Taşköprü sarımsağının tarladan pazara serüveni maket ve heykellerle anlatılıyor

Taşköprü sarımsağının tarladan pazara serüveni maket ve heykellerle anlatılıyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 24.09.2023 08:24
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – ÖZGÜR ALANTOR – Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafik işaret tescilli Taşköprü sarımsağının ekiminden hasadına kadar geçen süreç, Taşköprü Kent Tarihi Müzesinde maketler ve bal mumu heykellerle anlatılıyor.

Coğrafi işaret olarak tescil edilen, akabinde AB nezdinde de tescillenen Taşköprü sarımsağı, bölge açısından değerli bir geçim kaynağı. Taşköprü sarımsağı, lezzeti ve aromasıyla ön plana çıkıyor.

İlçenin Kent Tarihi Müzesinin bir kısmında, Taşköprü sarımsağının öyküsü de anlatılıyor. Bölgedeki sarımsak üretimi, gerçeğine uygun olarak maketler ve bal mumu heykellerle canlandırılıyor.

Taşköprü Belediye Lideri Abdullah Çatal, AA muhabirine, bölgede yüzyıllardır sarımsak ekimi yapıldığını söyledi.

Sarımsağa ait, Taşköprülüler ortasında anlatılan bir rivayet bulunduğunu aktaran Çatal, “Rivayete nazaran Sezar, kendisine rakip olarak gördüğü kuvvetli bir kumandan olan general Pompeus'un askerlerini hastalandırıp şifasının Taşköprü'de olduğunu söyler. Pompeus burayı fethetmeye gelirken 'Esans kokulu memleketi fethetmeye gidiyorum' der. Bu da Taşköprü'de o vakitten beri sarımsak ekildiğini göstermektedir.”

– “Bölgede 'beyaz altın' olarak nitelendiriliyor”

Taşköprü Kent Tarihi Müzesi sorumlusu Barış Sağıroğlu da müze binasının 1850 yılında inşa edildiğini söyledi.

Taşköprü Belediyesi bünyesine geçen binanın 2017'de müzeye dönüştürüldüğünü belirten Sağıroğlu, müzede kentin tarihini, kültürünü ve iktisadını yansıtan nesnelerin yer aldığını lisana getirdi.

Müzenin bir kısmının sarımsağa ayrıldığına işaret eden Sağıroğlu, şöyle devam etti:

“Sarımsak, Taşköprü için değerli bir bitki, en kıymetli tarım eseri. Ekonomik getirisinden ötürü da bölgede, 'beyaz altın' olarak nitelendiriliyor. Burada maketler aracılığıyla sarımsağın serüveni anlatılıyor. Başta sürülen tarlalara bayanlar sarımsağı ekiyor. Sonraki süreçte sarımsağın çapa ve sulanması yer alıyor. Taşköprü sarımsağının hasadı temmuzun birinci ya da ikinci haftası yapılır. Hasat da anlatılıyor. En sonda da kurutulan sarımsak pazara götürülerek satılıyor. Maketler aracılığıyla sarımsağın öyküsü, serüvenini burada görebilirler.”

Müzeye gösterilen ilgiden mutlu olduklarını vurgulayan Sağıroğlu, “İl ve vilayet dışından çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.” dedi.

Müzeyi gezen Oğuzhan Erdoğan ise iki yıl evvel İstanbul'dan Taşköprü'ye yerleştiğini anlatarak “Sarımsağın ne çeşit kaidelerde yetiştirildiğini bilmiyordum. Çok güçlü bir ekim serüveni var. Burada en başından sonuna kadar sarımsağın serüveni tek tek anlatılmış.” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor Kulübünden transfer haberlerine yalanlama

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.04.2024 20:48
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzonspor Kulübünün Salih Uçan ve Oliver Torres'in transfer edileceği yönündeki haberleri yalanladı.

Kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, profesyonel futbolcular Salih Uçan ve Oliver Torres'in bordo-mavili kulübe transferiyle alakalı bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İki futbolcu ile ilgili kulübün herhangi bir transfer çalışmasının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, “Menajerler aracılığıyla 'servis ettirilen' bu ve bunun gibi haberlerin, kulübümüzün titizlikle yürüttüğü transfer sürecine ciddi manada zarar verdiğini ilgili gazetecilere önemle hatırlatır, taraftarlarımızın dikkate almamasını rica ederiz.” ifadesine yer verildi.