Karabük Valiliği, Karabük İl Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Karabük’te vatandaşların farkındalığını arttırmak amaçlandı.
Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için Karabük’te poliklinik hizmeti verdiklerini ve 6 yılda toplam 3 bin 800 kişiye ulaştıklarını ifade eden, Karabük Toplum Sağlığı Merkezi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Tuğba Demir, konuyla ilgili açıklamada bulundu: “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın kullanılan tütün ürünleri; bağımlılık yapıcı etkileri yanında, kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok önlenebilir hastalık sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. 9 Şubat tarihi, toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ülkemizde “Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlanmaktadır.
Tütün genellikle kanserler, kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarla (BOH) ilişkilendirilse de tütün aynı zamanda bulaşıcı hastalıklardan ölümlerde önemli bir faktördür.
Sigara her yıl dünyada yaklaşık 8 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif etkilenmeye bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin %80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir.
Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Poliklinikleri”’nin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. İlimizde de sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız sigara bırakma polikliniklerine başvurabilir.
Eğer sigara kullanıyor iseniz, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir “Sigara Bırakma Poliklinikleri”ne başvurabilir ya da ALO 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattını arayabilirsiniz. Sigara ile tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir, çünkü bu bir bağımlılıktır ve irade ile ilişkisi yoktur. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır.
Türkiye’nin tütünle mücadele eden ilk 4 ülke arasında yer aldığını, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu ifade eder ve bu süreçte asla karamsarlığa düşülmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.
İlimiz bünyesinde Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Safranbolu Devlet Hastanesinde ve Karabük Toplum Sağlığı Merkezinde bulunan Sigara Bırakma Poliklinikleri, sigarayı bırakmak için başvuruda bulunan vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Sigara Bırakma Polikliniklerimize, 182, ALO 171 ve MHRS uygulaması üzerinden randevu alınabilmektedir.
Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır, hemen size en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak, randevunuzu alın. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın. Unutmayın sigara bağımlılığı bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.”
Toplum Sağlığı Merkezi’nde Sigara Bırakma Polikliniğinde hizmet veren Dr. Esra Gök ise bugüne özel şunları söyledi: “Sigara içenlerin yüzde 70’i sigarayı bırakmak istiyor ancak bunu tek başına başaramıyor. Bu nedenle ilimizde psikoteknik ve ilaç desteği ile tedavilerini yapabileceğimiz üç poliklinikle hizmet veriyoruz. 9 Şubat’ta sigarayı bırakma gününe özel el broşürleri ve çeşitli hediyeler dağıtarak, sigarayı bırakmak isteyenlerin dikkatini çekmek istedik.” dedi. (Esra Oğuzkağan Özkan)