Bölgenin Sesi Gazetesi
 

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç Karabük’e Geldi

Yayın: 06.11.2023 16:50
Paylaş:
A+ A-

22.Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) Başkanı Bülent Arınç, bir dizi ziyaretler için Karabük’e gelerek Karabük Valisi Mustafa Yavuz ile Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi makamında ziyaret etti.

İLK OLARAK KARABÜK VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

22.Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç ilk olarak Karabük Valiliğini ziyaret etti. Arınç, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıkları sonra Vali Mustafa Yavuz ile makamında bir süre sohbet etti.

Vali Yavuz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 22. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç’a ve beraberindeki misafirlere teşekkür etti.

KARABÜK BELEDİYESİNİ ZİYARET

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç Valilik ziyaretinin ardından Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi ziyaret etti. Arınç’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Vergili,

“Şehrimize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında belediyemizi ziyaret eden 22. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Bülent Arınç’a, ziyaretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın ziyaretlerine Anemon Turizm İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçura ve Karabük Koyunlu Mobilya ortaklarından Mehmet Yeğin de eşlik etti. (Berkay Doğan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.