Vali Serdengeçti, STK ve firma ziyaretlerini sürdürüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 01.02.2024 16:36
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, sivil toplum kuruluşları ile firma ziyaretlerini sürdürdü.

Giresun Maraton Spor Kulübünü ziyaret eden Serdengeçti, Kulüp Başkanı Mehmet Fatih Kitapçı ve kulüp yöneticileriyle bir araya geldi.

Vali Serdengeçti, kulübün başarılarından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, sporun ve kültürün bir araya geldiği etkinliklerin kentteki birlik ve beraberliğe katkı sağladığını vurguladı.

Başkan Kitapçı, kulübün büyük bir heyecan ve başarıyla gerçekleştirdiği faaliyetlerden biri olan “Runkerasus Giresun Yarı Maratonu”nun 7'ncisinin 26 Mayıs Pazar günü gerçekleştirileceğini aktardı.

Ardından Vali Serdengeçti, Türk Tabipleri Birliği Giresun Tabipler Odasını ziyaret etti.

Ziyarette, Giresun Tabipler Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Erhan Demirelli tarafından yürütülen faaliyetler ve oda çalışmaları hakkında Vali Serdengeçti'ye bilgi verildi.

Vali Serdengeçti'nin ziyaretinden ve sağlık sektörüne gösterdiği desteklerden dolayı şükranlarını sunan Başkan Demirelli ve yönetim kurulu üyeleri, sağladığı katkılar dolayısıyla Serdengeçti'ye teşekkür etti.

Giresun 1. Organize Sanayi Bölgesindeki GİTEKS Konfeksiyon firmasına ziyarette bulunan Serdengeçti, firmanın Genel Müdürü Merdan Yüce ile bir araya gelerek, sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İş dünyasının kent ekonomisine katkılarını takdirle karşıladığına işaret eden Serdengeçti, yerel işletmelerin sürdürülebilir büyüme hedefleri konusundaki desteklerini ifade etti.

Serdengeçti, Park Dayanıklı Mutfak Eşyaları firmasına da ziyaret ederek, firma sahibi Avni Yolasığmaz ile sohbet etti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”