Türk Sağlık-Sen’den ‘PROMOSYON’ açıklaması

Türk Sağlık-Sen’den ‘PROMOSYON’ açıklaması

Yayın: 08.05.2024 16:45
Paylaş:
A+ A-

Türk Sağlık-Sen ekonomik zorluklar nedeniyle güncelliğini yitiren banka promosyon sözleşmelerinin revize edilmesi içim çağrıda bulundu.

Türk Sağlık-Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu promosyonların günün koşullarına uygun hale getirilmesini isteyerek “Promosyon artık kamu çalışanları için hassas bir mesele olmuştur” dedi.

Başkan Doğdu konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Sağlık çalışanlarının ekonomik meselelerinin en önemlisi tek kalem maaştır. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları tamamı emekliliğe yansıyan tek kalem maaş şeklinde bir ücret politikasının benimsenmesi gerektiğini uzunca bir zamandır dile getiriyoruz.  Bu hayata geçirilene kadar da hak edene hakkını verildiği, kimsenin mağdur edilmediği, adalet terazisinin çalıştığı bir taban ve teşvik ödemesi sistemi istiyoruz. Günümüz şartlarında çalışanın ekonomisine anlamlı bir katkı yapacak ücretler ödenmesi gerektiğini savunuyoruz.

Değerli Basın Mensupları;

Son dönemde çalışanların gündeminde olan bir diğer hususta promosyon meselesidir.

Türk Sağlık-Sen olarak her platformda promosyonların beklentilerini karşılayacak ödemeler olmasını uzun zamandır dile getiriyoruz. Kamuda ilk promosyon ödemeleri Türkiye Kamu-Sen’in yoğun gayretleri ile olmuş ve bu süreç çalışanları memnun edecek rekor düzeyde bazı anlaşmalarla da ısrarla devam ettirilmiştir.

Fakat ne yazık ki Karabük’te geçtiğimiz dönem promosyon anlaşmaları sağlık çalışanlarını memnuniyetten çok uzak olmuştur.

Çalışanın hakkına ve hukukuna yetkiliyiz diyenler sahip çıkmamış, mağduriyet yaşanmasına neden olmuşlardır.

2025 yılının ilk ayında çalışanlar için yeni promosyon ödemesi yapılacaktır. Bu promosyonlar için şimdiden hazırlıkların yapılması için çağrımızı yapıyoruz.

Promosyon ihalesi 3 yıllık olmalı, İlimizde görev tüm sağlık çalışanlarını kapsamalı ve en yüksek meblağa ulaşılması için çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bu konuların bu dönemde promosyonda çalışanların kırmızı çizgisi olduğunu hatırlatıyoruz. İhaleye hazırlığın bu talepler dikkate alınarak gerçekleştirilmesini istiyoruz. 

Gerekirse rekor anlaşmalar yapan kurumlarla görüşülmeli tecrübelerinden de yararlanılmalıdır.

Sivil toplumla süreç yürütülmelidir. Biz çalışanların daha iyi bir promosyon anlaşması için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.

İl Sağlık müdürümüz başta olmak üzere ilimizdeki tüm kamu sağlık yöneticilerinden bu konuda gereğini yapmasını beklediğimizi vurguluyoruz.

Geçmiş olumsuzluklardan ders çıkarılmalı makul, çalışanı memnun edecek, yapılabilirse Türkiye’de rekor olacak bir promosyon anlaşması için gereken yapılmalıdır.

Promosyon artık kamu çalışanları için hassas bir mesele olmuştur. Bunun mutlaka çözüme kavuşturulması gereklidir.  Bu konuda biz kamuoyu baskısı oluşturmayı sürdüreceğiz. 

Türk Sağlık-Sen olarak çalışanların sorunlarının çözümü, hakkın teslimi ve adaletin tesisi için tüm gücümüzle her platformda mücadeleye devam ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.”

Yorumlar

  1. Bir garip yolcu

    Sadık beyi çok tebrik ediyoruz. Genc saglik sendikasi bu konuya odaklandiktan sonra çalışmalarına destek verdikleri için sendika uyeleri olarak teşekkür ederiz

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:07
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Eray Yalap, MS hastalığının büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını, hastalığın kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görüldüğünü bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Yalap, MS hastalığının, güneş ışınlarına daha az maruz kalan Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kuzey bölgelerinde daha sık geliştiğini ifade etti.

Bilinenin aksine aşıların MS riskini artırmadığını belirten Yalap, “Genetik yatkınlık, Epstein Barr virüs (EBV) enfeksiyonu, D vitamini eksikliği güneşe az maruz kalma, sigara kullanımı gibi durumların MS riskini artırdığı düşünülse de, hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Tek veya iki taraflı görme kayıpları, yüzde-kollarda veya bacaklarda bir günden uzun süren uyuşmalar, kuvvet kayıpları, denge bozuklukları, çift görme, aşırı yorgunluk ve idrar/gaita kaçırma gibi nörolojik semptomlar MS hastalığını düşündürebilecek yakınmalar arasında yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

Yalap, MS hastalığı tanısında en önemli tetkikin beyin ve omurilik MR görüntülemeleri olduğunu belirtti.

MR incelemeleri sonunda nöroloji doktorunun MS hastalığından şüphelenmesi durumunda ileri inceleme olarak “VEP” adlı görme testi, detaylı kan tetkikleri ve beyin omurilik sıvısı incelemesi için “lomber ponksiyon” adlı işlemin önerildiğini anlatan Yalap, belden iğne ile girilerek beyin sıvısı örneği alma işlemiyle elde edilen beyin omurilik sıvısında MS hastalığına yönelik çeşitli incelemelerin yapılabildiğine dikkati çekti.

MS hastalığında erken tanı ve tedavinin atak sıklığını ve uzun vadeli engelliliği azalttığını, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Yalap, şunları kaydetti:

“Başlangıçta 'miyelin' adı verilen sinir kılıf proteininde kayıp ile seyreden MS, tedavi edilmezse beyin hücrelerinde kayba ve zamanla engelliliğe yol açabiliyor. Bu nedenle MS’in erken tanı alması ve tedavi edilmesi çok büyük önem arz ediyor. MS şüphesi olan hastaların en kısa sürede bir nöroloji doktoruna muayene olmaları gerekiyor. MS hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi bulunmasa da günümüzde hastalığı kontrol altına almak, atak sıklığını ve engellilik gelişim riskini azaltmak mümkün oluyor. MS tanısı konulan hastalarda, hastalığın şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.”