Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi’ne TS EN 50600 Tasarım Belgesi

Anadolu Ajansı
Yayın: 27.01.2024 16:00
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un yüksek güvenlik teknolojisine sahip Esenyurt Veri Merkezi, çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusundaki yetkinliğini belgeleyerek, TS EN 50600 Tasarım Belgesi almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre söz konusu belge, Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi'nin, güvenilirlik ve iş sürekliliği açısından belirli kriterleri karşıladığını ve veri güvenliği protokollerini uyguladığını doğruluyor. Belge aynı zamanda, uyumluluk, rekabet avantajı, enerji verimliliği standartlarını ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili belirli gereksinimleri de içeriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Durmuş Ali Taşkın, Türk Telekom olarak, Türkiye’nin verisini Türkiye'de tutma vizyonu ile veri merkezi yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Bu alandaki çalışmalarımızı da veri merkezlerinin güvenilirliği, performansı ve veri güvenliğinin tescili olan global sertifikalar ile taçlandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Esenyurt Veri Merkezi'nin 2018 yılından bu yana, kurumsal müşterilerine bulut ve veri merkezi hizmetleri sunduğunu belirten Taşkın, TS EN 50600 Belgesi ile tasarımlarının çevresel koşullarının işe uygunluğunu belgelediklerini ifade etti.

Taşkın, bu belge ile enerji verimliliğinin, elektrik ve soğutma alt yapısının, veri hatlarının yedeklilik durumunun iş sürekliliğine uygun olduğunu kanıtladıklarını aktararak, tesisin güvenlik önlemlerinin, koruma sağlama becerisinin ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusunda yetkinliğinin de bir kez daha belgelendiği bilgisini paylaştı.

Türkiye'de ilk defa alınan bu belge ile enerji, soğutma ve veri hatları kesintilerine karşı dayanıklılığın, yetkisiz erişim girişimlerine karşı güvenliğin onaylandığını belirten Taşkın, işletmedeki operasyonel gelişmeleri detaylı inceleme kabiliyetlerinin, Türkiye'nin kalite belgeleme kuruluşu tarafından da teyit edilmiş olmasından mutluluk duyduklarını kaydetti.

Açıklamada yer alan bilgilere göre Türk Telekom, 10 bin metrekareden fazla beyaz alana sahip veri merkezlerinde veri saklama, bulut ve siber güvenlik hizmetleri başta olmak üzere çok sayıda hizmeti yüksek erişilebilirlik ve kesintisizlik ilkesi ile sunuyor. Türk Telekom'un veri merkezleri çevre dostu teknolojileriyle enerji verimliliğini de destekliyor.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BAŞKAN VERGİLİ; “EKMEĞİN SİYASETİ OLMAZ”

Yayın: 02.03.2024 18:23
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediyesi Halk Ekmek, Ramazan Ayında da vatandaşın yüzünü güldürecek.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin talimatı ile Halk Ekmek, Ramazan Pidesi satışlarına başlıyor. 8,5 Liradan satılacak olan pideler, Halk Ekmeğin mahallelerdeki büfelerinde de satışa sunulacak.

Günlük 35 Bin ekmek çıkartan Karabük Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, ramazanda ilk etapta yaklaşık 10 binini pide olarak üretecek.
Sade pidenin 16 liradan satılacağı bu ramazan ayında, 8 Buçuk liradan halk ekmeği satacağı pideler ile ilgili Başkan Vergili “Karabük halkına her alanda ucuz bir hayat sunmaya devam edeceğiz. Amacımız vatandaşın bütçesine az da olsa katkıda bulunmak. Pide üretimini talebe göre de arttırabiliriz.” Diye konuştu.

AK Parti Adayı Özkan Çetinkaya’nın “Halk Ekmeğin 3,75 lira olan fiyatı çok düşük. Biz gelince ekmek fiyatını 5,5 lira yapacağız.” Açıklamasına da cevap veren Rafet Vergili “Karabük Belediyesi ekmek üzerinden ticaret yapmaz, kar gözetmez. Halkın bütçesine ne kadar katkıda bulunuyoruz, cebinde ne kadar para arttırabiliyoruz ona bakarız. Piyasa da 16 lira’ya satılacak olan pideyi 8 buçuk liradan vatandaşa sunacağız. Onların, ‘kimleri nemalandırabiliriz, kendimize ne kadar kazandırabiliriz’ zihniyetini taşıdıkları, vatandaşın ekmeğine bile el uzattıklarından belli değil mi? Su, otobüs, ekmek gibi imkanlarımızla her Karabüklünün bütçesine ekstradan 2-3 bin lira katkı sağlıyoruz. Sağlamaya da devam edeceğiz.” dedi.