Türkiye sandık başında

Türkiye sandık başında

Anadolu Ajansı
Yayın: 01.04.2024 04:24
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'ta seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti.

Trabzon'da, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmenler oy kullanıyor.

Ortahisar ilçesine bağlı Kalkınma Mahallesi'ndeki Ticaret İlkokulu'nda vatandaşlar oy kullanmak için sıra oluşturdu ve saat 07.00 itibarıyla oylarını kullanmaya başladı.

İl genelinde, 2 bin 256 sandıkta toplam 619 bin 603 seçmen oy kullanacak.

Seçim dolayısıyla il genelinde 2 bin 384 polis, 1351 jandarma, 12 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli olmak üzere 3747 personel görev yapıyor.

Şalpazarı ilçesinde oy kullanmaya giden kadınlar, yöreye özgü kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

İlçeye bağlı Doğancı, Çamlıca ve Sayvançatak mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, Çepni kültürünün devamı olan ve el dokumasıyla yapılan yöresel ağasar elbiseleriyle oy kullandı.

Akçaabat ilçesindeki Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde tedavisi devam eden Mustafa Şener, İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri ekiplerince hastaneden araçla alınarak Meşeli Mahallesi'nde oy kullanacağı okula getirildi.

Sağlık personelinin sınıfa kadar eşlik ettiği Şener, oyunu kullandıktan sonra tekrar hastaneye ulaştırıldı.

– Ordu

Ordu'da 604 bin 851 seçmen, 2 bin 240 sandıkta oy kullanacak.

Seçmenler, Şehit Sefa Kabakkaya Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde ve çeşitli okullarda, yerel yöneticileri seçmek için sandığa gitti.

– Giresun

Giresun'da da vatandaşlar oy kullanmaya devam ediyor.

İl genelinde 1464 sandıkta toplam 361 bin 334 seçmen oy kullanacak.

Kentte 1457 polis, 1455 jandarma, 30 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli olmak üzere 2 bin 942 personel görev yapacak.

– Rize

Rize'de ise 1067 sandıkta 260 bin 451 seçmen oy verecek.

Vatandaşlar, oylarını Kurtuluş İlköğretim Okulu ve Dağsu Mahallesi'ndeki ÇAYKUR çay alımevi de dahil çeşitli noktalarda kullanıyor.

– Artvin

​​​​​​​Artvin'de, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmenlerin oy kullanması devam ediyor.

Merkeze bağlı Çamlık Mahallesi'ndeki Vakıfbank İlkokulu ile Dere Mahallesi'ndeki Karadeniz Bakır İlkokulu'nda vatandaşlar saat 07.00 itibarıyla oylarını kullanmaya başladı.

İl genelinde, 668 sandıkta 135 bin 225 seçmen oy kullanacak.

Vali Cengiz Ünsal, eşi Yasemin Ünsal ile Gazi Ortaokulu'ndaki “1014” numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Ünsal, gazetecilere, seçim sürecinin Artvin'de huzur ve sükunet içinde devam ettiğini söyledi.

Vatandaşın milli iradesinin tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımasına yönelik olarak her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Ünsal, il genelinde 1405 güvenlik personelinin görev yaptığını kaydetti.

– Gümüşhane

Gümüşhane'de vatandaşlar Atatürk Kültür Merkezi'nde de oy kullanmak için sıra oluşturdu.

İl genelinde 594 sandıkta, 106 bin 625 seçmen oy kullanacak.

– Bayburt

Bayburt'ta seçmenler, Veli Şaban Mahallesi'ndeki 21 Şubat İlkokulu'nda da oy kullanıyor.

Şehir genelinde 303 sandıkta 59 bin 563 vatandaş oy kullanarak, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçecek.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

TOGG, üçüncü modeli T8X’in çalışmalarına başladı

Yayın: 18.04.2024 13:35
Paylaş:
A+ A-

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, “B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir müddet sonra da T8X’i de göstermeye hazır hale gelebiliriz.” dedi.

Gürcan Karakaş, Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Kampüsü’nde gerçekleştirilen test sürüş programında değerlendirmelerde bulundu.

T10X’in dört çeker versiyonunun haziran-temmuz aylarında “limited edition” versiyonuyla satışa sunulabileceğini dile getiren Karakaş, Togg’un yurt dışına açılacağı zamana ilişkin bilgiler paylaştı.

Karakaş, “Bu senenin sonundan itibaren Avrupa’da yavaş yavaş yer edinmek üzere faaliyetlerimize devam ediyoruz. Zaten şirketimiz TOGG Europe GmbH’yı 2021’in mayıs ayında kurmuştuk, altyapıyı da oluşturuyoruz şu an. T10X’in Avrupa’daki ön satışlarına bu sene sonunda başlayıp, yeni model yılında da (2025) teslimatlara başlamak istiyoruz.” dedi.

“Yurt dışı stratejimiz pazar dinamiklerine uygun şekilde güncelleniyor”

Gürcan Karakaş, markanın yurt dışı hedef pazar stratejisinin pazar dinamiklerine uyumlu olarak güncellendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birkaç yıl ‘İskandinav ülkelerden başlar, Hollanda ve Belçika’ya, ardından yavaş yavaş bölgenin merkezine geliriz’ demiştik. Bunu değiştirdik. Çünkü sektör çok hızlı gelişiyor ve Çinli markalar çok hızlı bir şekilde her yere yayılıyor. Dolayısıyla özellikle Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya üçgeni tamamıyla dolmadan biz daha yolun başındayken oraya girme kararı aldık. Çünkü artık kendimizde de o gücü ve deneyimi de hissediyoruz.”

“İlk üretim yılında 20 bin adet üretmiş ve satmış başka bir şirket yok”

TOGG CEO’su Karakaş, ilk modellerini satışa sunduklarında rekor bir talep gördüklerinden bahsederek, 18 saatte 2023 yılındaki üretmeyi planladıkları tüm araçları sattıklarını söyledi.

İlk 8 saatte 2022 yılında satılan tüm elektrikli otomobillerin sayısından daha fazlasını sattıklarını dile getiren Karakaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Buradan iki önemli soruya cevap aldık; birincisi ‘Türkiye böyle bir değişime hazır mı?’ idi, hazır olduğunu gördük. KullanıcılarT10X’i bilerek, isteyerek alıyor. Siparişlerin yüzde 80’den fazlası en donanımlı versiyon için geldi. Ve biz 2023 Nisan ayından yılın sonuna dek ilk 20 binin teslimatını yaptık. Dünyada, Avrupa’da, Amerika’da, Çinli şirketler arasında, ilk üretim yılında 20 bin adet üretmiş ve satmış başka bir şirket bildiğimiz kadarıyla yok. O açıdan hem ülkemiz için hem de hepimiz için iyi bir başarı başarı, iyi bir başlangıç daha doğrusu. Bundan sonra da arkasını getirmemiz lazım. Hep beraber onun için de gece gündüz çalışıyoruz.”

“Başarımız yeni modellerle devam edecek”

Gürcan Karakaş, bu başarının yeni modellerle süreceğini, devamının ikinci modelleri fastback ve üçüncü modelle geleceğini anlattı.

Ocak ayında T10F’yi sergilediklerini anımsatan Karakaş, “Gösterdik ama bir sene önceden bunun çalışmalarını yapıyorduk. Şimdi aynı şekilde T10F’nin sonrasının da çalışmalarını yapıyoruz, yani hep söylediğimiz B segmentindeki bir SUV’un çalışmalarını yapıyoruz. Seneye bu vakitler T10F’nin satışları başladıktan bir müddet sonra da T8X’i de göstermeye hazır hale gelebiliriz.” şeklinde sözlerini tamamladı.