Tarihi Müzenin Hayata Geçirilmesi Değerlendirildi

Yayın: 25.01.2024 12:43
Paylaş:
A+ A-

Eğitim öğretim tarihine ışık tutacak olan “Kalealtı Eğitim ve Kent Tarihi Müzesi”nin hayata geçirilmesi aşamalarının değerlendirildiği toplantı, Vali Mustafa Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Karabük’ün  geçmişten günümüze eğitim ve öğretim hayatını belgelemek, halkın  uzun yıllardır sosyo-ekonomik yaşamında yer alan çeşitli kullanım objelerinin asıllarının elde edilmesini envanter düzeninde bir araya getirmek ilkelerini amaç olarak benimseyen müzenin oluşturulmasına yönelik Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Mustafa Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mustafa Sucu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Küçükzoroğlu, Valilik AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Ekrem Değirmenci ile diğer yetkiler katıldı.

Eğitim ve Kent Tarihi Müzesi ile ilgili; envanter, sergilenecek objeler, teşhir düzeni ve müze altyapısı ile ilgili yapılan sunumun ardından bir değerlendirmede bulunan Karabük Valisi Mustafa Yavuz; “İlimizde eğitim ve öğretim tarihine ışık tutacak olan ‘Kalealtı Eğitim ve Kent Tarihi Müzesi’ projesini hayata geçirmek için buradayız. Bu müze, geçmişten günümüze uzanan zengin eğitim ve öğretim geleneğimizi belgelemek amacıyla önemli bir adım.

Ayrıca; halkımızın sosyo-ekonomik yaşamına dair çeşitli kullanım objelerini bir araya getirerek geçmişimizi gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Müzemizin oluşturulması sürecinde her aşamayı titizlikle planlayarak, ilimizin kültürel zenginliklerini en iyi şekilde yansıtacak bir müze ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Bu proje ile geçmişimizi; koruma, gelecek nesillere aktarma ve kültürel mirasımızı daha geniş kitlelere ulaştırma konusunda önemli bir görev üstleniyoruz. Bu müze, sadece geçmişimizi anlamakla kalmayacak, aynı zamanda eğitim ve öğretim anlayışımızın nasıl bir evrim geçirdiğini göstererek geleceğe daha bilinçli bir şekilde ilerlememize katkı sağlayacak. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

“Hatt-ı Müstakim” hüsnühat sergisi Kastamonu’da açıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 20:00
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Kastamonu'da “Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi” açıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta yaptığı konuşmada, Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar dendiğinde en başta geldiğini söyledi.

Bu sanatların bir üstattan öğrenilmesi gerektiğini aktaran Dallı, “'Ben önüme alırım, birkaç esere bakarım ve yazarım' diye öğrenilebilecek bir şey değil.” dedi.

Kastamonu'nun çok köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Dallı, “İnşallah Kastamonu'muzu bu yönleriyle de bundan sonrada daha iyi tanıtma fırsatı buluruz. Bu tür etkinliklerin büyük katkısı olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor ise geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan ve hat sanatına gönül veren 37 hat sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu'nun birbirinden kıymetli hat sanatçısı yetiştirdiğini vurgulayan Çonkar, “37 plakalı Kastamonu'da 37 hat sanatı eserinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ile kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sergi Vali Dallı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ve davetliler tarafından açıldı.

Kutluhan davetlilere eserler hakkında bilgi verdi.

Sergi 8 Mart Cuma gününe kadar açık kalacak.