Torba Yasa maddelerinin bu hafta görüşülmesi bekleniyor

Yayın: 12.02.2024 12:30
Paylaş:
A+ A-

Vatandaşlar, Torba Yasa’nın şubat ayında görüşülüp alınacak kararlarını heyecanla bekliyor. TBMM’de bu hafta düzenlenecek toplantılarda alınacak kararlar milyonları ilgilendiriyor.

Yoğun mesai içerisinde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na sunulacak torba yasada yer alacak teklifler ile hangi maddelerin Meclis’ten geçeceği ve hangi tarihte resmiyet kazanacağı kamuoyunun gündemini oluşturuyor. Torba yasa maddeleri arasında 3600 ek gösterge, kademeli emeklilik, ev hanımlarına emeklilik, 90 bin taşerona kadro gibi konular ekonomik açıdan birçok yeni düzenlemeye işaret ediyor.

2024 yılı Torba Yasa Maddeleri,

3600 Ek Gösterge: Birinci dereceye yükselen devlet memurları için 3600 ek gösterge düzenlemesini gündeme getiriyor. Bu düzenlemenin 5,3 milyon kamu çalışanını etkilediği düşünülüyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik: Ev hanımlarına yönelik 3’te birinde prim desteği ve isteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkında sahip olması talep ediliyor.

90 Bin Taşerona Kadro: 4C statüsünde çalışan yaklaşık 90 bin taşeron işçinin kadroya geçirilmesi yer alıyor.

Kademeli Emeklilik: Geçtiğimiz yıl Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yapılan düzenleme ile gündeme gelen kademeli emeklilik konusu da 1999 yılından 2008 yılları arasında çalışma hayatı başlayan vatandaşların emekliliğe hak kazanabilmesini amaçlıyor.

Bunların dışında yer alacak bazı torba yasa maddelerinin ise; kiracı hakları hakkında düzenlemeler, esnaf ve sanatkarlara destekler, vergi indirimi ve teşvikleri, eğitim-sağlık gibi alanlarda yeni düzenlemeler ile ilgili olacağı öngörülüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bu ay yapılacak toplantılarda, gündeme alınacak torba yasa görüşmelerinin ne kadarının ele alınacağı ve ne kadarının yasalaşacağı büyük bir merak konusu haline geldi. Özellikle 31 Mart yerel seçimleri öncesi, milyonlarca vatandaş, Torba Yasa’dan çıkacak olumlu sonuçları umutla bekliyor.

TBMM’de yasa tasarıları ve kanun teklifleri, daha hızlı ve etkin bir şekilde ele alınabilmesi amacıyla torba yasa olarak adlandırılan bir araçla birleştirilebiliyor. Bu sayede farklı konuları içeren çeşitli düzenlemeler tek bir yasa altında ele alınabiliyor ve daha kısa sürede yasalaşması sağlanabiliyor.

Milyonlarca vatandaş, torba yasa düzenlemelerinin özellikle yerel yönetimler ve yerel seçimlerle ilgili konularda pozitif sonuçlar getireceğine olan umutlarını sürdürüyor. Yeni düzenlemelerin yanı sıra, mevcut sorunlara çözüm getirecek adımların da atılmasını beklemekte olan vatandaşlar, TBMM’nin torba yasa görüşmelerinde alacağı kararları heyecanla bekliyor. (Esra Oğuzkağan Özkan)

 

 

4 kişi görüş bildirdi

 1. AZİZ YİĞİT

  Bağ kurlular 9 bin günden 7200 güne inecek mi

  1. Fazlı

   Cifci bakuru 7200 olmasını bekliyoruz adaletsizlik var

 2. Yasar

  Memurlara disiplin affı da çok beklenilen bir şey yıllardır onca memur disiplin cezaları için af bekliyor ne oldu

 3. Fatih Esgin

  Eyt tam çıkmadı 5000 günün ve 3600 günle 55 yaş hakkımızı istiyoruz

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”