı demir tüccarlarının AK Parti’nin etkin isimlerinden, TBMM eski başkanı Mehmet Ali Şahin’e giderek bu olayın kapatılması konusunda ricacı oldukları şeklinde duyumlar alındı.

Geçtiğimiz günlerde gelişen bu olayla ilgili bazı demir tüccarının AK Parti’nin önemli isimlerinden Mehmet Ali Şahin ile görüştükleri şeklinde bilgiler verilirken,görüşmelerinin sebebi olarak ta “NAYLON FATURA” olayının kapatılması yönünde ricada bulundukları gelen duyumlar arasında yer alıyor.
Bu görüşme ile ilgili rahatsızlıklarını dile getiren ilgili vatandaşlar, ülkede bir erken seçim gündemi varken ve zor günlerin yaşandığı bu günlerde Sayın Mehmet Ali Şahin’in bu konularla ilgilenmeyeceği ve her ne olursa olsun ortaya çıkarılması gereken, “NAYLON FATURA” ile ilgili hiçbir müdahalede bulunmayacağına eminiz. Bu olayda kim veya kimler haksız kazanç elde ettiyse bellidir ve kesinlikle cezasız kalmamalıdır.Sayın Şahin giden arkadaşlarımıza da aynısını söylemiştir ve biz bundan eminiz.Su bulanmayınca durulanmaz.Bu durumda kim suçlu kim suçsuz ortaya çıkarılsın ve cezasını çeksin.Bu işin kapatılması için lütfen girişimlerde bulunmayın.

BU İŞİ YAPANLAR ORTAYA ÇIKARILSIN

Diğer yandan,Demir piyasasında ki “NAYLON FATURA” olaylarının yıllar öncesine dayandığı yorumlarını da yapan ilgili kişiler, “bizler yıllar öncesi “NAYLON FATURA” konusunda uyarılar yaptık.Tabi devlet yetkililerimiz o zaman da gerekli müdahaleleri yapmıştır.Ancak son aylarda ki bu olay iyiden iyiye ayyuka çıktı.Biz istiyoruz ki bu piyasa da ahlaklı ticaret yapılsın.Birileri gelip bu piyasayı güvensiz kılmasın.Yetkililerimizden rica ediyoruz, Karabük’ün imajı daha fazla zedelenmeden bu duruma acilen ortaya çıkarılsın.Yoksa katma değerinin büyük bölümü demir-çelik sektörüne bağlı Karabük piyasası bu işten büyük yara alır” yorumlarını yapıyorlar.

Yorumlar

  1. karabük

    Sn. Mehmet Ali Şahin eğer suçluların ortaya çıkmasını bir şekilde engellerse bir çok namuslu tüccar ve çalışanın vebalini de üzerine almış olur. Eğer iddialar doğruysa bu ülkenin evlatlarının milyonları belli kişi ve şirketlerce haksız bir şekilde elde edilmiştir. Lütfen artık bu işleri yapanların büyük sanayiciler filan olması hikayelerini anlatmasınlar. Ülke menfaatleri bu haksız kazanç olaylarının artık ortaya çıkartılmasını gerektirir

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Güven Hastanesi’nden “Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi Türkiye” değerlendirmesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.05.2024 00:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. İbrahim Demirci, 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında, Dünya Sağlık Örgütü'nün obeziteye ilişkin son verilerini değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların her yıl katlanarak arttığını belirtti.

Demirci, özellikle çocuklarda obezite sıklığının erişkinlere göre daha hızlı arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Henüz toplum olarak sağlıklı yaşam için beslenmenin ve egzersizin önemini tam kavrayamadık. Genel olarak, yüksek kalorili besleniyoruz. Yemek yemek bizim için hobi ve eğlence niteliğinde. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla buluştuğumuzda planlarımızı yemek üzerine kuruyoruz. Vakit geçirirken, yemek yemeyi seviyoruz. Seçeneklerimiz arasında birlikte yürüyüş yapmak çok fazla tercih edilmiyor. Hala, toplumumuzun bazı kesimlerinde kilolu insanların daha sağlıklı olduğu düşünülmekte. Kültürün, geleneklerin ve adetlerin etkisiyle toplumumuz yemekle arasına mesafe koyamıyor.

– Endokrin bozucu kimyasallar obeziteye yol açıyor

Son zamanlarda tüm dünyada miktarı artan endokrin bozucu kimyasalların da obeziteyi tetiklediğini vurgulayan Demirci, işlenmiş ve hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulundu.

Demirci, endokrin bozucu maddeler arasında, solunan hava, içilen su ve yenilen gıdalarla vücuda giren ve biriken, endokrin sistemini olumsuz etkileyen ve bu etkilerini nesilden nesile aktarabilen kimyasal maddeler olduğuna işaret ederek, “Endokrin bozucu kimyasallardan tamamen uzak kalmak mümkün olmasa da sağlıklı ürünler tüketerek ve hayatımızda plastik kullanımını minimuma indirerek en azında bu zararlı kimyasallara maruziyetimizi elimizden geldiğince azaltmamız gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Obezite sıklığının tüm dünyada hızla artığına ve son 20 yıldır obezite artışını durdurabilen bir ülke olmadığına vurgu yapan Demirci, eğer obezite sıklığındaki artış önlemez ise 2035'te dünya nüfusunun yarısından fazlasının kilo fazlalığı ve yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

– “Obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek”

Demirci, sağlık verilerine bakıldığında durumun iç açıcı olmadığının altını çizerek, “Yıldan yıla daha kötüye doğru gidiyor. Dünya Sağlık Örgütü 2023 verilerine göre tüm dünyada obezite sıklığı yüzde 14 civarında. Bu yüzdeye, kilo fazlalığı olanları da eklediğimizde yüzde 38'e ulaşıyor. Artış hızı durdurulamaz ise 2035'te dünya nüfusunun yarıdan fazlası kilo fazlalığıyla mücadele etmek zorunda olacak. Ayrıca dikkat çekmek istediğimi önemli bir nokta, obezite artış hızı 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde, erişkinlere göre neredeyse 2 kat daha yüksek. Çocukluk çağı obezitesi de günümüzde bir tehlikeli boyuta ulaşmış durumda.”

Türkiye açısından durumun biraz daha ciddi boyutta olduğuna vurgu yapan Demirci, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 verilerine göre ülkemizde kilo fazlalığı yüzde 35.6, obezite sıklığımız ise yüzde 20.2. Verilere göre Avrupa'nın obezite oranı en yüksek ülkesiyiz.” bilgisini paylaştı.

Obeziteye karşı başarılı mücadele etmek için farkındalığın artması gerektiğini belirten Demirci, obeziteyle mücadelenin “ülke politikası” olarak benimsenmesi ve sosyal yaşamın sağlığını ön planda tutacak şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkati çekti.