Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Eylem Kaftan’ın “Bir Gün, 365 Saat” Belgeseli En İyi Film Seçildi

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Eylem Kaftan’ın “Bir Gün, 365 Saat” Belgeseli En İyi Film Seçildi

Yayın: 02.06.2024 10:50
Paylaş:
A+ A-

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu’da düzenlenen ve çeyrek asırdır Kültürel Miras ve Korumacılık teması ile devam eden Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bu yıl da unutulmaz anlara sahne oldu. Festival kapsamında, belgesel film yarışmasında dereceye girenler, görkemli bir törenle ödüllerine kavuştu.

Yarışmada en iyi belgesel film ödülü, Eylem Kaftan’ın yönetmenliğini yaptığı “Bir Gün, 365 Saat” belgeseline verildi. Ödül, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından Eylem Kaftan’a takdim edildi. Vali Yavuz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, bir kız çocuğu babası olarak gurur duyduğunu belirterek, Kaftan’a başarılarından dolayı tebriklerini iletti ve sözü kendisine bıraktı.

Eylem Kaftan, sahnede yaptığı konuşmada, filminde kendisini yalnız bırakmayan ve sürekli yüreklendiren Burcu Salihoğlu’nu da sahneye davet etti. Kaftan, “Bir Gün, 365 Saat” belgeselinin başarısında büyük emeği olan Burcu Salihoğlu ile birlikte ödülü havaya kaldırarak mutluluklarını paylaştı.

Festival, ödül töreni ve yarışmada dereceye giren belgesellerle, bu yıl da kültürel miras ve korumacılık temasına vurgu yaparak sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Eylem Kaftan Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oldu. Kanada’da York Üniversitesi Sinema ve TV’de yüksek lisansını tamamladı. TeleQuebec, VisionTV, National Film Board of Canada gibi çeşitli belgeseller yaptı. “Vendetta Song” 2005 yılında Kanada’nın pek çok festivalinden önemli ödüllerle döndü. Al Jazeera World Kanalı için yaptığı filmlerden, Türk futbolunun ruhunu arayan, “Aşk ve Ceza Sahası”,  Sırp bir generalin Saraybosna aşkını anlatan, “Sarajevo My Love” ve dört görme engellinin dünyasını anlatan, “Seeing isn’t Everything” filmografisine kattı. TRT Belgesel kanalı için şehirli çiftçiler üzerine “Biçiftlik” isimli program dizisinde yönetmen ve sunucu olarak çalıştı. Al Jazeera World için hazırladığı “Massacre in Rabia” Mısır’daki Rabia hastanesinde gerçekleşen kanlı bir katliamı anlatıyor. Arıcı bir kadının (Meryem Uzerli) doğayla mücadelesini anlatan, Kovan isimli ilk uzun metraj kurmaca filmi 2019’un ses getiren filmlerinden olmuş, En İyi Film, En İyi Yönetmen dahil, pek çok uluslararası festivalden önemli ödüllerle dönmüştür. Kovan (Keeping the Bees) Netflix’te 200 ülkede yayındadır.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ..

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akçaabat’ta voleybol turnuvası sona erdi

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.06.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Trabzon'un Akçaabat ilçesinde organize edilen voleybol turnuvası tamamlandı.

Akçaabat Belediyesinden yapılan açıklamada, ilçe genelinde ortaokullar ve liseler arasında her sene geleneksel hale gelen yıl sonu voleybol turnuvasının Akçaabat Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi'nde tamamlandığı belirtildi.

Turnuvada ortaokul kategorisinde Yaylacık Ortaokulu birinci, Yıldızlı Ortaokulu ikinci, Mevlüt Selami Yardım Ortaokulu ise üçüncü oldu. Lise kategorisinde 17 Şubat Anadolu Lisesi birinciliği, Akçaabat Borsa İstanbul Anadolu Lisesi ikinciliği, Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi de üçüncülüğü elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, turnuvaya yoğun katılım olduğunu ifade etti.

Katılımcılara teşekkür eden Ekim, şu değerlendirmede bulundu:

“Heyecan, azim, disiplin ve stratejinin bir arada harmanlandığı maçlar oynandı. Tabiri caizse 'filenin Akçaabatlı sultanları' filede ter döktüler. Düzenlediğimiz sportif organizasyonlara Akçaabat'taki gençlerin ilgisi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerin sporla ilgilenmeleri ve iç içe olmaları bizler için gurur kaynağı oluyor, çalışma şevkimizi pekiştiriyor. Turnuvamıza katılan sporcuların her birini ve ödül alan takımları tebrik ediyorum. Gençlerin spora olan ilgisini destekleyecek sportif faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek.”