TORBA YASA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yayın: 02.02.2024 16:23
Paylaş:
A+ A-

İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. Torba Yasa, TBMM’den geçtiği zaman Resmi Gazete’de yayımlanacak.

2024 Yılı Torba Yasa Maddeleri

1-En düşük emekli maaşı ve refah payı düzenlemeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Emekli için son bir aşama kaldı, o da resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi olacak.

2-Önemli konulardan biri de koronavirüs salgını yıllarında gerçekleştirilen KISA ÇALIŞMA dönemleri, son 3 yıl içinde 450 gün prim olanlar kısa çalışma ödeneği alabilecek. Günümüzde 600 gün olan prim şartının 450 güne düşürülmesi birçok kişinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması anlamına geliyor.

3-3600  Ek Gösterge‘nin torba yasada olması için bir çalışma yapıldığı ancak 86 maddelik Torba Yasada yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

4-Kısmi emeklilik olarak da bilinen kademeli emeklilik için bekleyiş sürüyor. Ancak kademeli emekliliğin Torba Yasa’daki detayları bilinmiyor.

5-Torba kanunda işverenleri yakından ilgilendiren iki düzenleme var. 6111 kanun kodlu teşvikin süresi 31 Aralık 2023 tarihinde sona ermişti. 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yararlanabilecekler. 6111 kanun kodlu teşvik 2011’den bu yana uygulanıyor. Bir kez SGK’ya bildirilen sigortalılar iş değiştirse ve teşvik şartlarını taşısalar bile yalnızca bir kez bu teşvikten faydalanabiliyor. 6111 kanun kodlu sigorta prim teşvikinin uygulanma süresinin iki yıl daha uzatılması ve 6111 kanun kodlu sigorta prim teşviki hali hazırda en geniş kapsamda uygulanan teşvik bekleniyor. Özellikle genç ve kadınların istihdamında daha uzun süreyle işverene destek sağlayan teşvik bir sigortalıda asgari ücret düzeyinde bile 3100 Lira avantaj sağlıyor. Bu desteğin devamı işverenlerin lehine oluyor. Ayrıca düzenleme, 31 Aralık 2025 tarihine kadar uzatılacak, teşvik süresi ise bu tarihten sonra bir yıl daha Cumhurbaşkanı tarafından uzatılabilecek.

Vatandaşların sabırsızlıkla beklediği Torba Yasa’nın maddeleri bu ay içerisinde netleşeceği ön görülüyor. Torba Yasa ve Kademeli Emeklilik ile ilgili gelişmeleri haberlerimizde yer vermeye devam edeceğiz. (Esra Oğuzkağan Özkan)

 

Yorumlar

  1. Mahfuz YAŞAR

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.100 haber okuyoruz en doğru heberi sizde okudum

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da elektrikli otomotiv sektörü için nitelikli insan gücü yetiştiriliyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 02.03.2024 20:24
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) açılan kursta eğitim gören kursiyerler elektrikli otomotiv sektöründeki teknik eleman ihtiyacını karşılayacak.

Elektrikli araç sektöründeki nitelikli insan ihtiyacını karşılamak için OMÜ ile Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları (SOYS) Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulunda açılan “Otomotiv Elektrikçisi Temel Eğitimi ve Sertifikasyonu” kursunda 21 kursiyer 6 ay eğitim görecek

Kursu başarıyla tamamlayanlar, OMÜ Sürekli Eğitim Merkezi tarafından iş garantili sertifikalandırılarak sektörde istihdam edilecek.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, açılışta, projenin elektrikli araç tamiri ve AR-GE çalışmalarının altyapısını oluşturacak bir faaliyet olduğunu vurgulayarak, “Yapılan işbirliği ve eğitim programıyla sektördeki nitelikli insan ihtiyacı karşılanacak.” dedi.

Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Koçak ise “Elektrikli araçlara teknik elaman yetiştirmek için bir kurs programı başlattık. Bildiğiniz üzere fosil yakıttan artık elektrikli araçlara geçiyoruz. Fakat bunlara bakım yapacak teknik elemanımız yoktu. Üniversitemiz de bize destek verdi. Bugün 96 saatlik bir programın başlangıcını yapıyoruz.” diye konuştu.

OMÜ Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kemal Yıldızlı, “Bine aşkın öğrenci teknik programlarda öğrenim görmektedir. Kurs kapsamında ise 21 kursiyerimizi yaklaşık 16 hafta burada, devamında ise başka eğitim alanları ve atölyelerde eğiteceğiz. Samulaş Hafif Raylı Sistem Genel Müdürlüğünden de destek alacağız.” ifadesini kulandı.

Kurs kapsamında sınavların da yapılacağını vurgulayan Yıldızlı, “Sınavlar hem uygulamalı hem de çoktan seçmeli testlerden oluşacak. Burada başarılı olanlar sertifikalandırıyor. Sanayide ihtiyaçları karşılamak üzere SOYS dernek üyelerimizin teknik servislerinde görev olacaklardır. Bu kursa bazı modifikasyonlara ihtiyaç duyulduğu zaman tekrar talep olacağını umuyoruz.” dedi.