Trabzon’da “meyve fidanı aşılama” etkinliği yapıldı

Trabzon’da “meyve fidanı aşılama” etkinliği yapıldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 29.03.2024 16:12
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'da, “meyve fidanı aşılama” etkinliği düzenlendi.

Orman Bölge Müdürlüğü kampüsünde organize edilen etkinliğe Vali Aziz Yıldırım, Akçaabat Ziraat Odası üyeleri, Affan Kitapçıoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Trabzon Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, 21 Mart Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında çeşitli programlar düzenlediklerini söyledi.

Yılmaz, meyve fidanı aşılamasını katılımcılara anlatarak, teorik ve pratik uygulama yapacaklarını belirtti.

Orman Fidanlık Müdürü Savaş Ayvaz ise doğanın en eski ve en önemli miraslarından biri olan meyve ağaçlarının geleceğini şekillendirecek, daha verimli ve sağlıklı hale getirecek bir etkinlik düzenlendiğini aktardı.

Ayvaz, aşılamanın önemine değinerek, “Bu kadim teknik yüzyıllardır tarım pratiğimizin temel taşlarından biri olmuştur ve bugün de aynı önemi taşımaktadır.” dedi.

Güzel bir deneyim yaşadıklarını ifade eden öğrencilerden Mehtap Günay Bektaş, “Aşılama yaptığım fidanı evimin bahçesine dikmeyi planlıyorum.” diye konuştu.

Uzmanlar tarafından aşılanan elma, armut, ceviz, orman ağacı, ladin ve sedir türlerinde 200 fidan katılımcılara hediye edildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.