Vali Yavuz Haziran ayı güvenlik değerlendirme toplantısı düzenledi

Vali Yavuz Haziran ayı güvenlik değerlendirme toplantısı düzenledi

Yayın: 10.07.2024 12:31
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi  Mustafa Yavuz başkanlığında, Haziran ayında emniyet ve jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş ve güvenlik olaylarına dair geniş katılımlı “Güvenlik Değerlendirme Toplantısı” düzenledi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, Göç İdaresi İl Müdürü Osman Dorkaç, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü ve GAMER sorumlusu Emre Erakçaoğlu ile kolluk birimlerinin amir ve müdürleri katıldı.

Toplantıda Vali Yavuz, açıklamasına; 2024 yılının ilk 6 ayını geride bıraktıklarını ifade ederek başladı. İlimizin huzuru, güvenliği ve esenliği için tüm kurumlarımızla birlikte var gücümüzle çalışacaklarını belirtti. Bu çalışmaları yaparken, ortak akılla hareket etmeye özen göstererek, bu şehir için sözü olan tüm hemşehrilerimize gönüllerini ve kapılarını her daim açık tutacaklarını söyledi.

Vali Mustafa Yavuz, açıklamasının devamında; Haziran ayı içerisinde ilimizde kolluk birimleri tarafından 33 planlı ve münferit operasyon yapıldığını belirtti. Bu operasyonlar sonucunda, hakkında adli işlem yapılan 25 şahıs tutuklanırken; 18 şahsın adli kontrole tabi tutulduğunu ifade etti.

Vali Yavuz, ülkemizin ve şehrimizin huzuru ve güvenliği için Valiliğimizin koordinasyonunda, başta kolluk kuvvetlerimiz olmak üzere; tüm birimlerimizle vatandaşlarımızın emrinde ve hizmetinde olduklarını belirtti. Haziran ayında ilimizde kişilere karşı 361 olay meydana geldiğini ve bu olayların %98’inin aydınlatıldığını, mala karşı ise 89 olay meydana geldiğini ve bu olayların %84’ünün aydınlatıldığını ifade etti.

Haziran ayında ilimizde 24 hırsızlık ve 21 dolandırıcılık olayı meydana geldiğini söyleyen Valimiz Mustafa Yavuz, vatandaşlarımızın güvenliği, huzuru ve suç işlenmesinin önlenmesi için tüm birimlerimizle 24 saat sahada olmaya devam edeceklerini belirtti.

Göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında Haziran ayında, 28 düzensiz göçmen yakalandığını ve 21 şahıs hakkında sınır dışı işlemi yapıldığını belirtti. Yakalanan düzensiz göçmen sayısında ve sınır dışı işlemlerinde Haziran ayında bir önceki aya göre önemli artış meydana geldiğini ifade ederek; göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Haziran ayında, kaçakçılık, organize suçlar ve mali suçlarla mücadele kapsamında 10 operasyon yapıldığını ve bu operasyonlarda 5 şahsın yakalanarak adalete teslim edildiğini belirtti. İlimizde, vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği adına tüm suç örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini ifade etti.

Uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında, Haziran ayında 20 operasyon yapılarak; 27 şahsın adli mercilere teslim edildiğini, bu şahıslardan 6’sının çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandığını ifade eden Valimiz Mustafa Yavuz, tüm Karabüklü hemşehrilerimizin şunu bilmesini isterim ki; “Bu şehirde, hiçbir gencimizin ve vatandaşımızın zehirlenmesine asla müsaade edilmeyecek.”

Vali Mustafa Yavuz, Haziran ayında siber suçlarla mücadele çalışmaları kapsamında 38 hesap hakkında işlem yapıldığını, adli mercilere teslim edilen 8 şahsın tutuklandığını, Haziran ayında bir önceki aya göre işlem yapılan hesap sayısında %26,67 oranında artış meydana geldiğini belirtti. Sanal ortamda suç işlenmesi ve suçlularla mücadele çalışmalarının aralıksız devam edeceğini ifade etti.

Haziran ayında  Karabük’te  yakalama ve arama kararı bulunan 160 şahsın yakalandığını, bu şahıslardan 45’inin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığını belirten Vali Mustafa Yavuz, arama ve yakalama kararı bulunan şahısların adalete teslim edilmesi konusunda emniyet ve jandarma teşkilatımıza teşekkür etti.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Haziran ayında 71 olay meydana geldiğini, kadınlarımızın korunması adına koruma ve tedbir kararı sayısının 68 olduğunu belirtti. Kadına karşı şiddetin önlenmesi adına tüm kurumlarla etkin bir şekilde mücadeleye devam edileceğini söyledi.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, trafik olayları hakkında ise; Haziran ayında ilimizde toplam 96 trafik kazası meydana geldiğini, herhangi bir ölümlü trafik kazası meydana gelmediğini, yaralamalı trafik kazası sayısında bir önceki aya göre %23,08 artış, maddi hasarlı trafik kazası sayısında ise %4,84 düşüş meydana geldiğini belirtti. Haziran ayında trafik birimleri tarafından 54.042 adet araç denetimi yapıldığını ve denetimlerin devam edeceğini ekledi.

Haziran ayında motosikletlerin karıştığı trafik kazası sayısının 34 olduğunu ve bir önceki aya göre %8,11 azalma meydana geldiğini belirtti.

En yoğun kazaların başında, iş kazalarının geldiğini hatırlatan Vali  Yavuz, Haziran ayında meydana gelen iş kazası sayısının bir önceki aya göre %7,08 azalarak toplam 105 olduğunu belirtti.

Vali Yavuz, Haziran ayında kolluk birimleri tarafından toplam 16 adet ruhsatsız silah ele geçirildiğini ve 16 şahıs hakkında adli ve idari işlem yapıldığını, okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması adına Haziran ayında okulların çevresinde toplam 616 denetim yapıldığını ve 149 okul servis aracının denetlendiğini belirtti.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz toplantının sonunda 9 günlük Bayram tatili süresince; İlimizden geçen toplam araç sayısının 988.878 olduğunu, bu araçların 434.522’sinin il merkezine, 351.862’sinin ise Safranbolu ilçemize giriş yaptığını söyledi. İlimizde 15 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında ormanlara izin verilenler dışında girişlerin yasaklandığını ve 2024 yılında özellikle yıldırım düşmesinden kaynaklı olmak üzere toplam 10 adet orman yangını çıktığını, yangınların büyümeden söndürüldüğünü ifade etti. (Karabük Valiliği Bülteni)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Giresun’da otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.07.2024 08:52
Paylaş:
A+ A-

GİRESUN (AA) – Giresun'un Alucra ilçesinde otomobil ile hafif ticari aracın çarpıştığı kazada, 2 kişi yaralandı.

Alucra Çevre Yolu'nun Yüksekokul mevkisi kavşağında, Ersin Aydoğan yönetimindeki 28 ADD 386 plakalı otomobil ile Mustafa Aydın idaresindeki 34 ENT 045 plakalı hafif ticari araç çarpıştı.

Kazada yaralanan sürücüler sağlık ekiplerince Alucra Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.