Taşköprü’ye Hibe Destekle 215 Makine ve Ekipman Alındı

Taşköprü’ye Hibe Destekle 215 Makine ve Ekipman Alındı

Yayın: 11.07.2024 15:08
Paylaş:
A+ A-

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteğiyle alınan 215 makine ve ekipman, çiftçilere teslim edildi.

Taşköprü ilçesinde 110 çiftçiye, 215 makine için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 45 milyon 677 bin 440 lira hibe desteği sağlandı.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Taşköprü Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen makine ekipman dağıtım törenindeki konuşmasında, gıdanın insanoğlunun en stratejik ihtiyacı olduğunu söyledi.

Taşköprü’nün sarımsak başta olmak üzere tarımsal üretimde önemli yere sahip olduğunu vurgulayan Dallı, “Döven ile harman sürmüş, karasaban ile tarla sürmüş bir neslin artık son temsilcileri oluyoruz. O günleri gördükten sonra vatandaşlarımıza hibe olarak Bakanlığımızın da destek verdiği makinelerin ne kadar önemli olduğunu, nereden nereye geldiğimizi idrak edebiliyoruz.” dedi.

Dallı, “Dağıttığımız makinelerin çiftçilerimize hayırlı olmasını, üretimlerini daha da artırmalarını temenni ediyorum. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da açıkladığı üzere 68,5 milyar dolar tarımsal hasıla ile Türkiye, Avrupa’da birinci sırada yer alırken, dünyada ilk 10 ülke arasında bulunuyoruz. Bu, son derece gurur verici.” diye konuştu.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay ise devletin son dönemde verdiği desteklerle tarım sektörüne önemli katkılar sağladığına işaret ederek, “Bu sayede soframıza gelen tarım ürünlerinin maliyeti bir nebze olsa da bu şekilde düşmektedir. Sık sık, ‘Dışarıdan saman alınıyor, un alıyoruz, buğday alıyoruz’ gibi kirli siyasete kesinlikle alet olmamamız gerektiğini en iyi çiftçilerimiz biliyor.” dedi.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Serap Ekmekci de kırsal kalkınmanın önemine değinerek, “Gerek sarımsak gerekse diğer tarımsal ürünlerimiz çok kıymetli. Bunların daha verimli halde üretilmesi ve pazarlanabilmesi için tarım uygulamalarının da buna yönelik olması gerekiyor. Bence en büyük etken modern tarım tekniklerinin uygulanarak tarımda verimliliğin artırılması, çiftçilerimizin modernizasyon dediğimiz tarım aletlerine ulaşımlarının sağlanması.” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu da bu yıl 312 proje kapsamında 300 milyon liralık proje tutarının 150 milyon lirasını çiftçilere hibe olarak vereceklerine dikkati çekerek, “Bu yıl Taşköprü’de 110 çiftçimize 215 makine dağıtımı gerçekleştirildi. 45 milyon liradan fazla hibemiz olacak. Bunların proje tutarı da 90 milyon lira civarındadır.” açıklamasında bulundu.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise Taşköprü’nün sarımsağıyla ön plana çıkan bir bölge olduğunu dile getirerek, tarım arazilerinde toplulaştırma ve soğuk hava deposu yapılması konularında beklentileri olduğunu kaydetti.

Törende konuşmaların ardından makine ve ekipmanlar, çiftçilere teslim edildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Enerjisa Enerji, FTSE4Good Endeksi’nde üst üste üçüncü kez yer aldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 23.07.2024 00:00
Paylaş:
A+ A-

ANKARA (AA) – Sürdürülebilirlik, insan ve teknoloji odağıyla akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Türkiye'nin önde gelen elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, FTSE4Good Endeksi'ne üst üste üçüncü kez dahil oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, insan hakları, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele politikalarının da dahil olduğu çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterlerini karşılayarak FTSE4Good Endeksi'ne giren Enerjisa Enerji, bu yılki değerlendirmede dağıtım sektöründe 89'luk yüzde dilimine yükselerek, sürdürülebilirlik odağındaki çalışmalarında da başarısını gösterdi.

Türkiye'nin enerji dönüşümüne liderlik eden Enerjisa Enerji, “Herkes için daha iyi bir gelecek” vizyonuyla sürdürülebilirliği, iş stratejisinin merkezine koyarak faaliyetlerine devam ediyor.

Çevresel sorumluluk, yönetim uygulamaları ve etik alanlarındaki performansı ve şeffaf iletişimi, önceki senelerde art ada FTSE4Good Endeksi'ne girme başarısını gösteren Enerjisa Enerji, bu alandaki kararlılığını bir kez daha kanıtladı.

Şirket, bu yıl da FTSE4Good Endeksi'nde geçen yıl elde ettiği 4 puanlık derecesini koruyarak üst üste üçüncü kez güçlü performansını sürdürdü ve enerji sektöründe sürdürülebilirlik konusundaki liderliğini pekiştirdi.

– “Sürdürülebilirlikte kendi yüksek standartlarımızı oluşturuyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, sürdürülebilirliği, tüm organizasyonun çalışma şeklinde temel yapıtaşı olarak gördüklerini ve kendilerini bu alanda geliştirmeye odaklandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik etki odağında ürün ve hizmetler geliştirmenin yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişim uygulamalarımızda da küresel trendleri baz alarak kendi yüksek standartlarımızı oluşturuyoruz. Bu anlamdaki kararlılığımızı tüm paydaşlarımıza aktarmak amacıyla şirketimizi bağımsız denetimlere açarak şeffaflığımızı da gösteriyoruz. Geçmiş iki yılda küresel anlamda en önemli sürdürülebilirlik ölçütlerinden biri olan FTSE4Good Endeksi'ne girerek sektörümüzde fark yaratan bir başarı elde etmiştik. Bu yıl da 5 üzerinden 4 puanlık derecemizi koruyarak sürdürülebilirlik anlayışımızdaki kararlılığımızı ve güçlü performansımızı bir kez daha kanıtlamış olduk. Sektör sıralamasında ise dağıtım şirketlerimiz Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ tüm dağıtım şirketleri arasında 89'luk yüzde dilimine girdi.”

Küresel anlamda büyük prestije sahip olan ve Londra Borsası'na bağlı endeks sağlayıcı FTSE Russell'ın hazırladığı FTSE4Good endeks serisine dahil olmak için, şirketlerin insan hakları, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele politikaları da dahil olmak üzere belirli çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini karşılaması gerekiyor. Şirketler, her yıl güncellenen kapsamlı ve şeffaf bir metodoloji kullanılarak titizlikle değerlendiriliyor.